×

Puchną Ci nogi? To może być objaw poważnej choroby

Spuchnięte, obolałe i zaczerwienione nogi. Nie powinieneś tego ignorować, gdyż powodem tych objawów może być groźna choroba układu krążenia – zakrzepica. Podpowiadamy co zrobić, kiedy podejrzewasz ją u siebie.

źródło: canva

źródło: canva

Choroby układu krążenia są bardzo częstą przyczyną śmierci.

Te charakterystyczne objawy są zazwyczaj lekceważone, co może grozić poważnymi konsekwencjami. Opuchlizna na kończynach dolnych często kojarzona jest ze zmianami pogody, nadwyrężeniem nóg, albo zbieraniem się wody w organizmie. Jednak przyczyna może być znacznie poważniejsza. Dlatego powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać dokładne badania. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może być źródłem powstawania skrzeplin, które po dotarciu do tętnicy płucnej mogą wywołać zator. Z danych Fundacji do walki z Zakrzepicą wynika, że w Polsce codziennie z powodu zatoru płucnego umiera aż 100 osób. Ze względu na to, że obrzęki kończyn dolnych są dość powszechnym objawem związanym chociażby z przemęczeniem nóg są notorycznie ignorowane. Warto jednak pamiętać, że zakrzepica dotyczy opuchlizny tylko jednej kończyny.

Najczęstsze objawy zakrzepu

– obrzęk – początkowo wokół dolnej części nogi: kostki, stopy czy łydki. W zaawansowanym stadium noga jest spuchnięta na całej długości.
– ból – towarzyszy temu tkliwość i bolesność podczas dotyku. Dyskomfort nasila się w momencie chodzenia, a ustaje gdy przestajemy poruszać kończyną.
– zaczerwienienie – zmiany skórne w postaci czerwonych plam i podwyższona ciepłota tej właśnie nogi.

źródło: canva

źródło: canva

Jak reagować w momencie dostrzeżenia objawów?

Gdy zauważymy powyższe objawy należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zakrzepica nie zawsze daje objawy, a czasem nie są one jednoznaczne i łatwe do zdiagnozowania. Dlatego bardzo ważne jest, aby w momencie niepokojących objawów – opuchlizny, bólu, zaczerwienienia nogi, szybko pojawić się u lekarza. Nie masować nóg, nie robić zimnych okładów, tylko jak najszybciej udać się do lekarza – tłumaczy prof. dr hab. Witold Tomkowski i dodaje: – Jeżeli wszystkie osoby, które mają kliniczne objawy zakrzepicy, szybko pojawią się u specjalisty, to na pewno śmiertelność spowodowana tym schorzeniem znacznie spadnie.

Jeżeli lekarz faktycznie będzie podejrzewał zakrzepicę, zleci wykonanie USG żył głębokich. Jest to nieinwazyjny zabieg polegający na uciskaniu żył głowicą, żeby sprawdzić, czy w ich świetle znajdują się skrzepliny.

źródło: canva

źródło: canva

Na czym polega żylna choroba zakrzepowo-zatorowa?

Jest to połącznie dwóch schorzeń – zakrzepicy żył głębokich i zatoru tętnicy płucnej. W wyniku powstania w żyłach głębokich skrzepu i przedostania się jego fragmentów z krwią do tętnicy płucnej blokuje się dopływ krwi mózgu. Wynikiem tego jest natychmiastowa śmierć pacjenta. Zakrzepy najczęściej powstają w kończynach dolnych i żyłach miednicy.

Przyczyny zakrzepicy

Do najczęstszych przyczyn wystąpienie choroby zakrzepowo-zatorowej zaliczamy:
– zażywanie niektórych leków,
– niezdrowy styl życia,
– zabiegi chirurgiczne,
– czynniki genetyczne,
– przebywanie długo w jednej pozycji (unieruchomienie),

Co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby?
– wiek powyżej 40. roku życia,
– antykoncepcja hormonalna,
– hormonalna terapia zastępcza,
– otyłość,
– choroba nowotworowa,
– trombofilia,
– różnego rodzaju urazy.

Nieleczona zakrzepica może doprowadzić do zatorowości płucnej. Z kolei zator płucny może doprowadzić do śmierci w kilka sekund. Innym słowy walcząc z zakrzepicą żył głębokich poprzez odpowiednie leczenie lub profilaktykę przeciwzakrzepową, likwidujemy źródła zatoru tętnicy płucnej – potencjalnie śmiertelnej choroby – tłumaczy prof. dr hab. Witold Tomkowski.

Co robić aby zapobiegać zakrzepicy?

Ważne jest aby dbać o swoje zdrowie. Właściwa masa ciała i aktywność fizyczna to w tym przypadku podstawa. Jeżeli to możliwe ruszajmy się jak najwięcej, a w sytuacjach, gdy musimy spędzić długi czas unieruchomieni, wykonajmy przynajmniej kilka ćwiczeń. Wspomogą one prawidłowy przepływ krwi i zminimalizują ryzyko pojawienia się zatoru. Co więcej powinniśmy dowiedzieć się czy w rodzinie wystąpiły przypadki zakrzepicy bądź inne choroby, np. trombofilia, a jeżeli tak wykonać testy genetyczne.

Może Cię zainteresować