Kategorie Zdrowie

Uchroń się przed komarami. Te rośliny skutecznie je odstraszają

Denerwujące brzęczenie, bolesne, często swędzące ukąszenia – znamy to chyba wszyscy. Letnie miesiące, w których temperatura waha się w okolicach 20-30 stopni Celsjusza, to czas wzmożonej aktywności komarów. Jak utrzymać je od siebie z daleka?

Idealne warunki dla komarów

Komary zwykle przypominają o swoim istnieniu w pochmurne i wilgotne dni. Doskonale czują się w otoczeniu stojącej wody: stawów,jezior, oczek wodnych czy obszarów błotnistych. Nie lubią natomiast suchego powietrza i dużego nasłonecznienia, dlatego też zwykle atakują wczesnym rankiem do południa i tuż przed zmierzchem do późnych godzin nocnych. Komary żywią się krwią ssaków stałocieplnych, dlatego też ich ofiarami padają ludzie i zwierzęta. Ukąszenie komarów co prawda nie jest dla nas groźne. Nie mniej jednak wywołuje irytujący ból, swędzenie, a niekiedy opuchliznę.

Pxhere

Jak ustrzec się przed komarami?

Możliwości jest mnóstwo. W domach i mieszkaniach, zwłaszcza tych znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych, warto zamontować moskitiery. Świetnie sprawdzą się tutaj także olejki eteryczne – olejek lawendowy, bazyliowy, rozmarynowy lub miętowy – które z powodzeniem można stosować na skórę. Komary odstrasza świeży aromat cytrusów, a w szczególności kwaśny zapach cytryny. Wystarczy natrzeć skórę w okolicach stawów, aby insekty trzymały się od nas z daleka.

Chcąc zadbać w sposób ekologiczny oto, aby otoczenie naszego domu były wolne od komarów, warto postawić na rośliny sadzone na parapetach, balkonach czy w ogrodach. Pamiętajmy o tym, że im ich więcej tym lepiej. Wystarczy stworzyć odpowiednią, praktyczną kompozycję, która będzie wytwarzała piękny zapach, a co najważniejsze, skutecznie odstraszała insekty.

Pixabay

O jakich roślinach mowa?

#1 Rozmaryn lekarski

Wiecznie zielony rozmaryn potrafi rozwinąć się do imponujących rozmiarów. Należy jednak pamiętać, że ze względu na uwielbienie do ciepła rozmaryn sprawdzi przetrwa zimę jedynie w pomieszczeniach, podczas gdy w sezonie wiosenno-lentim znacznie lepiej mu na zewnątrz, gdzie będzie miał dostęp do słońca. Piękny zapach, który był wykorzystywany do produkcji kadzideł, rozmaryn zawdzięcza olejom eterycznym oraz żywicy. Zapach ten nie służy jednak komarom, dlatego też rozmaryn jest uznawany za roślinę, którą warto mieć w swoim otoczeniu.

#2 Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to bardzo dobry wybór dla osób, które szukają rośliny do posadzenia w miejscu wilgotnym i zacienionym. Warto dodać, że mięta pieprzowa to bylina, co oznacza, że będzie nam służyła przez lata. Wymaga jednak od nas nieco uwagi. Należy ją bowiem stosunkowo często przycinać, dzięki czemu będzie prezentować się atrakcyjnie przez całe lato.

#3 Komarzyca

Jak sama nazwa wskazuje, ta roślina musi mieć coś wspólnego z komarami i ma. Mianowicie doskonale je odstrasza! Komarzyca to roślina o pięknych liściach. Roślina, która doskonale sprawdzi się na tarasie czy balkonie. Wydziela intensywną woń kamfory, która jest tajną bronią na insekty. Kilka niewielkich pędów wystarczy, aby komary trzymały się z daleka nie tylko od tej wyjątkowej rośliny, ale także od naszego domu czy mieszkania.

#4 Bazylia

Mocny, korzenny i przyjemny zapach bazylii kojarzy chyba każdy. Wyrazisty zapach z powodzeniem odstrasza komary. Dodajmy, że bazylia jest ciepłolubna, jednoroczna i wymaga od nas nieco uwagi. Należy uszczykiwać jej pędy od góry, dzięki czemu będzie się rozkrzewiać.

Źródła: www.tvp.info
Fotografie: pxhere.com