Kategorie PsychologiaRozwójZdrowie

Przestań dawać dziecku klapsy. Badania przynoszą jasne i przekonujące dowody

Chyba każdemu dziecku zdarzyło się kiedyś coś przeskrobać. Jeden rodzic przymknie na to oko, inny udzieli słownej reprymendy, kolejny wymierzy karę, a jeszcze inny da przysłowiowego klapsa. Dziś skupimy się na tych ostatnich.

Szacuje się, ze co najmniej 63 procent dzieci w wieku od 2 do 4 lat na całym świecie (około 250 mln dzieci), regularnie doświadcza kar fizycznych wymierzanych przez prawnych opiekunów. Zdecydowana część z nich wierzy, że dają w ten sposób cenną lekcję swoich pociechom. Rzeczywistość pokazuje jednak coś zupełnie innego. Wyniki badania, którego wyniki zostały opublikowane w prestiżowym magazynie „The Lancet”, dowodzą, że kary fizyczne stosowane wobec dzieci są nie tylko szkodliwe, ale również nieskuteczne.

62 kraje prawnie zakazały stosowania kar fizycznych

W wielu krajach kary fizyczne wymierzane dzieciom są aktem przemocy, który jest karany (m.in. w USA). Do tych krajów nie zalicza się Polska, gdzie „klaps” wciąż jest powszechnie uważany za swego rodzaju „metodę wychowawczą” i pewnie jeszcze długo się to nie zmieni. W końcu nic złego nie widzi w nich znaczna część społeczeństwa. Jak wykazało jedno z badań sondażowych przeprowadzonych w 2019 roku w naszym kraju, stosowanie klapsów wobec dzieci akceptowało aż 42% respondentów. 41% nie dawało przyzwolenia na dawanie klapsów, a 17% nie miało na ten temat zdania – wstrzymało się od głosu.

Co mówią na ten temat badania?

Naukowcy przeanalizowali 69 wcześniejszych badań, z czego większość została przeprowadzona w USA. W analizie skupili się na mniej drastycznych przykładach znęcania się fizycznego nad dziećmi, jak np. wspomniane wcześniej klapsy. Analizy nie pozostawiają złudzeń.

Eksperci znaleźli wiele dowodów, które popierają oświadczenie Komitetu Praw Dziecka ONZ. Oświadczenie, które mówi, a zarazem jest apelem do rządów na całym świecie, że wymierzanie kary fizycznej dzieciom to pogwałcenie ich praw.

Przestań dawać dziecku klapsy. Badania przynoszą jasne i przekonujące dowody
Wikimedia Commons

Rodzice biją swoje dzieci, ponieważ myślą, że poprawi to ich zachowanie. Nasze badania przynoszą jasne i przekonujące dowody na to, że kary fizyczne nie poprawiają zachowania dzieci, a zamiast tego je pogarszają… Nie ma dowodów na to, że kara fizyczna jest dobra dla dzieci. Wszystkie dowody wskazują, że jest szkodliwa dla rozwoju i dobrego samopoczucia dzieci – podkreśla autorka nowych badań prof. Elizabeth Gershoff z Wydziału Rozwoju Człowieka i Nauk o Rodzinie na Uniwersytecie Teksańskim w Austin

Przestań dawać dziecku klapsy. Badania przynoszą jasne i przekonujące dowody
Pixabay

Negatywne skutki związane z karami fizycznymi

Ciężko mówić o plusach kar fizycznych wymierzanych w kierunku dzieci. Badania wykazały, że kary fizyczne nie wiążą się z żadnymi pozytywnymi skutkami dla dzieci oraz żadnymi korzyściami w ich zachowaniu i to niezależnie od ogólnych metod wychowawczych, płci, rasy czy pochodzenia dziecka. Sporo można powiedzieć natomiast o minusach, które potęgują się wraz z częstotliwością wymierzania wspomnianych kar.

Crying Child Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Stosowanie kar fizycznych wobec dzieci związane jest z rozwinięciem przez nie skłonności do zachowań przemocowych czy antyspołecznych w późniejszym życiu. Do tego dochodzi agresja, problemy ze zdrowiem psychicznym, zachowania antyspołeczne czy złe relacje z rodzicami.

Jeśli jesteś więc rodzicem, następnym razem zastanów się kilka razy, zanim dasz swojemu maluchowi kolejnego klapsa.

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.thelancet.com
Fotografie: pxhere.com