Nie cierpisz komarów? Posadź te rośliny, a latem nie będą Ci straszne
Choć pierwszy dzień kalendarzowego lata dopiero przed nami, już teraz warto się zastanowić, co zrobić, aby wstrętne komary nie zepsuły nam letnich wieczorów. W końcu nikt nie lubi być przez nie atakowany nie mówiąc już o brzęczących w ciemnościach owadach. Na szczęście jest na nie sposób. Wystarczy zasadzić rośliny, które będą trzymały komary z daleka.
Komary w Polsce
Czy polskie komary mogą przenosić choroby? A może tyczy się to tylko tych afrykańskich? Główny Inspektorat Sanitany przekonuje, że na chwilę obecną nie ma w naszym kraju ryzyka zakażenia się żadną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary, które regularnie występują na terytorium Polski. Nie oznacza to jednak, że komary w Polsce są wolne od chorób.
Upalne lata doprowadziły do tego, że w naszym kraju pojawiły się komary, które mogą przenosić z psów na człowieka chorobę pasożytniczą zwaną dirofilariozę. Chorobę, która do tej pory występowała na południu Europy, we wschodniej Azji, w Ameryce Północnej i Australii. Na szczęście dirofilarioza nie jest dla nas niebezpieczna – nasz układ odpornościowy bardzo dobrze sobie z nią radzi. Zdarza się jednak, że w wyniku pojawienia się pod skórą pasożyta tworzy się niewielki guzek, który należy usunąć chirurgicznie. Nie mniej jednak przypadków dirofilariozy stwierdza się w Polsce zaledwie kilka w ciągu roku.
Sposoby na komary
Środki odstraszające, elektryczna łapka czy moskitiery to tylko niektóre ze środków, które mogą pomóc pozbyć nam się komarów. Jeśli masz ogród, warto rozważyć zasadzenie niektórych roślin. Roślin, które sprawią, że komary podczas wieczornych posiadówek będą trzymać się od Was z daleka. Warto również rozważyć posadzenie ich w pobliżu drzwi, okien lub na tarasach, dzięki czemu owady nie będą wlatywać do Twojego domu lub mieszkania.
O jakich roślinach mowa?
#1 Kocimiętka
Zaletą kocimiętki jest dostępność i bardzo małe wymagania uprawne. Oprócz tego, że skutecznie odpędza komary, jest także piękną dekoracją ogrodu, która w ostatnim czasie bardzo zyskała na popularności. Jak donosi „All About Garden„, kocimiętka jest nawet do 10 razy skuteczniejsza niż substancje chemiczne stosowane do walki z komarami.
#2 Melisa lekarska
Melisa lekarska to jedno z najpopularniejszych ziół na sen i uspokojenie. Ponadto pięknie pachnie – niektórzy nacierają nią skórę. Melisę można posadzić w doniczce, dzięki czemu będziemy mieć pod ręką „mobilny odstraszacz komarów”.
#3 Bazylia
Bazylia to kolejna, pięknie pachnąca roślina. Roślina, której zapach niekoniecznie sprzyja komarom – te będą trzymać się od niej z daleka. Bazylię można z powodzeniem hodować w warunkach domowych w doniczce.
Komarów w tym roku będzie mniej?
Na koniec mamy dla Was dobrą wiadomość.
W tym roku samice najpopularniejszego gatunku komara, culex pipiens, nie miały gdzie złożyć jaj. Zwykle robią to w płytkich zbiornikach wody stojącej, jak kałuże czy zastoiny wody na polach, powstające z topniejącego śniegu i wczesnowiosennego deszczu. Tych jednak w obecnym roku niemal nie było – wyjaśniła dr Ewa Sady ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Oznacza to, że w miejscach, gdzie było niewiele wody czemu dodatkowo sprzyjała susza, komarów może być zdecydowanie mniej. Należy jednak pamiętać, że komary wyróżnia szybki cykl rozwojowy. Oznacza to, że kilka dni opadów wystarczy, aby te mogły zacząć rozmnażać się ze zdecydowanie większą intensywnością. Bądźmy więc czujni!