×

9 roślin które skutecznie odstraszą kleszcze i komary z Twojego ogrodu

Jak bardzo niebezpieczne są kleszcze wie chyba każdy. Ugryzienie tych małych pajęczaków może przysporzyć nam poważne problemy zdrowotne. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to tylko niektóre z nich. Są jednak sposoby, aby ustrzec się przed nimi (i nie tylko) w przydomowym ogrodzie. Jak? Wystarczy zasadzić kilka roślin, które swoim zapachem odstraszają owady.

1# Rozmaryn

źródło: canva

źródło: canva

Rozmaryn kojarzy się głównie z przyprawą kuchni śródziemnomorskiej. Nie wiele osób wie, że jego zapach pozytywnie wpływa na pracę mózgu, a w szczególności na zapamiętywanie. Dodatkowo olejki eteryczne zawarte w tej roślinie skutecznie odstraszają kleszcze.

2# Aksamitka

źródło: canva

źródło: canva

Jest również nazywana śmierdziuchem. Ta jednoroczna roślina o intensywnym zapachu zniechęci kleszcze do przebywania w Twoim ogrodzie.

3# Bylica piołun

źródło: canva

źródło: canva

Nie dość, że dzięki niej pozbędziesz się niechcianych owadów, to w dodatku możesz wykorzystać jej zdrowotne właściwości. Napar z piołunu pomaga przy zgadze, wzdęciach i pasożytach. Choć nie smakuje zbyt dobrze.

4# Wrotycz

źródło: canva

źródło: canva

O odstraszających właściwościach tej rośliny pisaliśmy już jakiś czas temu. Jest to roślina o żółtych kwiatach dziko rosnąca na polach i łąkach. Sadząc ją w ogrodzie pozbywasz się kleszczy ale również komarów. Możesz także przyrządzić z niej spray na te owady, aby chronić się przed nimi również poza domem.

5# Czosnek

źródło: canva

źródło: canva

Do sadzenia czosnku w ogrodzie chyba nie trzeba nikogo namawiać. Odstraszysz niemiłych gości, ale również będziesz mógł wykorzystać go do dań oraz w chorobie. W końcu czosnek to naturalny antybiotyk.

6# Lawenda

źródło: canva

źródło: canva

Lawenda to roślina o pięknym fioletowym ubarwieniu. Dzięki niej Twój ogród nabierze niesamowitych kolorów, a Ty nie martwiąc się atakiem kleszczy będziesz mógł go w spokoju podziwiać.

7# Mięta

źródło: canva

źródło: canva

Mięta to jedna z najbardziej aromatycznych roślin w całym tym zestawieniu. Dużym jej plusem jest to, że możemy kupić ją w doniczkach w prawie każdym sklepie. Dzięki temu możesz zasadzić ją w ogrodzie, ale również trzymać na parapecie, jako ozdoba i przyprawa.

8# Pelargonia

źródło: canva

źródło: canva

Pelargonia sprawdza się świetnie jako odstraszasz kleszczy i do tego pięknie wygląda. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to kwiat toksyczny dla naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego należy uważać, żeby przypadkiem, któreś z nich nie chciało jej skosztować.

9# Ruta

źródło: canva

źródło: canva

Roślina ta ma wiele zdrowotnych właściwości. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Jej intensywny zapach skutecznie odstrasza kleszcze ze swojego otoczenia.

Źródła: www.o2.pl

Może Cię zainteresować