×

6 roślin domowych, dzięki którym w pomieszczeniach będzie unosił się przyjemny zapach

Chcesz, aby w Twoim domu unosił się przyjemny zapach? Oczywiście, możesz pójść do sklepu i kupić pierwszy, lepszy odświeżacz powietrza. Problem w tym, że mogą one zawierać wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia składników, co w dłuższej perspektywie czasu może nam naprawdę zaszkodzić. Krajowa Akademia Nauk podaje, że 95% ich składu uzyskiwane jest z ropy naftowej. Co więcej, są one rakotwórcze i mogą wywoływać silne reakcje alergiczne.

Zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla powszechnie dostępnych odświeżaczy powietrza są rośliny. Wystarczy tylko wybrać te, które uwalniają przyjemny zapach.

6 roślin domowych, dzięki którym w pomieszczeniach będzie unosił się przyjemny zapach

#1 Hoja

W kwiaciarstwie hoja bywa błędnie nazywana woskownicą. Hoja ma przyjemny, słodki zapach. Jedną z odmian hoji jest hoja różowa, która uwalnia zapach zbliżony do czekolady lub wanilii. Zaletą tej rośliny jest fakt, że nie trzeba o nią dbać. Wystarczy zapewnić jej umiarkowaną wilgotność i ukryć jej liście przed bezpośrednim kontaktem ze światłem słonecznym.

źródło: canva

źródło: canva

#2 Pelargonia pachnąca

Różnorodność zapachów pelargonii pachnącej jest naprawdę imponująca. Pelargonie potrafią pachnięć cytryną, czekoladą, imbirem, a nawet różami. Do rozwoju wymagają dużej ilości światła słonecznego i wilgotnej gleby.

<a href=Pixabay">

Pixabay

#3 Jaśmin

Oprócz pięknych, białych kwiatów przypominających rozgwiazdy, jaśmin uwalnia piękny, słodki zapach, który jest szczególnie wyczuwalny w nocy. Jaśmin rośnie szybciej, gdy jest wystawiony na działanie promieni słonecznych. Warto więc wynieść go od czasu do czasu wynieść na zewnątrz.

<a href=Pixabay">

Pixabay

#4 Kubańskie oregano

Kubańskie oregano, zwane także miętą meksykańską, nie jest tak naprawdę ani oregano, ani miętą. To wyjątkowa roślina o aksamitnych liściach, która obdarowuje nas miętowych zapachem. Kubańskie oregano najlepiej rośnie mają dostęp do światła słonecznego. Wystarczy podlewać je raz w tygodniu.

<a href=Flickr">

Flickr

#5 Gardenia

Gardenia to jedna z najbardziej pachnących roślin dających wyraźnie kwiatowy zapach. Nic więc dziwnego, że gardenia jest jedną z ulubionych roślin ogrodników. Ponadto charakteryzuje się pięknymi, białymi kwiatami i błyszczącymi, zielonymi liśćmi, przez co nie tylko pięknie pachnie, ale również i wygląda. Minusem tej rośliny jest jej pielęgnacja. Gardenia najlepiej czuje się w warunkach umiarkowanej wilgotności, dużego nasłonecznienia i raczej niskich temperaturach.

<a href=Pixabay">

Pixabay

#6 Lawenda

Choć lawenda nie jest powszechną rośliną doniczkową, uprawa lawendy w domu może przynieść wiele korzyści. Jej fioletowe kwiaty są nie tylko piękne, ale uwalniają także zapach, którego nie sposób nie docenić. Ponadto lawenda jest często wykorzystywana w aromaterapii. Zanim zdecydujesz się na uprawę tej wyjątkowej rośliny, musisz pamiętać, że wymaga ona od nas sporo uwagi. Lawenda potrzebuje przede wszystkim dużo światła i odpowiedniej ilości wody – podlewamy ją nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu (lepiej ją przesuszyć niż obficie podlewać). Ponadto doniczka z lawendą powinna mieść ujście wody, ponieważ nie lubi zbyt mokrego podłoża.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować