Kategorie AlergiaZdrowie

Masz zawroty głowy? Przyczyn złego samopoczucia może być wiele

Zawroty głowy mogą trwać krótką chwilę, ale równie dobrze mogą pojawiać się przez kilka dni, a nawet tygodni. Warto wówczas zastanowić się nad ich przyczyną, ponieważ może to być objaw poważnej choroby. Bez względu jednak na częstotliwość ich występowania, nie powinniśmy ich bagatelizować. Co może być przyczyną zawrotów głowy i jakie mogą być ich skutki?

Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy

#1 Odwodnienie

Czasami najprostsze rozwiązania sprawdzą się najlepiej. Jednym z nich jest wypicie po prostu szklanki lub dwóch szklanek wody. Odwodnienie lub przegrzanie organizmu może zmniejszyć objętość krwi. To z kolei utrudnia krążenie, co oznacza, że do mózgu przedostaje się mniej tlenu, a w konsekwencji Ty jesteś po prostu słabszy. Jeśli natomiast wypiłeś w sumie 2 litry wody i wciąż masz zawroty głowy, powinieneś udać się do lekarza.

Brightside

#2 Lęk

Lęk jest bardzo powszechnym stanem i to niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie. Jednym z objawów lęku mogą być właśnie zawrotu głowy.  Jak to możliwe? Ciało w obliczu lęku reaguje hiperwentylacją. Jeśli ta towarzyszy Ci przez dłuższy czas, nawet niewielki przepływ adrenaliny może wywołać zawroty głowy. Jak sobie z tym radzić? Usiądź i spróbuj spokojnie oddychać. Jeśli nie będziesz w stanie zapanować nad lękiem lub, co gorsza,  zaczniesz mieć ataki paniki, niezwłocznie udaj się do lekarza.

#3 Alergie

Kiedy kurz, pyłki lub inne alergeny dostają się do Twojego układu oddechowego, może dojść do niedrożności lub stanu zapalnego ucha środkowego. W konsekwencji ciało może zareagować poprzez regulację ciśnienia krwi, a to z kolei może powodować zawroty głowy. Jak temu zaradzić? Rozważ zmianę diety. Jeśli jesteś uczulony na niektóre pokarmy, po prostu ich nie jedz. Unikaj również pyłu, określonych rodzajów kwiatów i zwierząt, na które jesteś uczulony. Warto udać się również do alergologa, który będzie mógł stwierdzić, na co jesteś uczulony. Kto wie, być może o czymś nie wiesz…

Brightside

#4 Niski poziom cukru we krwi

Dostarczasz swojemu organizmowi zbyt mało energii w postaci węglowodanów lub masz cukrzycę? Twój organizm może cierpieć na niedobór glukozy. Twoje ciało w takiej sytuacji zaczyna wykorzystywać rezerwy, a w konsekwencji mózg dostaje mniej energii, niż tego potrzebuje, ponieważ jej pozostałości zostają rozdzielane pomiędzy wszystkie niezbędne narządy. Jeśli więc masz problemy z poziomem cukru we krwi, zacznij pić sok pomarańczowy i nie omijaj kolejnych posiłków. Kiedy to nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem.

#5 Starzenie się

Ludzie powyżej 50. roku życia zaczynają odczuwać zmiany w uchu wewnętrznym. Ta normalna zmiana fizjologiczna może prowadzić do zawrotów głowy zwłaszcza podczas wstawania z łóżka, krzesła czy fotela. Jeśli chcesz tego uniknąć, staraj się wstawać powoli. Jeśli zawroty głowy pojawiają się często lub utrzymują przez kilka kolejnych minut, udaj się do lekarza.

Brightside

#6 Leki

Niemal każdy lek wywołuje swego rodzaju skutki uboczne. Zawroty głowy, które powodują zwykle leki moczopędne, są jednym z nich. Jeśli chcesz tego uniknąć, przeczytaj dokładnie ulotkę dołączoną do leku, pij wystarczającą ilość wody i jedz wystarczająco dużo. Kiedy to nie pomoże, udaj się do lekarza i poinformuj go o niepokojących objawach.

#7 Zawał serca i udar mózgu

Jeśli zawrotom głowy towarzyszy ból w klatce piersiowej, duszności, nudności lub ból ramienia, mogą wskazywać na udar. W takim przypadku warto rozważyć wzięcie aspiryny, która pomoże rozrzedzić krew i niezwłocznie wezwać pogotowie.

Brightside

#8 Niskie ciśnienie krwi

Większość przypadków zawrotów głowy finalnie jest powiązanych z niskim ciśnieniem krwi. Zmiany w układzie nerwowym, który jest jednym z podstawowych czynników odpowiedzialnych za regulację ciśnienia krwi, mogą powodować spadki energii i zawroty głowy.  Jeśli zawroty głowy są przewlekłe, udaj się do lekarza, którzy może przepisać Ci odpowiednie leki.

Doświadczyłeś kiedykolwiek zawrotów głowy, a przyczyna okazała się być zupełnie inna? Podziel się swoją historią w komentarzu. Być może w ten sposób pomożesz innej osobie.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com