×

Od czasu do czasu odczuwasz przeszywający ból w klatce piersiowej? Znamy jego przyczynę

Prawdopodobnie każdy z Was przynajmniej raz w życiu doświadczył ostrego, przeszywającego bólu w klatce piersiowej, który nie pozwalał na normalne oddychanie. Choć zazwyczaj trwa tylko kilka sekund, „dyskomfort”, jaki w tym czasie powoduje, wystarczy, aby zapamiętać go na długo. Co jest jego powodem tzw. ukłucia texidora i dlaczego przeszywający ból tak często występuje u dzieci i młodzieży?

Precordial catch (ukłucie Texidor)

Precordial catch (inaczej Texidor za) to ból, który nasila się przy głębokim oddychaniu w klatce piersiowej po lewej stronie w dolnej części mostka. Ze względu na objawy jest porównywalny do ataku serca.  Zwykle występuje u dzieci i młodzieży, a rzadziej u osób dorosłych. Trwa zwykle o 1 do 3 minut, choć w skrajnych przypadkach ból może trwać nawet do 30 minut. Nie ma także reguły co do częstotliwości występowania – może występować rzadko lub kilka razy dziennie. Nie mniej jednak przeszywający ból praktycznie zawsze ma miejsce w stanie spoczynku, zwykle podczas siedzenia, a także po umiarkowanym wysiłku fizycznym.

Przyczyna bólu

Chociaż sam ból koncentruje się w okolicach serca, raczej nie oznacza to, że dziecko problemy z tym narządem. Wszystkiemu winna jest najczęściej opłucna (surowicza błona, w której zamknięte są płuca), która naciska lub pociera drażniąc nerwy znajdujące się w okolicach klatki piersiowej. To powód dla którego przeszywający ból w okolicach serca może wystąpić w najmniej spodziewanym momencie.

Jak pomóc sobie w przypadku przeszywającego ukłucia w klatce piersiowej?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jak zachowywać się w przypadku Precordial catch. Nie mniej jednak wiele osób uważa, że pomocnym w tym przypadku jest próba głębokiego oddychania, która choć jest dość skomplikowana i bolesna, pomaga szybciej zażegnać problem. Zalecana jest również zmiana pozycji – wyprostowanie sylwetki jeśli dotychczas byliśmy zgarbieni. Rozsądnym rozwiązaniem będzie także masaż w bolesnym miejscu do momentu, aż poczujemy ulgę.

Podsumowanie

O ile ból nie jest związany z poważną chorobą, taką jak zapalenie oskrzeli, płuc, wątroby, astmą lub choroba serca, nie ma powodu do zmartwień. Precordial catch zwykle znika samoistnie w wieku około 20 lat. Nie wymaga leczenia, chociaż niektórzy lekarze mogą zalecić niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aby złagodzić dyskomfort.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące stanu Twojego zdrowia lub zdrowia bliskiej Ci osoby, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Pamiętaj, że żaden artykuł nie zastąpi diagnozy postawionej przez specjalistę.

Źródła: brightside.me
Fotografie: Freepik