Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Dentysta przyszedł na szczepienie ze sztuczną ręką. Chciał w ten sposób oszukać pielęgniarkę

Ludzka wyobraźnia nie zna granic i nie zawsze ma to tylko i wyłącznie swoje dobre strony. Czasami jest wręcz przeciwnie, zwłaszcza, kiedy tyczy się narażania zarówno własnego zdrowia, jak i zdrowia, a nawet życia innych ludzi – wówczas ciężko mówić o zdrowym rozsądku. To zdanie doskonale wpisuje się w pomysł, na który zdecydował się pewien antyszczepionkowiec.

Mężczyzna, który ma na co dzień wiele wspólnego ze światem medycyny ze względu na wykonywany zawód, postanowił oszukać system i przyszedł zaszczepić się przeciwko COVID-19 ze… sztucznym ramieniem. Ramieniem, które zakupić przez internet. Jak to się dla niego skończyło?

Przyszedł na szczepienie ze sztuczną ręką

COVID-19 podzielił ludzkość na dwa obozy: obóz zwolenników szczepionek przeciwko COVID-19 i obóz antyszczepionkowców. Podczas gdy Ci pierwsi wierzą w bezpieczeństwo szczepionek i ochronę przed wirusem SARS-CoV-2, podczas gdy Ci drudzy wręcz przeciwnie, mają mniejsze lub większe obawy. Są też tacy, którzy nie chcą się szczepić, ale są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby widnieć w systemie jako osoba, która poddała się szczepieniu. Pomysł pewnego stomatologa przechodzi jednak najśmielsze oczekiwania.

Niecodzienna sytuacja miała miejsce na początku grudnia w niewielkim mieście Biella we Włoszech. Włoski antyszczepionkowiec, 57-letni Guido Russo, który z zawodu jest stomatologiem, przyszedł na szczepienie przeciwko COVID-19 z silikonowym ramieniem z nadzieją, że uda mu się w ten sposób oszukać pielęgniarkę, 60-letnią Filipę Bua. Chciał w ten sposób uzyskać certyfikat COVID-19 bez faktycznego przyjmowania preparatu. Zaznaczmy, że Włosi potrzebują teraz tzw. „zielonej przepustki” do szeregu codziennych aktywności, zwłaszcza do pracy. Każdy, kto nie został zaszczepiony, jest zobowiązany do wykonywania regularnych testów na COVID-19, co w dłuższej perspektywie czasu wiąże się ze sporymi kosztami. Taka decyzja rządu wiązała się z falą protestów i szukaniem rozwiązań, które pozwoliłyby oszukać system ochrony zdrowia. Jemu ta próba się nie udała…

J&J vaccine problems hamper U.S. military vaccines overseas | Modern  Healthcare

Oszust trafił jednak na czujną pielęgniarkę, która zauważyła podstęp

Pielęgniarka zauważyła, że coś jest nie tak, gdy tylko Russo podwinął rękaw, by odsłonić „ramię” – bardzo dobrze zresztą wykonaną, sztuczną protezę, która niewiele odbiegała swoim wyglądem od prawdziwej ręki. Prawdę zdradził natomiast kolor skóry ramienia.

Odkrył ramię i zdałam sobie sprawę, że kolor skóry jest dziwny. Poczułam, że jest gumowate i zimne — mówiła później w rozmowie z „La Repubblica”

Pielęgniarka przyznała, że w pierwszej chwili pomyślała sobie, że mężczyzna ma amputowaną rękę i przez przypadek podał do zastrzyku protezę, o czym poinformowała pacjenta. Choć było jej z tym niezręcznie, poprosiła mężczyznę, aby ten podał drugą rękę. Pacjent upierał się, że chce dostać zastrzyk właśnie w to ramię. Wtedy już wszystko było jasne – to nie było pomyłka.

Usiłował przedstawić to jako dowcip, mówił, że to kostium sceniczny. Nikt z nas się nie śmiał. Śmiał się tylko on – wspomina 60-latka

Pielęgniarka nie miała ochoty na dyskusję. O całym zajściu poinformowała przełożonych, którzy zawiadomili karabinierów (włoską ogólnokrajową żandarmerię).

Dentysta przyszedł na szczepienie ze sztuczną ręką. Chciał w ten sposób oszukać pielęgniarkę
Flickr

Oszusta czekają poważne konsekwencje

Sprawą zajęła się już prokuratura. Ponadto miejscowy stomatolog musi zmierzyć z konsekwencjami stowarzyszenia medyków. Russo ma już zawieszoną licencję na wykonywanie zawodu.

Ktokolwiek próbowałby zrobić coś takiego, zasługiwałby na potępienie, ale w tym przypadku sytuacja jest szczególnie zła, bo zrobił to członek stowarzyszenia medycznego. To brak szacunku dla tych, którzy w ciągu tych dwóch lat pandemii pracowali z poświęceniem, z poczuciem powinności, nawet kosztem własnego zdrowia – mówił dla „La Repubblica” Franco Ferrero, prezes stowarzyszenia

Guido Russo stał się sławny, ale niekoniecznie tak, jak by sobie tego życzył

O przekręcie 57-latka piszą media na całym świecie. Wiemy również, że mężczyzna już wcześniej otwarcie mówił o tym, że jest przeciwnikiem szczepień przeciwko COVID-19.

Nie wierzę w szczepionkę. Nie zaszczepiłem się wcześniej i nie chcę tego robić teraz, ale do pracy potrzebuję zielonej przepustki — miał tłumaczyć policjantom

Stomatolog nie był również zwolennikiem obowiązkowego używania paszportów covidowych. Mówił o tym chociażby napis w oknie jego gabinetu.

Okazywanie zielonej przepustki w tym gabinecie jest wyłącznie dobrowolne

Dentysta przyszedł na szczepienie ze sztuczną ręką. Chciał w ten sposób oszukać pielęgniarkę
twitter

Jedno jest pewne. Po nieudanej próbie oszukania pielęgniarki ten napis przynajmniej przez najbliższy czas będzie mu zbędny.

______________________________________________________
*zdjęcie ramienia na miniaturce ma charakter poglądowy

Źródła: Metro.co.uk, , La Repubblica, , CNN