×

10 powodów, przez które Twój wzrok może ulec pogorszeniu. Otyłość jest jednym z nich

Twój wzrok nagle uległ pogorszeniu? Widzisz wszystko jakby przez mgłę, a obiekty, na które spoglądasz, nie są już tak wyraziste jak kiedyś? Nie bądź na to obojętny! Nagłe pogorszenie wzroku może być powiązane z chorobami, które należy leczyć.

Co może być przyczyną nagłego pogorszenia wzroku?

#1 Otyłość

Czy otyłość może mieć wpływ na kondycję naszych oczu? Okazuje się, że tak. Otyłość jest powiązana z wieloma różnymi chorobami oczu – jedną z nich jest zaćma. Świat widział już wiele przypadków osób, które wraz ze gwałtownym wzrostem wagi zaczęli gorzej widzieć. Lekarze nie mają najmniejszych wątpliwości, że przyczyną w wielu z nich była otyłość. Pacjentom często w takich przypadkach przypisywana jest dieta niskotłuszczowa oraz leki, których celem jest poprawa jakości widzenia.

#2 Migrena

Ciężka migrena może także powodować problemy ze wzrokiem. Te najczęściej przejawiają się wtedy w niewyraźnym widzeniu, falistymi liniami czy plamami. Ten rodzaj migreny nazywa się migreną z aurą. Towarzyszy jej silny ból głowy. Problemy z widzeniem z kolei to zwykle objawy, które występują tuż przed samą migreną. Zdarza się, że zaburzenia prowadzą do częściowej lub nawet całkowitej utraty wzroku na jakiś czas. W takim przypadku, poza lekami przepisanymi przez lekarza, często podczas objaów pomaga przebywanie w cichym i ciemnym miejscu.

#3 Depresja lub lęk

Problemy ze zdrowiem psychicznym często prowadzą do poważnych problemów psychosomatycznych – szczególnie tyczy się to osób dotkniętych depresją. Jedno z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazało, że spośród 100 000 osób, którzy doświadczyli pogorszenia jakości widzenia, spora część miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Zdaniem ekspertów, przewlekły i nieustający smutek może powodować niewyraźne widzenie, a w skrajnych przypadkach nawet utratę wzroku.

#4 Padaczka

Atak padaczki to kolejna z przyczyn, która może doprowadzić do pogorszenia jakości widzenia lub nawet utraty wzroku. Jest to szczególnie możliwe w przypadku złożonych napadów, kiedy osoba traci przytomność.

#5 Ciąża

Choć wydawać by się to mogło nieprawdopodobne, okazuje się, że ciąża także może być jedną z przyczyn niewyraźnego widzenia. Czasami u przyszłej matki występują problemy z oczami, co jest wynikiem zmian hormonalnych. Choć problem z reguły sam znika, lekarze zalecają regularne badania ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi.

<#6 Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek objawia się przede wszystkim poprzez intensywne zaczerwienienie oczu i obrzęk powiek. Często występującymi objawami są także: łzawienie, pieczenie swędzenie czy właśnie niewyraźne widzenie. Zapalenie spojówki zwykle ma miejsce w wyniku alergii lub wirusa. Niezbędna jest w tym przypadku wizyta u okulisty, który pomoże zażegnać problem.

#7 Nowotwór mózgu

To bez wątpienia jeden z najpoważniejszych, a zarazem najrzadszych pozycji na tej liście. Nowotwór mózgu może powodować m.in. problemu ze wzrokiem, które przejawiają się niewyraźnym widzeniem, a także nudności. Jak to możliwe? Guz naciska na mózg, a powstałe w ten sposób ciśnienie może rzutować na funkcjonowanie innych narządów ciała.

#8 Łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą skóry, która może rzutować również na jakość naszego widzenia. Oprócz objawów skórnych, takich jak ból, zaczerwienienie czy podrażnienie, łuszczyca może powodować zapalenie błony naczyniowej oka – stan, który prowadzi do nieostrego widzenia i wrażliwości na światło. W takim przypadku należy leczyć zapalenie błony naczyniowej oka oddzielnie.

#9 Udar mózgu

Lekarz mówią wprost… Jeśli zaczynasz widzieć gorze i towarzyszy temu jeden lub więcej objawów, takich jak: zawroty głowy, utrata równowagi, drętwienie twarzy i ciała, problemy z mówieniem czy osłabienie, wezwij pogotowie. To znak, że możesz mieć udar.

#10 Cukrzyca

Rozmyte widzenie, zwłaszcza w połączeniu z utratą masy ciała, może być oznaką cukrzycy. Wysoki poziom cukru we krwi powoli uszkadza naczynia krwionośne w siatkówce oka. Niewyraźne widzenie i częściowa lub całkowita utrata wzroku powinny więc być dla nas powodami do tego, aby regularnie weryfikować stan zdrowia naszych oczu – szczególnie, kiedy już jesteśmy cukrzykami.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować