×

Dobre wieści dla diabetyków. Już wkrótce refundowany dostęp do igieł do insuliny

Coraz bardziej realny staje się refundowany dostęp do igieł do wstrzykiwaczy insulinowych. To może pomóc nawet 700 tys. osób, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia. Rekomendacje w tym temacie wydał już prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Diabetycy w Polsce

W 2018 r. w Polsce było 2,9 mln dorosłych chorych, zdiagnozowanych na cukrzycę, czyli co jedenasty dorosły. Tymczasem część osób ma stan przedcukrzycowy (czyli w badaniu krwi na czczo poziom glukozy 100-125 mg/dl) lub nie wie, że ma cukrzycę i nie podejmuje w kierunku jej leczenia żadnych działań, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, a w najgorszym przypadku nawet prowadzić do śmierci.

Niewykluczone, że już wkrótce chorzy z cukrzycą w Polsce doczekają się kolejnej, niezwykle ważnej dla nich zmiany

Szacuje się, że z igieł do wstrzykiwaczy korzysta w Polsce około 676 tys. diabetyków. Na uwagę zasługuje fakt, że blisko 90% korzysta z jednej igły podczas kolejnych iniekcji insuliny, a aż 71% korzysta z jednej igły przynajmniej 10-krotnie! Najczęściej są to tylko te igły, które są dołączone do opakowania insuliny. Głównym z powodów takiego stanu rzeczy są względy finansowe.

Pacjenci często – z różnych względów – nie decydują się na zakup igieł i korzystają tylko z tych dołączanych przez producenta do opakowania insuliny. Problem w tym, że dostają ich tylko tyle, aby móc rozpocząć leczenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i zaleceń dotyczących właściwie prowadzonej insulinoterapii, jest to jednak liczba niewystarczająca – podkreśla Anna Śliwińska, prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Polska pozostaje jednym z ostatnich państw w Europie, w których pacjenci nie mają dostępu do refundowanych igieł. Niewykluczone, że wkrótce to się zmieni, bowiem coraz bardziej refundacja igieł zarówno 5 mm (zalecane), jak i 8 mm dla diabetyków do penów insulinowych.

Niezwykle cieszy nas, że prezes AOTMiT rekomenduje refundację zarówno igieł 5 mm, jak i 8 mm. To szczególnie ważne zwłaszcza dla pacjentów starszych, którzy przyzwyczajeni są do korzystania z dłuższych igieł do wstrzykiwaczy. Konieczność przestawienia się na nowy produkt w zasadzie z dnia na dzień mogłaby być dla nich dużym problemem – podkreśla Anna Śliwińska

Kolejnym krokiem prowadzącym do refundacji igieł do penów insulinowych są negocjacje producenta z Ministerstwem Zdrowia. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków ma nadzieję, że te szybko zakończą się wynikiem pozytywnym, a diabetycy lada dzień będą mogli korzystać z refundacji.

Dlaczego tak ważna jest regularna zmiana igieł?

Regularna zmiana igieł jest kluczowa dla prowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii. Pozwala uniknąć takich powikłań jak:

  • ból w miejscu wkłucia,
  • obniżenie skuteczności przyjmowanego leku,
  • lipohipertrofia,
  • epizody niewyjaśnionej hipogliekmii
Źródła: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, www.rynekzdrowia.pl
Fotografie: www.pxfuel.com

Może Cię zainteresować