×

7 drastycznych zmian, które zajdą w Twoim ciele, gdy zjesz za dużo

Wiele mówi się o zaburzeniach odżywiania związanym z niedożywieniem czyli popularną wśród młodych ludzi anoreksją. Jednak mało mówi się o obżarstwie, które jest jednym z najczęstszych zaburzeń odżywiania u dorosłych.

Niestety, ale i ono może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, psychologiczne i społeczne.

Aby odwieść Cię od przejadania się, poznaj niezbyt dobre konsekwencje. Pamiętaj, że zdrowe życie to szczęśliwe życie!

#1 Przejadanie się, objawy – Twój żołądek się denerwuje

Jedzenie, które spożywasz, powinno dostarczyć Ci energii, a wszelkie odpady powinny następnie opuścić ciało. Cały ten proces nazywa się trawieniem. Więc kiedy się przejadasz, ciało przechodzi w nadmiar. Może to powodować częste wypróżnienia, a nawet biegunkę.

Również to, co jesz, ma ogromne znaczenie. Pamiętaj, by jeść powoli i dobrze przeżuwać jedzenie. To klucz do uniknięcia nadmiernego spożywania pożywienia.

#2 Przejadanie się, objawy – Twoje ciało ma wrażenie, że jest w połowie lata

Jeśli jesz więcej niż zwykle, metabolizm organizmu zaczyna się gubić. Twoje tętno wzrośnie i zaczniesz się obficie pocić, jakbyś był w saunie. Niestety, nic nie możesz z tym zrobić. Po zakończeniu trawienia wszystko wróci do normy.

#3 Przejadanie się, objawy – W Twoim żołądku powstaje dużo gazu

Kiedy spożywasz posiłek, połykasz wraz z nim trochę powietrza. A kiedy połkniesz jeszcze więcej jedzenia, połkniesz jeszcze więcej powietrza. To połykanie powietrza może wzrosnąć, jeśli pijesz napoje gazowane podczas jedzenia. Ciało produkuje również gaz, gdy pokarm zostanie strawiony.

Dlatego, dopóki powietrze nie znajdzie wyjścia, możesz czuć się niekomfortowo. Aby tego uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć ilość powietrza docierającego do żołądka, zaleca się, by jeść powoli i dobrze żuć jedzenie. Jeśli jednak czasami czujesz się „nadęty”, energiczny spacer może pomóc uwolnić gaz, który tworzy się w Twoim żołądku.

#4 Przejadanie się, objawy – Czujesz się niespokojny

Panuje powszechne przekonanie, że przejadanie się sprowadza senność, jednak prawda jest taka, że ​​jeśli przejadasz się, może to spowodować, że poczujesz się niespokojny i bezsenny. Przejadanie się może wyrzucić Twój zegar okołodobowy do góry nogami, pomagając organizmowi w uwalnianiu hormonów regulujących sen.

Ponadto, jeśli jedzenie, które zjadłeś jest bogate w węglowodany (np. makaron lub ciasto), nawet jeśli zasnąłeś na czas, w nocy, gdy poziom cukru w ​​ciele spada, możesz obudzić się ponownie głodny.

Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest zaprzestanie jedzenia przed snem.

#5 …i masz zawroty głowy

Chociaż możesz mieć trudności z zasypianiem po zjedzeniu, zawroty głowy są czymś, co również może się pojawić po zjedzeniu za dużego posiłku. Dzieje się tak, ponieważ trawienie pokarmu przyspiesza metabolizm, podobnie jak tętno.

Aby czuć się bardziej komfortowo, pij dużo płynów i odpoczywaj, aż nieprzyjemne uczucie minie.

#6 Przejadanie się, objawy – Czujesz się zdenerwowany, zirytowany i nie możesz się skoncentrować

Poczucie zdenerwowania i podrażnienia lub trudności z koncentracją na zadaniu po wystawnym posiłku są znakami, że Twoje ciało ciężko pracuje, by przetworzyć całe jedzenie, które zjadłeś.

Kiedy się przejadasz, organizm uwalnia hormon insuliny, aby przechowywać nadmiar cukru, by można go było użyć, gdy poziom cukru we krwi jest niski lub gdy potrzebujesz więcej energii między posiłkami bądź podczas ćwiczeń. To powoduje, że poziom cukru w ​​organizmie spada drastycznie, dając Ci wszelkiego rodzaju nieprzyjemne uczucia, których nie chcesz doświadczyć.

Zabawne jest fakt, że z powodu tej gry hormonalnej, poczujesz się głodny nawet po przejadaniu się. Jest to mechanizm organizmu, który przywraca wymaganą ilość cukru w ​​krwiobiegu. Ale nie daj się nabrać. Lepiej jeść zielone warzywa liściaste lub jajka, które zaspokoją głód.

#7 Nagle rozwijasz brzuch piwa

Najbardziej zauważalną zmianą, jaką możesz rozwinąć, jest nieznaczne zwiększenie rozmiaru brzucha. Po strawieniu pokarmu żołądek skurczy się do normalnej wielkości.

Najprostszym sposobem uniknięcia tego jest powolne jedzenie. Pozwoli to nie tylko rozkoszować się posiłkiem, lecz także zapewni mózgowi wystarczająco dużo czasu na zrozumienie, kiedy poczujesz się pełny, a to sygnał, że powinieneś przestać jeść.