Kategorie PsychologiaRozwójZdrowie

Słynny psychiatra dzieli się 20 zasadami, które pomogą przezwyciężyć wszystkie życiowe problemy

Szczęśliwe i zdrowe życie to poukładane życie na każdym etapie. To, co może go czasem zakłócić to ludzie. Znany rosyjski psychiatra Michaił Litvak jest odpowiedzialny za opracowanie podejścia, które nazwał „psychologicznym aikido”. Przesłanie, które niesie jest łatwe do zrozumienia i co więcej – naśladowania.

Poznaj zatem zbiór 20 zasad ustalonych przez tak mądrego człowieka i czerp z nich jak najwięcej, by polepszyć swoje życie

 1. Pamiętaj, aby dobrze zaplanować swoje działania i dobrze zorganizować swoje życie, a dzięki temu nastąpi szczęście.
 2. Jeśli chcesz czegoś naprawdę bardzo, nie czekaj i nie proś o czyjąś zgodę. Upewnij się, że to ty masz nad tym kontrolę.
 3. Nikt nikogo nie odrzuca. Ludzie nie odrzucają ludzi – niektórzy z nas po prostu idą do przodu, inni zostają w tyle. Ci, którzy pozostają w tyle czują się odrzuceni i odtrąceni.
 4. Jak ktoś może ci pomóc, jeśli sam nic nie robisz?
 5. Jeśli chcesz spotkać swojego największego wroga – spójrz w lustro. Kiedy będziesz gotów stawić mu czoła, nie będziesz miał problemów z kimkolwiek innym.
 6. Odnieść sukces, a wszystkie zniewagi, które usłyszałeś magicznie znikną.
 7. Jest tylko jeden powód, dla którego powinieneś rzucić pracę i zakończyć swoje relacje, emocjonalne lub w inny sposób – niemożność rozwoju osobistego i zawodowego.
 8. Powinieneś dzielić radość z przyjaciółmi i wrogami. Twoi przyjaciele będą szczęśliwi, a Twoi wrogowie będą zdenerwowani.
 9. Miło jest rozmawiać z przyjaciółmi. Przydaje się rozmowa z wrogami.
 10. Umiejętność kochania i akceptowania samotności jest oznaką dojrzałej emocjonalnie osoby. Robimy najlepsze rzeczy, kiedy jesteśmy sami.
 11. Lepiej jest komunikować się z dobrą książką niż z pustym człowiekiem.
 12. Depresja po to została dana ludziom, aby skłonić ich do introspekcji i przewartościowania swoich zachowań.
 13. Nie wbijaj się w życie innych ludzi. Zamiast tego daj się pochłonąć w coś, z czego skorzystasz, na przykład naukę i filozofię.
 14. Nie bój się rozmawiać z ludźmi, zwłaszcza gdy spotkasz kogoś po raz pierwszy. Mogą myśleć o Tobie pozytywnie.
 15. Twoje szczęście rośnie, gdy dzielisz się nim z innymi ludźmi i czynisz ich szczęśliwymi.
 16. Naucz się żyć dla siebie, nie czując potrzeby ciągłego udowadniania siebie innym ludziom. W przeciwnym razie spędzisz życie, żyjąc dla innych.
 17. Poszukaj właściwej ścieżki zamiast prostej. Właściwa ścieżka może nie zawsze być prosta.
 18. Oznakami duchowej dojrzałości są zdolność do miłości i umiejętność radzenia sobie z samotnością.
 19. Nie znam drogi do sukcesu. Znam jednak drogę do porażki – pragnienie, by wszyscy Cię lubili.
 20. Jeśli ktoś kiedyś stwierdził, że jesteś niewdzięczny, natychmiast zapytaj go, ile kosztuje jego usługa, zapłać mu i więcej się z nim nie zadawaj.

Czy zgadzasz się z tymi założeniami? A może tylko z ich częścią? Niezależnie od tego, jakie jest Twoje zdanie na ten temat, trzeba przyznać, że ma on wiele racji i Jego myślenie podnosi na duchu nawet mocno studzone życiem osoby.

Fotografie: google.com (miniatura wpisu), www.freepik.com, www.google.pl