×

Jaki rodzaj rękawiczek wybrać do ochrony przed COVID-19? Różnic pomiędzy nimi jest sporo

Od minionego czwartku obowiązuje w Polsce zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych, co ma przyczynić się do spłaszczenia krzywej zachorowań na COVID-19. O ile wydaje się to być właściwe posunięcie rządu, nie można zapominać o tym, że niemniej ważne są rękawiczki, które obowiązkowo zakładamy podczas robienia zakupów. Sęk w tym, że niektóre z nich mogą wywoływać reakcje alergiczne lub być bardziej podatne na pęknięcia, co zwłaszcza w czasach pandemii powinno zwrócić naszą uwagę. Na jakie rękawiczki więc się decydować? Które rękawiczki zapewnią nam największą możliwą ochronę?

Nadal mało wiemy o rękawiczkach

Choć już od jakiegoś czasu wyjścia na zewnątrz nie przypominają beztroskiego spaceru, o spotkaniach w knajpach z bliskimi możemy co najwyżej pomarzyć, a o maseczkach wiemy już niemal wszystko, wciąż mało wiemy o rękawiczkach, które towarzyszą nam m.in. podczas robienia zakupów. Mało wiemy, choć tak naprawdę gdyby nie rękawiczki, nasze dłonie byłyby znacznie bardziej narażone na bezpośredni kontakt z wirusem. W takim przypadku wystarczyłaby już chwila nieuwagi i rozkojarzenia, a wirus przedostałby się do naszego organizmu.

Czym różnią się więc od siebie poszczególne rodzaje rękawiczek i co warto o nich wiedzieć?

Rękawiczka rękawiczce nierówna. Istnieją pewne różnice pomiędzy poszczególnymi typami rękawiczek chirurgicznych. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której mamy uczulenie na lateks – rękawiczki lateksowe w takim przypadku nie będą dla nas odpowiednie. Na szczęście na rynku jest dostępnym co najmniej kilka alternatywnych, skutecznych rozwiązań, dzięki którym nie nabawimy się reakcji alergicznych.

#1 Rękawiczki lateksowe

Zacznijmy od wspomnianych wcześniej rękawiczek lateksowych i skupmy się na tworzywie, jakim jest lateks. Naturalny lateks jest produkowany z drzewa kauczukowego, a dokładniej jest płynem przypominającym mleko, którego rolą jest ochrona drzewa pod korą. Problem z lateksowymi rękawiczkami polega na tym, że niektóre osoby mają na tego typu materiał alergie, co objawia się zwykle swędzeniem skóry. Dla osób, które nie mają problemu z alergiami skórnymi, są całkiem bezpiecznym rozwiązaniem, które uchroni je przed wirusem.

#2 Rękawiczki nitrylowe

Nitryl to kauczuk syntetyczny wykonywany w kadzi ze stali nierdzewnej. Kiedy przyjrzymy się jego właściwościom z bliska, możemy uznać go za najbardziej odporny na przebicie materiał, z którego wykonywane są rękawiczki chirurgiczne przeznaczone do jednorazowego użytku. Co więcej, kauczuk syntetyczny w przeciwieństwie do naturalnego nie wywołuje reakcji alergicznej. Jest więc alternatywą godną uwagi.

#3 Rękawiczki winylowe

Rękawiczki winylowe są produkowane głównie z polichlorku winylu. Ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niska cena, a także najniższy wskaźnik alergii wśród pozostałych rękawiczek jednorazowych. Do minusów możemy zaliczyć natomiast mniejszą odporność na przebicia niż w przypadku rękawiczek nitrylowych, co dla wielu osób może stanowić barierę przed ich zakupem.

#4 Rękawiczki foliowe

Rękawiczki foliowe najczęściej znajdziemy w sklepach. Należą nie tylko do najtańszych, ale też do najlżejszych. Choć są obojętne dla skóry, są także bardzo cienkie i zupełnie nieelastyczne, przez co łatwo je uszkodzić, co powoduje utratę właściwości ochronnych. Ich kolejnym minusem jest fakt, że z łatwością przyklejają się do wilgotnej skóry. To dlatego wiele osób dla własnego bezpieczeństwa korzysta z nich nosząc pod spodem lepszej jakości rękawiczki gumowe.

Rękawiczki to jedno…

Pamiętaj, że samo noszenie rękawiczek, nawet tych najbardziej trwałych, nieprzepuszczalnych i odpornych na zniszczenia nie wystarczy. Mając na dłoniach rękawiczki należy pamiętać, aby nie dotykać twarzy, włosów czy nawet telefonu, na który możemy przenieść wirusa z potencjalnie zakażonych powierzchni. Bardzo ważny jest również sposób zdejmowania rękawiczek. Jeśli będziemy robić to nie właściwie, na nasze dłonie może przenieść się wirus. Jak robić to poprawnie? Obejrzyj poniższe nagranie…

Same rękawiczki trzeba zmieniać tak często, jak myje się dłonie. Dlaczego?

Rękawiczki są kolejną powierzchnią, na której mogą gromadzić się wirusy. A jak sugerują wstępne wyniki badań Uniwersytetu Arizony, do powszechnie używanych rękawiczek lateksowych koronawirusy mogą lgnąć bardziej niż do gołej skóry – przekonują o tym lekarze z różnych krajów

A Ty jakich rękawiczek najczęściej używasz?

Źródła: "The Funny Beaver", www.timeslive.co.za

Może Cię zainteresować