×

Kształt Twojego brzucha zdradza, dlaczego tyjesz. Nie zawsze jest to jedzenie!

Jest wielu ludzi, którzy walczą z dodatkowym tłuszczykiem na brzuchu. Jednak czy wiesz, że nie każda oponka związana jest z tym, że za dużo się je? Są rodzaje brzuchów, które powstają z zupełnie innych powodów niż zbyt duża ilość spożywanych kalorii.

Reklama

Dowiedz się jakie – być może męczysz się z którymś rodzajem. Zmieniasz diety, szukasz odpowiednich ćwiczeń i nic? Teraz to może się zmienić.

1. Brzuch alkoholowy

Ten brzuszek wygląda tak, jakbyś dźwigał oponę zapasową, a gdy siadasz, prawie spoczywa Ci na kolanach. Miewasz bóle pleców, dręczy Cię uczucie głodu lub masz straszną ochotę na coś słodkiego? Przyczyna może tkwić właśnie w alkoholowym brzuszku, bez względu na to czy jest mały czy duży…

Reklama

Nadmierne spożywanie napojów procentowych wcale nie pomaga nam w trawieniu, wręcz przeciwnie… Do tego utrudnia także pracę wątroby, która odpowiedzialna jest za trawienie tłuszczów. A wiesz, że w samym alkoholu występują tzw. puste kalorie?

Jak z nim walczyć?
Musisz przede wszystkim wyeliminować ze swojej diety napoje alkoholowe, jeść więcej owoców oraz warzyw, a także chudego mięsa i zacząć ćwiczyć.

Reklama

2. Brzuch mamy

Po urodzeniu dziecka Twój brzuch nie wrócił do dawnej formy? Masz wrażenie, że to, co zostało na nim po przyjściu na świat Twojej pociechy, ma ochotę być z Tobą już na stałe?

Nic z tego – podpowiemy Ci, jak z nim walczyć! Przede wszystkim pamiętaj, że 6 tygodni po ciąży to czas dla Twojego organizmu na regenerację. Dlatego przez ten czas nie przejmuj się takimi rzeczami, bo tylko sobie zaszkodzisz. Przyczynami takiego brzuszka mogą być także m.in. osłabione mięśnie miednicy lub po prostu przemęczenie.

Jak z nim walczyć?
Włącz do swojej diety zdrowe tłuszcze, ćwicz mięśnie kegla i staraj się wciągać brzuch, dzięki temu go wzmocnisz. Warto też postawić na popołudniowe drzemki i rozciągać całe ciało przed snem.

Reklama

3. Brzuch stresowy

Ten brzuszek jest płaski na górze, a rozszerza się w okolicy talii. Spowodowany jest dużym stresem. Gdy się denerwujesz do Twojego organizmu uwalniany jest kortyzol, który sprawia, że w krwi podnosi się poziom cukru. Może Cię to zdziwi, ale ten rodzaj brzuszka powstał na drodze ewolucji… Twój organizm w sytuacji stresowej spodziewa się, że będzie musiał walczyć lub uciekać. Kiedy nic z takich rzeczy się nie dzieje i nie ma, gdzie spożytkować energii wytworzonej dodatkowo, odłoży ją „w brzuch”.

Jak z nim walczyć?
Przede wszystkim zacznij od odpoczynku i wysypiania się. Unikaj niezdrowej żywności i odpuść sobie kawę – ona podnosi poziom kortyzolu. Postaw na zdrowe śniadania. Spróbuj też ćwiczeń relaksujących, aby złagodzić stres.

4. Wzdęty brzuch

Gdy rano się budzisz Twój brzuch jest płaski, ale w miarę upływu czasu zaczyna robić się coraz większy? Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne – alergie pokarmowe, zaburzenia flory bakteryjnej czy złe trawienie. Warto udać się do lekarza. Po spożyciu niektórych pokarmów masz problemy z jelitami…?

Reklama

Jak z nim walczyć?
Zacznij od wykluczenia ze swojej diety pokarmów, które ewidentnie Ci szkodzą. Zamiast nich postaw na owoce oraz warzywa, które zawierają dużo błonnika. Zażywaj probiotyki, pij dużo wody w ciągu dnia.

5. Brzuch hormonalny

Wahania poziomu niektórych hormonów mogą bardzo skutecznie sabotować Twoje wysiłki w pozbyciu się dodatkowego tłuszczyku. Kiedy cierpisz np. na niedoczynność tarczycy, trudno Ci spalić dodatkowe kilogramy, podobnie w przypadku zespołu policystycznych jajników czy menopauzy.

Jak z nim walczyć?
Jedz zdrowe tłuszcze i włącz duże ilości błonnika do swojej diety. Postaraj się unikać produktów mlecznych. Do tego spróbuj lekkich ćwiczeń, takich jak joga. Możesz też spróbować długich spacerów.

Pamiętaj! Niektóre rodzaje brzucha mogą zapowiadać lub mieć przyczynę w różnych chorobach, dlatego warto też wybrać się do lekarza, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Reklama

Może Cię zainteresować

Reklama