×

​Nadchodzi przełom w onkologii. Stworzono lek 40 razy silniejszy od obecnie stosowanych

Nowotwory to główna przyczyna zgonów na świecie. Na skutek chorób nowotworowych umiera łącznie rocznie prawie 10 milionów osób. Świat nauki staje na głowie, aby ograniczyć tragiczne skutki choroby i niewykluczone, że właśnie nadchodzi przełom w leczeniu chorób nowotworowych.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że substancja pozyskiwana z himalajskich grzybów ma 40 razy silniejsze działanie przeciwnowotworowe niż obecnie stosowane preparaty. W walce z rakiem ma pomóc lek NUC-7738.

Przełomowe odkrycie naukowców w walce z rakiem

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego we współpracy z firmą NuCana poddali ocenie innowacyjny lek przeciwnowotworowy NUC-7738. Wyniki badania zostały opisane w „Clinical Cancer Research”. Wnioski są bardzo optymistyczne! Zdaniem naukowców preparat 40 razy szybciej zabija komórki nowotworowe niż jego macierzysty związek przy bardzo niewielkich skutkach ubocznych.

Kluczową rolę w leku ma odgrywać pochodna nukleozydu adenozyny, czyli kordycepina, która jest pozyskiwana z himalajskiego grzyba Codryceps militaris. Wspominany związek nie jest jednak doskonały. Po dostaniu się do krwiobiegu szybko ulega rozkładowi, przez co do komórek nowotworowych ostatecznie dociera niewiele substancji aktywnej. Potrzebna była więc stosowna modyfikacja, której podjęła się firma biofarmaceutyczna NuCana. W celu zwiększenia skuteczności działania kordycepiny wykorzystano technologię ProTide.

Działanie kordycepiny

Kordycypina ma za zadanie przedostać się do komórek nowotworowych przez białko błonowe hENT1. Następnie przy pomocy kinazy adenylanowej zostaje przekształcana w aktywny związek przeciwnowotworowy – trifosforan deoksyadenozynowy. I tu rodzi się wspomniany wcześniej problem. Po transformacji otrzymany produkt jest szybko rozkładany przez inny enzym, czyli deaminazę adenozynową. Ta wiedza okazała się być kluczowa do wprowadzenia dodatkowych modyfikacji. W skrócie pominięto mechanizmu immunologiczne i doprowadzono do wytworzenia wysokiego poziomu 3′-dATP w organizmie.

Badanie kliniczne

Na chwilę obecną lek jest na etapie pierwszej fazy badań klinicznych na pacjentach z zaawansowanymi guzami litymi, opornymi na konwencjonalne metody leczenia. Wstępnie wiadomo już, że NUC-7738 jest dobrze tolerowany przez pacjentów i wykazuje szerokie spektrum aktywności przeciwnowotworowej.

_______________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: "Clinical Cancer Research" , geekweek.interia.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować