Kategorie Choroby układu sercowo-naczyniowegoWiadomościZdrowie

Przeszczepiono mu serce genetycznie modyfikowanej świni. Skończyło się tragicznie

57-letni David Bennett Sr. dwa miesiące temu przeszedł poważną operację przeszczepu serca. Co ciekawe dawcą była zmodyfikowana genetycznie świnia. To pierwszy człowiek na świecie, który poddał się takiemu zabiegowi.

Niezwykła historia Davida Bennetta, pierwszego człowieka, któremu przeszczepiono serce świni

źródło: euronews.com

Mężczyzna chorował na ciężką chorobę serca i pilnie potrzebował przeszczepu. Niestety kilka ośrodków medycznych uznało, że nie kwalifikuje się do przeszczepu ludzkiego serca.
Lekarze zdecydowali się na eksperymentalną operację w styczniu tego roku. Przeszczepili mężczyźnie serce genetycznie zmodyfikowanej świni. Modyfikacja polegała na zmianie trzech genów zwierzęcia w taki sposób, aby jego serce było bardziej akceptowalne dla ludzkiego układu odpornościowego i nie spowodowało odrzucenia narządu po przeszczepie.

Opinia Agencja ds. Żywności i Leków

Aby do takiego zabiegu mogło dojść pozytywną opinie musiała wydać Agencja ds. Żywności i Leków. Ze względu na zły stan zdrowia, brak alternatywy oraz słabe rokowania, osoby odpowiadające za zezwolenie na zabieg uznały, że to jedyny możliwy sposób powrotu do zdrowia Benneta.

Jak zakończyła się historia tego eksperymentu ?

youtube.pl

Syn pacjenta dodaje, że jego ojciec zdawał sobie sprawę z ryzyka jakiemu się poddaje i nie ma pewności, że zabieg okaże się skuteczny.
Po przeszczepie David Bennett czuł się lepiej i można powiedzieć, że powoli wracał do zdrowia nic nie wskazywało na takie zakończenie.
Niestety David Bennett po dwóch miesiącach od operacji zmarł. Dokładna przyczyna śmierci jest nadal niejasna. Lekarze przeprowadzają dokładne badania w celu ustalenia przyczyny.

„Jesteśmy zdruzgotani stratą pana Bennetta. Okazał się odważnym i szlachetnym pacjentem, który walczył do samego końca” – informuje dr Bartley Griffith chirurg, który wykonał przeszczep

Ten przeszczep wciąż stanowi niesamowity postęp, ponieważ narząd nie został od razu odrzucony i działał przez co najmniej miesiąc, co jest ważnym kamieniem milowym medycyny, donosi Times.

„Podobnie jak w przypadku każdej pierwszej na świecie operacji przeszczepu, ta doprowadziła do cennych spostrzeżeń, które, miejmy nadzieję, poinformują chirurgów transplantacyjnych, aby poprawić wyniki i potencjalnie zapewnić korzyści ratujące życie przyszłym pacjentom” – powiedział Griffith w oświadczeniu.

Źródła: www.livescience.com