×

Przygotowanie kawy w ten sposób sprawi, że będzie miała korzystniejszy wpływ na twój organizm

Kawa to napój doceniany przez ludzi od wieków. Dodaje nam tak potrzebnej energii do życia i budzi nas o poranku przyjemnym aromatem. Dla jej wielbicieli mamy dobrą wiadomość –  kawa została uznana jest przez naukowców za produkt zdrowy. Jej spożywanie chroni nas m.in. przed cukrzycą typu II, przed rakiem wątroby i jelita grubego, zespołem Parkinsona i Alzheimera, ale również wydłuża życie. Jaka kawa jest jednak najlepsza dla naszego organizmu?

Przeciętny Polak zużywa aż 3 kilogramy kawy rocznie, co daje przeciętnie 430 filiżanek. Dziś spróbujemy ustalić, jaka kawa jest najzdrowsza.

Około rok temu kawa została umieszczona w piramidzie żywieniowej, która daje nam informacje, jak często spożywać dane produkty. Okazuje się, że nie znalazła się ona na samym jej szczycie, czyli w grupie produktów, których powinno być najmniej w naszej diecie. Udowodniono, że pijąc kawę jesteśmy obarczeni mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu II, nadciśnienia, nowotworów wątroby oraz jelita grubego. Kawa zawiera w sobie również polifenole, czyli organiczne związki, które po spożyciu unicestwiają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się i rozwój chorób nowotworowych.

Jaka kawa jest dla nas najzdrowsza?

Najlepiej parzyć ją w ekspresie ciśnieniowym. Wrząca woda w tym przypadku przepływa przez naczynko z dziurkami, w którym znajduje się kawa i ma z nią bardzo krótki kontakt. Dzięki temu wszystko, co w niej najlepsze przechodzi do filiżanki. Wszystkie mniej korzystne substancje nie zdążą się z niej wypukać i trafić do napoju. Równie dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ekspresu przelewowego, w którym również kontakt wody z kawą jest krótki, a substancje szkodliwe pozostają na filtrze. Co z typowo polską kawą z fusami na dnie? Nie jest to najlepszy sposób przyrządzania tego napoju, ze względu na to, że woda pozostaje w długi kontakcie ze zmieloną kawą, która uwalnia do napoju szkodliwe substancje tłuszczowe. Kawa rozpuszczalna natomiast znajduje się na samym końcu listy. Zawiera ona antyzbrylacze, polepszacze smaku i inne szkodliwe dodatki.

Czy dodawać coś do kawy?

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie kawy bez dodatku cukry, śmietanki, mleka lub syropu smakowego. Czy to jednak dobre rozwiązanie? Niestety, okazuje się, że nie. Jeżeli słodzisz każdą kawę, którą wypijasz dostarczasz sobie codziennie dodatkowej i sporej dawki cukru. Cukier, czyli sacharoza, to substancja wysokokaloryczna, która sprawia, że łatwo tyjemy. Jeżeli chodzi o śmietankę, śmietankę w proszku, mleczko skondensowane i różnego rodzaju syropy smakowe służące jako dodatek do kawy, to również lepiej z tym uważać. W każdym z tych produktów znajdują się spore ilości tłuszczów oraz substancji chemicznych, które szkodzą naszemu zdrowiu. Najlepszym pomysłem na zabielenie kawy jest dodanie do niej niewielkiej ilości mleka, jednak nie da się ukryć, że zwykła czarna kawa ma niesie za sobą najwięcej korzyści.

Kto powinien unikać kawy?

Kawy powinny unikać osoby, które mają problemy z chorobami wrzodowymi układu pokarmowego oraz Ci, którzy cierpią z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego. Stronić od tego napoju powinni również pacjenci z chorobami wątroby. Kawa nie sprzyja także kobietom w ciąży oraz matką karmiącym, gdyż kofeina przechodzi przez łożysko i pobudza nie tylko przyszłą mamę, ale również dziecko.

 

Może Cię zainteresować