×

Rozwiązano odwieczną zagadkę. Naukowcy poznali odpowiedź na pytanie, dlaczego się jąkamy

Szacuje się, że na całym świecie jąka się ponad 70 milionów osób, zarówno dzieci w wieku szkolnym, młodzieży, jak i dorosłych, co stanowi ok. 1% całej populacji. Jąka się więc 1 na 100 osób. To naprawdę sporo! Jeszcze do niedawna nikt nie był w stanie powiedzieć, co tak naprawdę jest tego przyczyną,  a przynajmniej nie było na to jednoznacznych badań. Aż do teraz…

Ustalono, że już sama świadomość tego, że ktoś nas słucha, odgrywa ogromną rolę w przypadku osób, które się jąkają. Problem pojawia się więc w towarzystwie innych. Co ciekawe, gdy jąkający ludzie są sami, nie mają najmniejszych kłopotów z „poprawną mową”. Do takich wniosków doszli naukowcy z Nowego Jorku, którzy udowodnili ową tezę badaniami.

Stutter Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Badania zostały opublikowane na łamach „Journal of Fluency Disorders

Wyniki badań opublikował prof. Steinhardt Eric S. Jackson z Uniwersytetu Nowojorskiego. Wykazano, że trudności w porozumiewaniu się w postaci jąkania zachodzą tylko i wyłącznie wtedy, gdy dana osoba odczuwa presję społeczną w obecności innych ludzi. Już wcześniej zakładano taką zależność. Nie mniej jednak dopiero teraz światło dzienne ujrzały dowody naukowe, które popierają tę tezę.

Badanie

Jak wyglądało badanie? W badaniu wzięło udział 24 osoby dorosłe. Naukowcy analizowali ich sposób komunikacji w 5 różnych sytuacjach:

  • podczas rozmowy z innymi,
  • podczas czytania na głos teksu,
  • podczas przemówienia publicznego,
  • podczas spontanicznego mówienia,
  • podczas mówienia do samego siebie, gdzie naukowcy zapewnili ich, że nikt nie będzie słuchał tego, co mówią

(Przy okazji ostatniego zadania badacze polecili badanym wykonanie trudnego zadania i zaznaczyli, że mówienie na głos zwiększa szanse na uzyskanie lepszego wyniku).

Wnioski dają do myślenia! Okazało się, że tylko w przypadku mówienia do samego siebie osoby jąkające nie miały żadnych zaburzeń w wypowiadaniu się! W innych sytuacjach osoby jąkające się zaczynały się stresować i odczuwać lęk o to, że zostaną poddane ocenie.

Kiedy przekonaliśmy uczestników badania, że są sami, a ich mowa nie będzie przez nikogo słyszana, to udało się nam odkryć, że w takich warunkach dorośli mający trudności z jąkaniem się nie wykazują żadnych zaburzeń płynności mowy. To dowód na to, że jąkanie się nie jest tylko problemem logopedycznym, a u jego podstaw musi jeszcze leżeć silny czynnik społeczny – zapewnia prof. Jackson

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: zdrowie.wprost.pl

Może Cię zainteresować