×

Rośnie liczba dzieci z zaburzeniami odżywiania. Głównym powodem zamknięcie w domach

Otyłość i związane z nią zaburzenia odżywiania to epidemia większa niż COVID-19. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Szacuje się, że już 68% mężczyzn i 53% kobiet ma nadmierną masę ciała. Jeszcze bardziej niepokojący, a wręcz przerażający wydają się być doniesienia, że polskie dzieci i młodzież tyją najszybciej w Europie.

Lockdown przyspieszył rozwój otyłości

Prognozy sprzed epidemii COVID-19 podawały, że w 2025 r. z nadwagą lub otyłością będzie zmagać się w Polsce blisko 75% mężczyzn i 60% kobiet. Niestety lockdown i wszelkiego rodzaju ograniczenia wpływające na to, że aktywność fizyczna wielu osób została w znacznym stopniu ograniczona, sprawiły, że te liczby będą jeszcze większe. O jakiej skali mowa? Na chwilę obecną skutki kolejnego lockdownu, który nie wiadomo kiedy się skończy, są dziś jeszcze niemożliwe do oszacowania.

Dziś aktywność fizyczna jest zdecydowanie mniejsza. Zarówno starsi, jak młodsi są często „przykuci” do telewizorów i komputerów. Badania pokazały, że u przeciętnego Polaka przy pierwszym, wiosennym lockdownie wystąpił wzrost masy ciała o kilka kilogramów – mówi prof. Paweł Bogdański, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Nie chodzi tutaj jednak o samą ilość aktywności fizycznej. Częste podjadanie w domu, wzrost ilości spożywanego alkoholu, pogorszenie jakość i skrócenie długości snu sprawiają, że znacznie łatwiej o dodatkowe kilogramy.

Znalezione obrazy dla zapytania: obesity

Nie trzeba martwić się nadwagą u dziecka i nastolatka? Nic bardziej mylnego!

Zacznijmy od tego, że młodzi ludzie wymknęli się spod tzw. kontroli zewnętrznej. Nie chodzą do szkoły, nikt im się nie przygląda, mają mniej ruchu i znacznie więcej do czynienia z wirtualnym światem. Gdy natomiast zorientują się, że przytyli, często nie chcą ćwiczyć, tylko w „cudowny i magiczny” sposób możliwie jak najszybciej schudnąć. Niestety, tak to nie działa.

Niektórzy są zdania, że dziecko może mieć „kilka” dodatkowych kilogramów, bo i tak z tego wyrośnie. Prawda jest zwykle jednak zupełnie inna. Badania pokazują, że nadmiar kilogramów w okresie dojrzewania oznacza aż 18-krotny wzrost ryzyka rozwoju otyłości w życiu dorosłym.

Znalezione obrazy dla zapytania: obesity

Otyłość przyczynia się do ponad 200 powikłań

Nie ma innej choroby, która powoduje tak dużą liczbę powikłań. Otyłość z wielu względów jest bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia.

Jakie są konsekwencje nadwagi i otyłości?

  • choroby układu krążenia,
  • cukrzyca,
  • nowotwory,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • kamica pęcherzyka żółciowego,
  • zespół obturacyjnego bezdechu sennego,
  • zaburzenia układu rozrodczego,
  • zaburzenia psychosocjologiczne

Prawie połowa wszystkich przypadków nadciśnienia w Polsce to skutki otyłości. Spośród kilku milionów rozpoznawanych co roku w UE nowotworów, 100 tysięcy są skutkami otyłości. Według raportu OECD średnia długość życia w Polsce do 2050 roku z powodu otyłości w Polsce ma skrócić się o blisko 4 lata – wylicza prof. Bogdański

Źródła: zdrowie.radiozet.pl, dorzeczy.pl

Może Cię zainteresować