×

Jakie są przeciwskazania do szczepienia? O czym należy bezwzględnie poinformować lekarza przed szczepieniem.

Wokół szczepień powiania się wiele kontrowersji. Powstała więc akcja za pośrednictwem Wirtualnej Polski #SzczepSięNiePanikuj. Ma ona na celu uświadomić ludzi odnośnie szczepionek. Zamiast rezygnować z nich w związku ze strachem jaki wywołała afera z dolegliwościami poszczepiennymi, lepiej podejść do tego z rozsądkiem. Sprawdź jakie są przeciwskazania do szczepienia.

źródło: canva

źródło: canva

Jakie informacje są istotne dla lekarzy przed przystąpieniem do szczepienia?

Największą uwagę przykuła sprawa związana ze szczepionką AstraZeneca, która miała zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Jednak eksperci z Europejskiej Agencji Leków przebadali ją dokładnie stwierdzili, że nie ma żadnego powiązania między zakrzepami a szczepionką. Preparat uznali więc za bezpieczny i skuteczny.

Według immunologa klinicznego dr. hab. Wojciecha Feleszki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego szum odnośnie szczepionki AstraZeneca był zupełnie niepotrzebny.

Skupiliśmy uwagę na możliwych powikłaniach zakrzepowych, tymczasem większy problem stanowią anafilakcje. Przykładowo w przypadku szczepionki Pfizer na 1 milion zaszczepionych notuje się ok. 250 przypadków wystąpienia szoku anafilaktycznego. To jest zdecydowanie częstsze zjawisko niż zakrzepica – wyjąsnia dr Feleszko.

Z tego powodu tak istotne jest, aby przed przystąpieniem do szczepienia poinformować lekarza o wszelkich przeciwskazaniach. Należą do nich głównie alergię i przebyte infekcje. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ewentualnych powikłań.

źródło: canva

źródło: canva

Jakie alergie są przeciwskazaniem do szczepienia

Jeżeli w przeszłości zdarzył się nam przypadek reakcji alergiczne, szczególnie po zażyciu leków bądź szczepionek jest to bardzo ważna informacja dla lekarza. Możliwe, że organizm jest uczulony na któryś ze składników i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku szczepionki na COVID-19 również wystąpi reakcja alergiczna.

Najczęstszą przyczyną wystąpienia alergii są konserwanty zawarte w szczepionkach. W przypadku preparatów mRNA najpopularniejszym składnikiem jest PEG (glikol polietylonowy). Jest on dość często stosowany w kosmetykach, lekach czy maściach. Według ekspertów został uznany za substancję bezpieczną. Przypuszcza się jednak, że może być odpowiedzialny za wystąpienie anafilaksji po szczepieniu.

Jeśli w przeszłości dana osoba miała reakcje alergiczne na leki, w których był zawarty PEG, powinna zostać zdyskwalifikowana ze szczepienia – informuje prof. dr hab. Marcin Moniuszko, specjalista z Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych.

Jeśli mowa o szczepionkach wektorowych tj. AstraZeneca czy Johnson&Johnson składnikiem konserwującym jest Polisorbat 80 określany symbolem E433. Jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, jak również w szczepionkach.

źródło: canva

źródło: canva

Jak przeciwdziałać dolegliwością poszczepiennym?

Dzięki możliwości doboru odpowiedniej szczepionki mamy szanse uniknięcia reakcji alergicznej. Jednak zdaniem prof. Moniuszki i tak powinniśmy być ostrożni.

Szczepionka firmy AstraZeneca nie ma w składzie PEG, ale zawiera Polisorbat 80. Ta substancja również jest składnikiem wielu leków i kosmetyków, ale w niektórych przypadkach może wywołać krzyżową reakcję alergiczną u osób uczulonych na PEG – wyjaśnia prof. Moniuszko.

Podczas konsultacji warto wspomnieć również o alergiach pokarmowych. Mimo, że nie powinny być przeciwskazaniem do szczepienia, lekarz może poprosić pacjenta o pół godzinne odczekanie w poczekalni.

Przepadki alergii po szczepieniu na COVID-19 są bardzo rzadkie jak informuje prof. Moniuszko.

Wystarczy porównać, z jaką częstotliwością występują reakcje alergiczne po podaniu antybiotyków albo bardzo popularnych leków przeciwbólowych, które na całym świecie i również w Polsce można kupić bez recepty. Otóż nawet licząc bardzo ostrożnie, alergie na te leki występują średnio u jednego na 100-200 pacjentów, czyli około tysiąc razy częściej niż po podaniu szczepionki – dodaje profesor.

Niedawno przebyte infekcje

źródło: canva

źródło: canva

Kolejną ważną informacją przed szczepieniem na COVID-19 jest niedawno przebyta infekcja. Na ulotkach szczepionek jest jasne ostrzeżenie, iż wysoka gorączka bądź inne poważne objawy infekcji są przeciwskazaniem do szczepienia.

Ciężko określić ramy czasowe, kiedy po przejściu infekcji, można przyjąć szczepienie. Pacjent po prostu musi czuć się dobrze. Ostatecznie stan pacjenta ocenia lekarz, który sprawdza, czy nie ma oznak infekcji, jak gorączka lub powiększonych węzłów chłonnych – wyjaśnia dr Michał Domaszewski

Ponadto przed przystąpieniem do szczepienia należy wypełnić specjalną ankietę. Zawiera około 20 pytań i zmniejsza się ryzyko, że zapomnieliśmy o czymś poinformować lekarza.

Źródła: portal.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować