Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Piła nawet 10 filiżanek kawy, po czym odstawiła ją na 30 dni. Podzieliła się efektami

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Nie jesteś sam 🙂 Jedni piją ją, bo uwielbiają jej smak, inni dla właściwości pobudzających, kolejni dla towarzystwa, a jeszcze inni z przyzwyczajenia. Nasza bohaterka piła nawet… 10 kaw dziennie! Kawa stała się dla niej podstawowym źródłem płynów. Po pewnym czasie odbiło się to na jej zdrowiu, dlatego postanowiła odstawić ją na bok. Co dało jej odstawienie kawy na kolejnych 30 dni? Przypadek kobiety został opisany na portalu Onet.pl.

Piła nawet 10 filiżanek kawy, po czym odstawiła ją na 30 dni. Podzieliła się efektami
Pixabay

Piła nawet 10 filiżanek kawy dziennie

Od kawy zaczynała niemal każdy dzień. Kolejne były kwestią krótkiego okresu czasu. Piła kawę niemal przy każdej nadarzającej się okazji – spotkanie, wywiad, rozmowa, obiad, a nawet do kolacji czy podczas bólu głowy. W końcu powiedziała sobie dość.

Piła nawet 10 filiżanek kawy, po czym odstawiła ją na 30 dni. Podzieliła się efektami
Public Domain Pictures

Przez 30 dni nie piła kawy

Najgorsze były pierwsze dni, kiedy ból głowy i nerwy wyraźnie dawały się we znaki.

Byłam nerwowa. Bo jednak obsesyjne pragnienie łyka kawy nie chciało mnie opuścić. Z drugiej strony byłam dumna, bo wytrzymałam cały dzień, choć pojawiało się: „O jeny, tylko jedną kawę, jedna to nie wiadro”. Ale się nie dałam

Wiedziała, że będzie ciężko, dlatego w głowie zaczęły rodzić się myśli o skróceniu wyzwania. Każdego kolejnego dnia powtarzała sobie, że „tylko dzisiaj bez kawy”.

Ból głowy nie ustępował przez pierwsze trzy dni – czyżby organizm tak bardzo domagał się kawy?! Kawy, po którą mimo wszystko nie sięgnęła. Przypomniała sobie natomiast, że lekarz ginekolog, kiedy była w ciąży, zalecał jej na ból głowy picie lekko gazowanej wody z cytryną. Pomogło!

Po trzech dnia ból głowy minął, a po pięciu zapomniałam, że w ogóle tyle czasu mnie trzymał

Piła nawet 10 filiżanek kawy, po czym odstawiła ją na 30 dni. Podzieliła się efektami
Pixabay

Ból głowy nie był jedynym zmartwieniem. Nie mniejszą zmorą była… senność! Choć wydawało jej się, że kawa nie działa na nią pobudzająco – w końcu była w stanie pić ją tuż przed snem – teraz okazało się, że kofeina robiła swoje.

Dobrze, że odstawienie kawy zbiegło się z weekendem, więc było łatwiej sobie przysnąć

Dopiero po 5 dniach bez kawy zaczynało „być łatwiej”. Organizm tak bardzo się już jej nie dopominał, choć nos wyłapywał jej zapach wszędzie tam, gdzie ktoś pił ten wyjątkowy napój. Kusiło, ale mimo to trwała w swoim postanowieniu – 30 dni bez kawy! Mijały kolejne dni, a ochota na filiżankę kawy malała z każdym z nich. Po pierwszym tygodniu życie bez kawy stało się znośne, a po dwóch możliwe. Wkrótce o kawie już praktycznie wcale nie myślała.

Piła nawet 10 filiżanek kawy, po czym odstawiła ją na 30 dni. Podzieliła się efektami
Flickr

Pozytywne zmiany po odstawieniu kawy

Pierwsze pozytywne zmiany po odstawieniu kawy pojawiły się znacznie wcześniej niż po upływie 30 dni. Nasza bohaterka zauważyła, że przestał ją boleć żołądek. Jak sama przyznaje, początkowo myślała, że to objaw stresu. Czy aby na pewno? No właśnie…

Kobieta zauważyła również, że stała się mniej nerwowa, jakby zeszło z niej napięcie. Badania dowodzą, że nerwowość i rozstrój żołądka to jedne z podstawowych objawów picia zbyt dużej ilości kawy.

Po dwóch tygodniach od odstawienia kawy zaczęła lepiej sypiać i budzić się wypoczęta.

Cienie pod oczami zrobiły się mniejsze, a skóra mniej sucha – to kolejna zmiana, którą zauważyła kobieta, która nie do końca wierzy, że to przez brak kawy, a przez picie większej ilości wody.

Kobieta zauważyła także, że po odstawieniu kawy… jadła mniej słodyczy i więcej chodziła na spacery – głównie po to, aby pobudzić organizm i metabolizm.

Dziś minęło już kilka tygodni. Pijam maksymalnie dwie – trzy kawy dziennie, czasami zupełnie o niej zapominam i zdarza się, że przez cały dzień po nią nie sięgam. Wolę herbatę, wodę, sok z wyciskanych owoców, lemoniadę. I dobrze mi z tym… Polecam naprawdę każdemu. Nie mówię o rezygnowaniu z kawy, bo sama nie mam takiego zamiaru, ale chwilowy odwyk – dodaje kobieta

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: kobieta.onet.pl
Fotografie: pixabay.com