Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra? Wyjaśniamy, do którego udać się w razie problemów
Psycholog i psychiatra, czyli dwa pojęcia, a właściwie zawody, które bardzo często mylone są przez osoby trzecie. Kim tak naprawdę jest psycholog, a kim psychiatra? Do którego z nich udać się z jakimi problemami? Odpowiadamy.
Życie w stresie
Ostatnie lata wystawiły nasze zdrowie psychiczne na ogromną próbę. Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele ludzi utraciło zdrowie, pracę, a nasi bliscy życie. Towarzyszący nam stres, lęk i niepewność przyczyniły się do tego, że miliony ludzi na całym świecie potrzebują wsparcia, na które z różnych powodów nie zawsze się decydują. Inni z kolei robią to dopiero wtedy, gdy czują już całym sobą, że jest naprawdę źle – mają problemy z zasypianiem, ożywianiem, lęki itp..
Wizyta u specjalisty może być kluczowa w odzyskaniu wewnętrznego spokoju i radości z życia.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, zadbaj o zdrowie psychiczne, jest ono równie ważne jak to fizyczne
Pierwsza wizyta u specjalisty od zdrowia psychicznego często wiąże się z niepewnością, zwłaszcza, jeśli nie potrafimy się otworzyć. Boimy się nieznanego, zadawanych pytań, a przede wszystkim nie wierzymy, że osoba, która nas nie zna, może nam faktycznie pomóc. Prawda jest taka, że to bardzo złudne przekonania, które nie prowadzą do niczego dobrego.
Psycholog czy psychiatra?
Jeśli już zdecydujemy się na pomoc specjalisty, należy rozważyć, do kogo powinniśmy się udać: psychologa, psychoterapeuty, a może psychiatry? Nie mylmy ze sobą tych kilku pojęć. Jaka jest między nimi różnica? Już odpowiadamy…
Psycholog
Psycholog to specjalista, który może udzielić Ci porady dotyczącej chociażby techniki zmniejszającej stres, a także udzielić konsultacji wspierającej w ciężkim momencie życia. Należy zwrócić jednak uwagę, że psycholog nie prowadzi stałej, regularnych terapii. Od tego jest opisany niżej zawód psychoterapeuty.
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta najczęściej jest z wykształcenia psychologiem, psychiatrą lub socjologiem – konieczne jest ukończenie specjalistycznego, podyplomowego szkolenia, które kończy się egzaminem. Ponadto przyszły psychoterapeuta musi przejść własną psychoterapię i pracuje pod nadzorem. Praca z psychoterapeutą może najczęściej ma charakter długofalowy. Specjalista pomoże Ci rozwiązać problemy, a także może wesprzeć proces leczenia Twojego zdrowia psychicznego lekami, o ile uzna to za stosowne.
Psychiatra
Psychiatra, do którego możesz udać się bez skierowania, jest lekarzem po studiach medycznych. Ma więc prawo do wypisywania recept na medykamenty i zwolnienia lekarskie. Jeśli masz odczucie, że doświadczasz depresji bądź choroby afektywnej dwubiegunowej, czyli bardziej zaawansowanych przypadków problemów natury psychicznej, udaj się właśnie do psychiatry.
Spis organizacji pomocowych i więcej informacji znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl.