Kategorie Zdrowie

8 roślin, które skutecznie odstraszają komary i robactwa. Idealne na obecną porę roku

Zapomnij o toksycznych środkach, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu i zdrowiu Twoich bliskich. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem są rośliny, które nie tylko oczyszczą powietrze w Twoim domu i pomogą Ci zasnąć, ale również odstraszą dokuczliwe komary. Podczas gdy niektóre z nich wydzielają intensywny zapach, inne uwalniają związek chemiczny, który wyczuwają tylko owady. Wszystkie natomiast są piękne i z pewnością wpasują się do wnętrza Twojego domu lub mieszkania.

15 roślin, które skutecznie odstraszają komary i robactwa. Idealne na obecną porę roku

#1 Chryzantemy

Chryzantemy są nie tylko piękne, ale także świetnie odstraszają owady. Wytwarzają substancję zwaną pyretryną, której owady nie lubią. Możesz sadzić chryzantemę obok innych roślin jako formę zwalczania szkodników lub zrywać jej kwiaty, dodając je do gorącej wody, aby posypać ubrania lub powierzchnie, aby odstraszyć komary.

rośliny na komary
Imgur

#2 Mięta

Mięta jest często wykorzystywana do celów kulinarnych. Świetnie podkreśla smak potraw, dodaje im świeżości i aromatu. Mięta może również zdziałać cuda, jeśli chodzi o odstraszanie mrówek przed wejściem do domu – uwierz, że wiele ludzi ma z tym problem. Aby się go pozbyć wyłóż miętę wszędzie tam, gdzie znajdziesz mrówki i obserwuj, jak odchodzą.Silny zapach, który wydziela mięta, odstraszy niepożądanych gości. Jeśli nie masz dostępu do mięty, sprawdzi się również olejek eteryczny z mięty pieprzowej.

rośliny na komary
Reddit

#3 Lawenda

Lawenda zawiera związek zwany linalolem, alergenną substancję zapachową, która jest dobrze znanym środkiem owadobójczym przeciwko pchłom, muszkom czy karaluchom. Możesz wziąć garść liści lawendy, włożyć je do butelki ze spryskiwaczem wypełnionej wodą i posypać nią skórę i meble.

#3 Aksamitka

Podobnie jak chryzantemy, aksamitki również zawierają pyretrynę, przez co skutecznie odstraszają owady. Zmiksuj garść kwiatów rośliny z wodą i pozostaw miksturę na 2 dni w ciemnym, chłodnym miejscu, pamiętając o tym, aby od czasu do czasu ją wymieszać. Po upływie dwóch dni odcedź mieszankę wlewając ciecz do butelki z rozpylaczem. Owady niech się strzegą!

8 roślin, które skutecznie odstraszają komary i robactwa. Idealne na obecną porę roku
Imgur

#4 Kocimiętka

Koty mogą uwielbiać zapach kocimiętki. Komary z kolei go nienawidzą. Kocimiętka uwalnia organiczny związek chemiczny nepetalakton, który ma bardzo dużą moc odstraszającą owady. Po prostu postaw kocimiętkę w ogrodzie lub w domu i ciesz się jej działaniem.

#6 Rozmaryn

Niezależnie od tego, czy chodzi o gotowanie, czy o dekorowanie, posiadanie rozmarynu w domu jest zawsze dobrym pomysłem, zwłaszcza, że jego kwiaty mają moc odstraszania owadów. Wystarczy wsypać szklankę suszonego rozmarynu do 1/4 czwartej szklanki wody. Całość zagotuj, ostudź i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj się, a owady będą Ci niestraszne.

8 roślin, które skutecznie odstraszają komary i robactwa. Idealne na obecną porę roku
Reddit

#6 Pysznogłówka

Pysznogłówka jest również nazywana bergamotką, melisą amerykańską lub indiańskim pióropuszem. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku korzenie rośliny, które uwalniają organiczny związek chemiczny tymol odpowiedzialny za odstraszanie żyjących pod ziemią szkodników.

#8 Ogórecznik

Jeśli uprawiasz pomidory lub kapustę w swoim ogrodzie, ogóreczniki będą dla nich zbawienne. Posadź je w pobliżu uprawianych warzyw, a szkodniki będą trzymać się z dala od nich.

8 roślin, które skutecznie odstraszają komary i robactwa. Idealne na obecną porę roku
Imgur
Źródła: brightside.me
Fotografie: www.reddit.com