×

Przez 10 lat nazywała zmianę na paznokciu „fajnym paskiem” okazało się, że to oznaka poważnej choroby

Nie należy lekceważyć zmian pojawiających się na naszym ciele. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek Ameryki, która uważała ciemną pionową linię na paznokciu za coś fajnego. Jak się później okazało to nie była zwykła zmiana.

Doktor Raj Karan, lekarz rodzinny na jednym z serwisie społecznościowym niedawno opublikował nagranie. Ostrzega w nim internautów przed lekceważącym podejściem do zmian pojawiających się na ciele. Dla przykładu podał przypadek pewnej pacjentki, która przez 10 lat uważała taką zmianę za „fajny pasek” powstały na paznokciu kciuka. Kiedy kobieta udał się w końcu do lekarza okazało się, że jest to objaw nowotworu skóry.

@dr.karanr Check your nails! @Maria Sylvia ♬ Paris – 斌杨Remix

Dr Karan dodaje, że zmiany te nie są jednoznaczne. Mogą być również oznaką wielu innych schorzeń. Dlatego najważniejsze, żeby podejść do sprawy poważnie i jak najszybciej udać się do lekarza w celu zbadania nieprawidłowości.

Może być wiele przyczyn powstania ciemnej linii na paznokciu, od infekcji, skutków ubocznych leków, urazów czy zakrzepów krwi – wyjaśnił lekarz.

Czernika paznokciowy

źródło: TikTok/ dr.karanr

źródło: TikTok/ dr.karanr

Jak już wspomnieliśmy wcześniej u kobiety zdiagnozowano czerniaka paznokcia zwanego również czerniakiem podpaznokciowym. Jest dość rzadką odmiana czerniaka, która występuje u 1 % chorych na tego typu nowotwór.

Czerniak paznokcia najczęściej lokalizowany jest w obrębie kciuka lub palca wskazującego. Przyczyna jego powstania może być:
– uraz mechaniczny,
– podeszły wiek,
– ciemny fenotyp skóry.

Czerniak ten nie powstaje tak jak w przypadku innych nowotworów skóry przez promieniowanie UV gdyż płytka paznokcia chroni go przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych.

źródło: TikTok/ invrfoundwaldo

źródło: TikTok/ invrfoundwaldo

Postawienie wczesnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest aby po zaobserwowaniu nietypowych zmian jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W Polsce nowotwór skóry zapada rocznie prawie 2,5 tys. osób. W skali światowej liczba ta sięga 130 tys. zachorowań w ciągu roku.

Źródła: portal.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować