×

Refluks żołądka – Objawy i jak z nim walczyć

Szacuje się, że problem ten może dotyczyć od 4 do 7% ludzi dorosłych. Jest on nie tylko uciążliwy i niezwykle nieprzyjemny, ale może też prowadzić do poważniejszych schorzeń. Refluks żołądka, objawy refluksu żołądka potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Jak sobie z nimi radzić? Postaramy się odpowiedzieć wam na to pytanie.

Co to jest refluks

Zanim skupimy się na tym, jakie refluks żołądka daje objawy, trzeba skupić się na tym, czym jest ta przypadłość. Co to jest refluks? Można mówić o nim wówczas, gdy przyjmowany pokarm nie zostaje w żołądku, gdzie powinien być stopniowo trawiony, a cofa się z powrotem do przełyku razem z kwasem solnym i enzymami trawiennymi. Efektem refluksu jest m.in. pojawienie się zgagi, czyli ostrego pieczenia w przełyku.

Refluks – poza sytuacjami, w których jest jednostkową sytuacją – może być przypadłością pojawiającą się regularnie. Ludzie zmagający się z nim mogą odczuwać objawy w zasadzie po każdym posiłku. Objawy refluksu mogą mieć różne nasilenie i przyczyny…

pixabay.com

pixabay.com

Refluks żołądka – przyczyny

Lista przyczyn pojawiania się refluksu żołądka nie jest długa. Istnieje kilka głównych czynników, które powodują jego wystąpienie, albo podwyższają ryzyko pojawienia się.

Refluks żołądka powodują:
– zaburzenia związane z funkcjonowaniem przełyku – np. nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku, zaburzenia opróżniania żołądka, przepuklina rozworu przełykowego;
– wystąpienie niektórych chorób – np. cukrzycy, twardziny, chorób wywołanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu;
– zaburzenia wydzielania śliny;
– stosowane niektórych leków.

Ryzyko wystąpienia refluksu ponoszą także otyłość i ciąża.

Refluks żołądka objawy

Refluks żołądka daje bardzo charakterystyczne i uciążliwe objawy. Są nimi:
zgaga, pieczenie w przełyku, nadkwasota;
– ból w górnej części brzucha;
– uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku;
– wymioty, zwracanie przyjętego pokarmu;
– w wyjątkowych sytuacjach może wystąpić krwawienie z przełyku.

Jeśli chodzi o refluks, objawy mogą czasem przybierać na sile i prowadzić do dużo groźniejszych, poważniejszych powikłań. Mogą znaleźć się wśród nich np. zapalenie przełyku, jego powikłania, a nawet nowotwór przełyku.

Refluks leczenie

Jeśli objawy refluksu występują regularnie, przewlekle mogą prowadzić do dużo poważniejszych schorzeń. Dlatego tak ważne jest podjęci działań, których zadaniem będzie wyeliminowanie objawów refluksu, a przede wszystkim jego przyczyn – o ile jest to możliwe.

Pierwszym krokiem do podjęcia walki tą przypadłością jest zmiana nawyków żywieniowych, diety i stylu życia. Nierzadko to właśnie te czynniki mają decydujący wpływ na kwestie pojawienia się refluksu.

Z diety powinny zostać wykluczone pokarmy tłuste, ostre, kwaśne, napoje gazowane, kawa i czekolada. Dodatkowo zmianie powinien ulec sposób przyjmowania posiłków. Ich porcje muszą zostać zmniejszone, a częstotliwość przyjmowania powinna wzrosnąć. Częste, niewielkie porcje jedzenia i ich przyjmowanie o regularnych porach – ostatni najpóźniej 3 godziny przed spaniem – mogą być rozwiązaniem problemu.

pixabay.com

pixabay.com

Regularność powinna zagościć nie tylko w przypadku planu posiłków, ale i całego dnia. Czynniki takie jak stres i pośpiech na pewno nie pomagają w walce z refluksem żołądkowym. Dodatkowo problem mogą stanowić wszelkiego rodzaju używki – alkohol i papierosy w szczególności.

Walkę z refluksem żołądkowym mogą wspomagać także środki na tę przypadłość, które dostępne są w każdej aptece bez recepty. Nie można stosować ich jednak długo. Są jedynie doraźnym rozwiązaniem. Jedyną alternatywą w przypadku przewlekłych przypadków pojawiania się objawów refluksu jest wizyta u lekarza. Warto udać się do niego, nawet jeśli nie występują one nagminnie…

Może Cię zainteresować