×

Prosta dieta może doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2. Obiecujące wyniki badań

Do niedawna cukrzyca typu 2 była kontrolowana głównie poprzez kontrolowanie czynników ryzyka, takich jak poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, a zwłaszcza poziomu cukru (glukozy) we krwi. W kontroli wymienionych wskaźników pomagają przede wszystkim odpowiednie leki.Pomagają w zażegnaniu niepożądanych skutków ubocznych, ale nie rozwiązują najważniejszego problemu u podstaw, jakim jest przyczyna cukrzycy typu 2.

Coraz więcej badań wskazuje, że pomocne, a nawet kluczowe w walce z cukrzycą typu 2, jest znaczące obniżenie masy ciała, co w połączeniu z odpowiednią dietą może doprowadzić do remisji cukrzycy typu II.

Cukrzyca typu II

Cukrzyca typu II jest najbardziej powszechną chorobą przemiany materii, która należy do grupy chorób metabolicznych. Charakteryzuje się występowaniem wysokiego poziomu glukozy we krwi. U jej podstaw leży insulinooporność, oznacza ona zmniejszoną wrażliwość na insulinę. Cukrzyca bardzo często jest choroba ludzi z nadwagą lub otyłych, bowiem około 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdza się nadwagę lub otyłość.

<a href=Wikimedia Commons">

Wikimedia Commons

Skala cukrzycy jest tak ogromna, że określana jest ona mianem pierwszej, niezakaźnej epidemii na świecie – szacuje się, że choruje na nią nawet 422 miliony ludzi na całym globie! Statystycznie o 11 dorosły na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu chorego, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio z nią postępować.

Coraz więcej badań dowodzi, że utrata masy ciała poprzez operację zmniejszenia żołądka lub dietę może pomóc w rozwiązaniu niektórych podstawowych przyczyn cukrzycy typu 2, co rzutuje na poprawę kontroli poziomu cukru przez organizm

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi poprzez poprzez poprawną pracę hormonu, jakim jest insulina, jest kluczem do remisji cukrzycy typu 2. Większość dotychczasowych badań dotyczyła stosowania odpowiednich koktajli zastępujących posiłki, aby pomóc osobom z cukrzycą typu 2. W ostatnim czasie naukowcy poświęcili jednak więcej uwagi innym dietom, m.in. diecie niskowęglowodanowej, i poszukiwaniu rozwiązań, które miałyby doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2.

Grupa dietetyków i lekarzy wspierana przez Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków pod kierownictwem Duane’a Mellor, kierownika ds. medycyny i żywienia opartego na faktach w Aston Medical School (Aston University) oraz dr Adrian’a Browna, wykładowcy w University College London (UCL), wzięła pod lupę niemal 90 artykułów na temat diet zalecanych osobom chorującym na cukrzycę typu 2. Omówienie opublikowało czasopismo The Conversation”. Całość natomiast znajdziemy w „Journal of Human Nutrition and Dietetics”.

<a href=Pxhere">

Pxhere

Badacze na podstawie dogłębnej analizy zebranych materiałów doszli do wniosku, że diety zastępujące posiłki (zamienniki diety – TDR) pomogły około jednej na trzy osoby dojść do stanu remisji,  podczas gdy diety niskowęglowodanowe pozwoliły na osiągnięcie remisji u jednej na pięć osób.

Osoby, które straciły na wadze stosując obie diety (czyli TDR oraz niskowęglowodanową), były w stanie utrzymać cukrzycę typu 2 pod kontrolą (osiągnąć stan remisji) przez około dwa lata, pod warunkiem, że nie przytyły – poinformowali eksperci

Co więcej, dieta niskokaloryczna i śródziemnomorska również pomogły ludziom osiągnąć efekt remisji remisję, ale w mniejszym stopniu. Tylko około 5% osób na diecie niskokalorycznej pozostało w remisji po roku czasu. W przypadku osób będących na diecie śródziemnomorskiej było to 15% osób.

Jak rozumieć remisję?

Jednym z największych wyzwań, z jakim przyszło nam się zmierzyć podczas pisania naszej recenzji, było określenie, czym tak naprawdę jest „remisja”. Jej definicja była istotna w kontekście zrozumienia i wskazania diety, która będzie przynosić najlepsze rezultaty

Większość definiuje remisję jako obniżenie poziomu cukru we krwi poniżej poziomu, który wskazywałby na cukrzycę. Problem w tym, że niektóre definicje wskazują, że poziom ten należy osiągnąć i utrzymać bez użycia leków, podczas gdy inne dopuszczają stosowanie leków. Inne definicję podają, że aby mówić o remisji, należy zrzucić wagę – zwłaszcza tłuszcz w okolicach brzucha. Ciężko mówić więc o jednoznacznej definicji.

Naukowcy na potrzeby badania uznali, że w przypadku cukrzycy typu 2 remisja jest to stan, gdy poziom cukru we krwi stabilizuje się i utrzymuje bez udziału leków na normalnym poziomie przez co najmniej sześć kolejnych miesięcy.

<a href=Wikimedia Commons">

Wikimedia Commons

Remisja cukrzycy typu 2 powinna być celem leczenia

Choć diety niskowęglowodanowe pomagają ludziom osiągnąć stan remisji, istnieje obawa, że poziom cukru we krwi może potencjalnie ponownie wzrosnąć, gdy tylko wyższa ilość węglowodanów znów pojawi się w diecie. To m.in. dlatego badacze sugerują, aby nie nadużywać sformułowania jakim jest remisja i używać raczej sformułowania „łagodzenie objawów cukrzycy”, w przypadku którego negatywne skutki choroby są odpowiednio kontrolowane.

Uważamy, że remisję można osiągnąć tylko wtedy, gdy tłuszcz jest tracony z okolic narządów. Pozwala to na ponowne wytwarzanie i efektywne wykorzystanie insuliny

Hamowanie insuliny skutecznym sposobem na odchudzanie? | Strongo

Naukowcy zwracają również uwagę, że nie każdy może być w stanie doprowadzić do remisji. Największe szanse na sukces mają ludzie, którzy są młodsi (poniżej 50 lat), mężczyźni, chorują na cukrzycę typu 2 od mniej niż sześciu lat i tracą na wadze. Prawdopodobnie tylko takie osoby są w stanie odwrócić jeszcze przyczyny swojej cukrzycy, a tym samym odzyskać większą zdolność trzustki do wytwarzania insuliny i zdolność wątroby do jej wykorzystywania. Oczywiście, nie oznacza to, że osoby, które nie wpisują się w te ramy, nie mają szans na powodzenie (remisję). Bardzo możliwe jednak, że będą musiały włożyć w to zdecydowanie więcej uwagi i poświęcenia. Ponadto niezależnie od tego, czy dana osoba doprowadzi do remisji, obniżenie poziomu cukru we krwi jest ważne w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami cukrzycy typu 2 i zmniejszaniu ryzyka powikłań.

Dalsze badania

Badacze nie spoczywają na laurach. W przyszłych badaniach chcą porównać, jaki wpływ mają wspomniane diety w różnych grupach etnicznych. Mają również świadomość, że cukrzyca typu 2 może wystąpić również u osób mających mniejszą masę ciała.

Źródła: www.sciencealert.com
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować