×

Przerywany post czy ograniczenie kalorii. Eksperci zdradzili, co sprawdzi się lepiej dla utraty wagi

Jest wiele dróg, które finalnie prowadzą do zgubienia dodatkowych kilogramów począwszy od restrykcyjnych diet, poprzez ograniczenie kalorii, różnego rodzaju zabiegi czy w końcu aktywność fizyczną. Dziś porozmawiamy, a właściwie zestawimy ze sobą dwie z nich: okresowy post i ograniczenie kalorii. Co sprawdzi się lepiej?

Najnowsze badania pokazują, że w przypadku chęci utraty wagi okresowy post wcale nie jest lepszy niż ograniczenie kaloryczności w spożywanych posiłkach. Jak to wytłumaczyć?

Okresowy post

Zanim przejdziemy do badań, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest okresowy post? Okresowy post wiąże się z przyjmowaniem posiłków w określonym czasie, tzw. oknie żywieniowym. Czas trwania postu zależy od nas. Może więc trwać on od kilku godzin do nawet kilkunastu dni – najczęściej jest to pomiędzy 10 a 24 godziny. Badania dowodzą, że okresowy post może pomóc zmniejszyć masę ciała, ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu. Zalety okresowego postu zostały bardzo dobrze opisane i przedstawione w książce pt. „2xME minimum effort maximum effects”. Okresowe poszczenie nie będzie jednak tak skuteczne, jak bycie na deficycie kalorycznym, co pokazują badania.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Badanie

Badanie dotyczące skuteczności okresowego poszczenia przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii. Co prawda odkrycia naukowców sugerują, że zamienne stosowanie głodówki z deficytem kalorycznym są podobnie skuteczne w utracie wagi. Jest jednak pewne „ale”, które może skłonić nas do dokonania odpowiedniego wyboru w drodze po lepsze zdrowie i sylwetkę.

Okresowy post jest mniej skuteczny w zmniejszaniu ilości tkanki tłuszczowej, a przecież o to w dużej mierze chodzi osobom, które chcą najzwyczajniej w świecie schudnąć. W przypadku osób poszczących tylko połowa całkowitej utraty wagi pochodziła z tkanki tłuszczowej, podczas gdy druga połowa pochodziła z masy beztłuszczowej. To całkiem sporo, dlatego nie powinniśmy przechodzić obok tego odkrycia obojętnie. Okazuje się, że dopiero włączenie aktywności fizycznej do diety z przerywanym postem zdaje się dawać podobne rezultaty, co ograniczenie kaloryczności.

<a href=Pxhere">

Pxhere

Przebieg badania

W badaniu wzięło udział 36 szczupłych, zdrowych osób. Przez 4 kolejne tygodnie naukowcy monitorowali ich dietę i aktywność fizyczną, po czym każdego z nich przydzielono do jednej z trzech grup. Finalnie każda z grup liczyła po 12 osób. Czym różniły się poszczególne grupy?

Uczestnicy pierwszej grupy spożywali dziennie 75% z przyjmowanych wcześniej kcal. Uczestnicy drugiej grupy przestrzegali postu i ograniczeń kalorycznych, tzn. pościli co drugi dzień i spożywali 150% przyjmowanych wcześniej kcal w dni jedzenia. Uczestnicy trzeciej grupy pościli co drugi dzień i spożywali 200% przyjmowanych wcześniej kcal w dni jedzenia. Co więcej, druga i trzecia grupa, a więc grupy poszczące, nie spożywały składników odżywczych dostarczających energię podczas okresów postu.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Co się okazało?

Osoby, które były na diecie ograniczającej podaż kaloryczną (grupa pierwsza), straciły średnio 1,91 kilograma podczas trwania badań. Osoby poszczące z ograniczeniem energetycznym (grupa druga) straciło średnio 1,60 kilograma. Osoby poszczące, które praktycznie nie miały żadnych ograniczeń kalorycznych (grupa trzecia), straciły 0,52 kg na osobę.

_____________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: Welton, S., Minty, R., O'Driscoll, T., Willms, H., Poirier, D., Madden, S., & Kelly, L. (2020). Intermittent fasting and weight loss: Systematic review. Canadian family physician Medecin de famille canadien, 66(2), 117–125, dostęp on-line: 29.06.2021
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować