Kategorie Zdrowie

7 przedmiotów domowego użytku, które mogą być toksyczne, jeśli źle je użyjesz

Każdy z nas ma w domu produkty, które niewłaściwie użyte mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet śmiertelne. Ba, mamy ich więcej, niż mogłoby nam się wydawać i wcale nie chodzi tutaj o przedmioty typu nóż czy kuchenka gazowa. Sęk w tym, że czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy. O jakich rzeczach mowa?

Oto lista produktów gospodarstwa domowego, które mogą być dla nas niebezpieczne, jeśli tylko będą niewłaściwie używane

#1 Folia aluminiowa

Kto by pomyślał, że tak popularna folia aluminiowa znajdzie się na tej liście. A jednak… Cząsteczki aluminium mogą przenikać do żywności, zwłaszcza, kiedy gotujesz posiłek owinięte folią. Spożywanie takiego dania może spowodować, że do Twojego organizmu trafi więcej ałunu niż wskazuje na to dopuszczalna norma. Nadmiar ałunu w diecie może rzutować na stan zdrowia.

#2 Patelnia nieprzywierająca

Choć patelnia nieprzywierająca z pewnością pozwoli Ci zaoszczędzić trochę czasu, ponieważ jej mycie jest zdecydowanie łatwiejsze, niekoniecznie jest to lepszy wybór dla Twojego zdrowia. Patelnie nieprzywierające mogą być pokryte polifluoroalkilowymi związkami chemicznymi, które mogą uwalniać toksyczne gazy i chemikalia podczas podgrzewania. Istnieją badania, które wykazały, że wspomniane związki chemiczne mogą przedostać się do żywności przygotowanej na danej patelni.

Pxhere

#3 Środki do czyszczenia piekarników i udrażniania rur

Ze względu na to, że środki do czyszczenia piekarników i udrażniania rur służą do usuwania brudu i zatorów, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Środki czyszczące zawierają żrące alkalia, co oznacza, że mogą powodować oparzenia, a nawet problemy z oddychaniem. Środki do udrażniania rur stanowią z kolei zagrożenie w sytuacji, gdy są wdychane, spożywane lub mają kontakt w oczami. Wszystko za sprawą trójtlenku siarki i dużego stężenia kwasu siarkowego.

#4 Baterie

Wiele baterii jest wytwarzanych z kwasu siarkowego, który jest szkodliwy dla skóry. Baterie litowo-jonowe (te używane w naszych telefonach) mogą być szczególnie niebezpieczne zwłaszcza jeśli zostaną uszkodzone. Wynika to z faktu, że mogą uwalniać toksyczny gaz fluorowy, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Pixabay

#5 Plastikowe pojemniki do przechowywania

Plastikowe pojemniki są niezwykle popularne wśród sportowców i osób, które zabierają posiłki chociażby do pracy. Są szczególnie niebezpieczne, gdy wielokrotnie wkładamy je do mikrofali podgrzewając posiłek. Głównym sprawcą jest Bisfenol-A lub BPA, który znajduje się w plastikowych pojemnikach, butelkach i wnętrzu puszek konserw lub napojów. Podgrzewanie plastikowych opakowań sprawia, że w poprzez spożycie posiłku do Twojego organizmu trafia więcej BPA, co może prowadzić do bezpłodności, cukrzycy, otyłości i nowotworów.

#6 Odświeżacz powietrza

Któż nie lubi wejść do czystego, pachnącego domu. O ile za to pierwsze odpowiadamy my sami, o tyle w przypadku tego drugiego może wyręczyć nas odświeżacz powietrza. Sęk w tym, że istnieją badania, które dowodzą, że odświeżacze powietrza mogą szkodzić naszemu zdrowiu, co może skutkować migreną, a nawet problemami z oddychaniem.

Wikipedia

#7 Drukarka laserowa

Drukarka laserowa to niezbędne urządzenie w wielu domach i miejscach pracy. Choć mało kto podejrzewa ją o szkodliwe działanie dla naszego zdrowia, okazuje się, że i tutaj można doszukać się jej minusów. Istnieje badanie, które wykazało, że drukarki laserowe mogą uwalniać do powietrza cząsteczki podobnych do tych, które uwalnia palący się papieros. Wdychanie ich może być niebezpieczne dla zdrowia. To dlatego zaleca się, aby w sytuacji, gdy drukarka pracuje przez dłuższy czas, otworzyć okna i opuścić pomieszczenie.

Choć te produkty nie znalazły się na tej liście przypadkowo, nie ma co popadać ze skrajności w skrajność. Korzystamy i wciąż korzystajmy z tych produktów. Nie mniej jednak warto mieć świadomość, że nadużywanie, zwłaszcza w niewłaściwy sposób, może odbić się na naszym zdrowiu.

Jakie jeszcze produkty zamieściłbyś na tej liście? Czekamy na Twoje propozycje.

Źródła: brightside.me