Kategorie Choroby psychicznePsychologiaZdrowie

3 możliwe przyczyny przewlekłego zmęczenia. Jedną z nich jest… brak wysiłku

Senność, znudzenie, głębokie wyczerpanie. Istnieje wiele różnych „rodzajów” zmęczenia. Te wymienione to zaledwie kilka z nich. O ile te krótkotrwałe z reguły nie są dla nas szkodliwe i niebezpieczne, o tyle te chronologiczne już mogą takie być, dlatego też warto wiedzieć, co może powodować owe zmęczenie. Wiedza na ten temat pomoże nam w poradzeniu sobie z tym uporczywym problemem. No cóż, chyba nikt nie lubi być przewlekle zmęczony, czyż nie?

Przewlekłe zmęczenia

Zmęczenie towarzyszy Ci od dłuższego czasu, a przerwy, zjedzenie kolejnego zdrowego posiłku, przespana noc czy picie kolejnych płynów nie pomaga? Koniecznie rozważ wizytę u lekarza, co pozwoli Ci wykluczyć potencjalny problem medyczny, a w niektórych przypadkach zmienić przyjmowane leki. Nie wykluczone bowiem, że to one są źródłem Twojego złego samopoczucia.

Pexels

Możemy wyróżnić takie przyczyny przewlekłego zmęczenia, które niekoniecznie są dla wielu z nas oczywiste. Więcej na ich temat poniżej:

#1 Hormony

Zdaniem dr Cheryl Carmin, psychologa z The Ohio State University Wexner Medical Center, na poczucie niepewności może wpływać wiele czynników – zdrowie, wygląd zewnętrzny, zatrudnienie. Oczywiście ma to również wpływ na to, co dzieje się w naszym organizmie. Częściowo wynika to bowiem z poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wzrasta, gdy czujemy się zagrożeni. Jeśli więc żyjesz w ciągłych strachu, zagrożeniu i brakuje Ci pewności siebie, Twoje ciało wysyła Ci sygnały do tego, abyś działał szybko. To w kolei może rzutować na gorszy sen i uczucie zmęczenia.

#2 Choroba

Jedną z takich chorób są choroby tarczycy. Osoby, które się z nią zmagając często muszą mierzyć się ze zmęczeniem. Takich przypadków jest jednak znacznie więcej. Zmęczenie może wyzwalać także: depresja, anemia, zaburzenia autoimmunologiczne, nowotwór, choroba wątroby, nerek, problemy sercowo-naczyniowe czy nawet alergia, za sprawą której organizm jest zmuszony do cięższej pracy.

Flickr

#3 Brak wysiłku

Ten punkt będzie prawdopodobnie największym zaskoczeniem na tej liście. Wydawać by się mogło, że to wysiłek fizyczny prowadzi do zmęczenia. Tymczasem okazuje się, że jego niedobór również. Nie jest odkryciem, że siedzący tryb życia może sprawić, że poczujesz się bardziej zmęczony niż chociażby po treningu na siłowni, który zadziałałby na Ciebie w takiej sytuacji wręcz odwrotnie. Potwierdza to m.in. doktor Tim Puetz, badacz z wydziału kinezjologii na Uniwersytecie Georgia.

Nawet jeśli ludzie uważają, że ćwiczenia nie są tego warte lub nie pomogą, warto spróbować, ponieważ prawie zawsze zwiększają poziom energii i często bardzo szybko. Mamy skłonność wierzyć, że ćwiczenia jeszcze bardziej nas zmęczą, podczas gdy jest odwrotnie

Źródła: My Fitness Pal