×

Przez 15 lat jadła głównie frytki. Teraz poważnie odbiło się to na jej zdrowiu

Zdrowe odżywianie to nie tylko dobrze zbilansowana, ale także i przede wszystkim różnorodna dieta, która dostarcza nam szereg niezbędnych witamin i minerałów. Są jednak tacy, którzy o tym nie wiedzą, zapominają lub najzwyczajniej w świecie są tego świadomi, ale mimo to nie zamierzają zmieniać swoich nawyków żywieniowych. Nasza bohaterka jest tego najlepszym przykładem.

Jej dieta była wyjątkowa. Przez 15 lat jadła głównie frytki

Choć ciężko w to uwierzyć, Hannah Little przez ostatnie 15 lat swojego życia jadła głównie frytki. Jadła je od 5. roku swojego życia. Wszystko inne wywoływało u niej silną reakcję psychiczna i fizyczną. W końcu jej najbliżsi zauważyli, że ze zdrowiem młodej dziewczyny nie jest najlepiej. W głowie Hannah zapaliła się żółta lampka dopiero wtedy, kiedy w pracy zaczęły pojawiać się omdlenia. Wkrótce postanowiła udać się do lekarza, który stwierdził, że pacjentka jest skrajnie niedożywiona.

Ziemniaki w postaci frytek co prawda skutecznie zapełniały żołądek dziewczyny i dostarczały jej energii, ale nie są one w stanie zapewnić niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych.

przez 15 lat jadła tylko frytki

Diagnoza: selektywne zaburzenie odżywiania

Wkrótce Hannah usłyszała diagnozę – zaburzenie odżywiania zwane selektywnym zaburzeniem odżywiania (SED). Zdaniem specjalistów przyczyną SED jest traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, z których sami chorzy często nie zdają sobie sprawy. Jak to się miało do Hannah? Sama myśl o innym jedzeniu niż frytki wywoływała u niej uczucie lęku, mdłości, a niekiedy ataki paniki. Ciężko w to uwierzyć, prawda?

Terapia polegająca na hipnozie

Hannah poddała się terapii, która polegała na hipnozie. Już jedna godzina terapii wystarczyła, aby młoda dziewczyna przełamała swój lęk przed zjedzeniem czegokolwiek innego, zjadła mango, a potem odważyła się sięgnąć po pizzę, która teraz jest jej nową ulubioną potrawą.

Od tego momentu życie Hannah diametralnie się zmieniło, a SED stało się dla niej przeszłością.

Leczenie selektywnego zaburzenia odżywiania

Wprowadzenie pacjenta w stan hipnozy to jedna z metod leczenia SED. Inną formą pomocy jest terapia behawioralno-poznawcza – proces ten jest często długotrwały i ciężki dla chorego, jednak możliwość jedzenia różnych rzeczy jest zdecydowanie warta pracy, poświęcenia i wysiłku. Często zdarza się jednak, że selektywne zaburzenie odżywiania ustępuje bez leczenia.

Źródła: onet.pl, www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować