Kategorie Zdrowie

Nowe zasady refundacji szczepionki przeciw HPV dla dzieci już od 1 listopada

Już od 1 listopada czeka nas wielka zmiana w programie szczepień. Od przyszłego miesiąca szczepionki HPV będą w połowie refundowane przez państwo. Przed czym chroni wspomniana szczepionka? Co wiadomo na jej temat? Czy jest bezpieczna? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, ponieważ o jej wpływie na zdrowie krążyło i wciąż krąży wiele mitów.

Czym jest HPV?

Na początek rozwińmy skrót HPV. HPV czyli human papilloma virus, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wirus brodawczaka ludzkiego. HPV towarzyszy ludzkości od zarania dziejów.

Flickr

Wirusem zakażamy się najczęściej wskutek kontaktów seksualnych lub wspólne korzystanie z rzeczy przeznaczonych do higieny osobistej, np. ręcznik, bielizna. . Wirus najczęściej przez długi okres czasu po zakażeniu nie daje żadnych objawów. W tym czasie podstępny może jednak wyrządzić w organizmie wiele złego.

HPV sprzyja powstawaniu komórek nowotworowych. U kobiet atakowana jest najczęściej szyjka macicy, a u mężczyzn prącie.

refundacja szczepionki hpv dla dzieci
Wikimedia Commons

W przypadku obu płci może dojść natomiast do nowotworzenia komórek odbytu czy gardła. Mówiąc o ryzyku zachorowania na nowotwór, należy wspomnieć, że wirus HPV ma ponad dwieście „szczepów”. Rozwojowi nowotworów sprzyjają tylko niektóre z nich. Dla przykładu typ 16 i 18 odpowiada za ponad dwie trzecie nowotworów szyjki macicy. To m.in. im w dużym stopniu można zapobiec za pomocą szczepionki.

refundacja szczepionki hpv dla dzieci
Wikimedia Commons

Będzie refundacja szczepionek HPV dla dzieci

Szczepionka przeciwko HPV jest zalecana dzieciom, które skończyły 9. rok życia. Ze względu na charakter choroby i drogę przenoszenia wirusa, najlepiej przyjąć szczepionkę przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Od 1 listopada w Polsce dla tej grupy wiekowej bez względu na płeć dziecka będzie przysługiwać 50-procentowa refundacja szczepionki przeciw HPV.

Kontrowersje wokół szczepionki przeciw HPV

Wokół szczepionek przeciw HPV powstało wiele mitów. Jeden z nich mówi, że szczepionka źle wpływa na zdrowie szczepionych dziewczynek, może prowadzić do omdleń, migren, powikłań neurologicznych czy paraliżu. Naukowcy nie potwierdzili żadnej z tych zależności, a szczepionka wciąż jest dostępna w wielu krajach na całym świecie.

Na koniec dodajmy, że szczepienia przeciwko HPV dla osób dorosłych nie są refundowane. Jedna dawka szczepionki kosztuje ok. 450-650 zł. Potrzebne są 3 dawki.

_______________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: pixabay.com