×

Nowe zasady refundacji szczepionki przeciw HPV dla dzieci już od 1 listopada

Już od 1 listopada czeka nas wielka zmiana w programie szczepień. Od przyszłego miesiąca szczepionki HPV będą w połowie refundowane przez państwo. Przed czym chroni wspomniana szczepionka? Co wiadomo na jej temat? Czy jest bezpieczna? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, ponieważ o jej wpływie na zdrowie krążyło i wciąż krąży wiele mitów.

Czym jest HPV?

Na początek rozwińmy skrót HPV. HPV czyli human papilloma virus, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wirus brodawczaka ludzkiego. HPV towarzyszy ludzkości od zarania dziejów.

Wirusem zakażamy się najczęściej wskutek kontaktów seksualnych lub wspólne korzystanie z rzeczy przeznaczonych do higieny osobistej, np. ręcznik, bielizna. . Wirus najczęściej przez długi okres czasu po zakażeniu nie daje żadnych objawów. W tym czasie podstępny może jednak wyrządzić w organizmie wiele złego.

HPV sprzyja powstawaniu komórek nowotworowych. U kobiet atakowana jest najczęściej szyjka macicy, a u mężczyzn prącie.

W przypadku obu płci może dojść natomiast do nowotworzenia komórek odbytu czy gardła. Mówiąc o ryzyku zachorowania na nowotwór, należy wspomnieć, że wirus HPV ma ponad dwieście „szczepów”. Rozwojowi nowotworów sprzyjają tylko niektóre z nich. Dla przykładu typ 16 i 18 odpowiada za ponad dwie trzecie nowotworów szyjki macicy. To m.in. im w dużym stopniu można zapobiec za pomocą szczepionki.

Będzie refundacja szczepionek HPV dla dzieci

Szczepionka przeciwko HPV jest zalecana dzieciom, które skończyły 9. rok życia. Ze względu na charakter choroby i drogę przenoszenia wirusa, najlepiej przyjąć szczepionkę przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Od 1 listopada w Polsce dla tej grupy wiekowej bez względu na płeć dziecka będzie przysługiwać 50-procentowa refundacja szczepionki przeciw HPV.

Kontrowersje wokół szczepionki przeciw HPV

Wokół szczepionek przeciw HPV powstało wiele mitów. Jeden z nich mówi, że szczepionka źle wpływa na zdrowie szczepionych dziewczynek, może prowadzić do omdleń, migren, powikłań neurologicznych czy paraliżu. Naukowcy nie potwierdzili żadnej z tych zależności, a szczepionka wciąż jest dostępna w wielu krajach na całym świecie.

Na koniec dodajmy, że szczepienia przeciwko HPV dla osób dorosłych nie są refundowane. Jedna dawka szczepionki kosztuje ok. 450-650 zł. Potrzebne są 3 dawki.

_______________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować