Kategorie Zdrowie

Przeciwdepresyjne działanie produktów konopnych. Badanie potwierdza ich działanie

Depresja jest plagą XXI. Jest uniwersalnym, ponadczasowym i niezależnym od wieku schorzeniem dotykającym ludzkość. Schorzeniem, w przypadku którego nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który sprawdziłby się w przypadku wszystkich chorych. Jedne rozwiązania sprawdzą się lepiej u jednej grupy ludzi, inne gorzej. Nie mniej jednak coraz więcej osób zmagających się z wewnętrznym niepokojem, lękiem lub depresja sięga po produkty na bazie konopi indyjskich. Czy słusznie?

Cbd Oil Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Badanie

Wyniki wcześniejszych badań nad skutecznością konopi indyjskich w walce z depresją nie były jednoznaczne. I choć badania kliniczne nad wpływem substancji zawartych w konopi na depresję wciąż nie zostały jeszcze przeprowadzone, badania na myszach dają obiecujące wyniki i zdają się potwierdzać korzystny wpływ produktów konopnych na zdrowie psychiczne człowieka.

W najnowszym badaniu wzięło udział 368 osób, które przyjmowały produkty konopne, i 170, które nie miało z nimi nic wspólnego. Każdą z osób poproszono o wypełnienie ankiety internetowej ze szczegółowymi informacjami m.in. na temat lęku, depresji, snu, jakości życia, przewlekłego bólu. Co się okazało?

Przeciwdepresyjne działanie produktów konopnych. Badanie potwierdza ich działanie
Max Pixel

Ci, którzy przyjmowali produkty na bazie konopii, wykazywali niższy poziom depresji, ale nie lęku. Większy odsetek osób, które zażywały konopie indyjskie, uzyskał wynik poniżej 8 w skali HADS (wynik powyżej ośmiu wskazuje na obawy kliniczne lęku lub depresji) w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto badani, którzy przyjmowali produkty konopne, spali lepiej i wyżej oceniali jakość swojego życia niż osoby, które nie miały z tego typu produktami nic wspólnego.

Naukowcy odkryli również, że efekt był najsilniejszy wśród osób stosujących produkty z większą ilością kannabidiolu (CBD), w przeciwieństwie do tetrahydrokannabinolu (THC). Badacze podkreślają, że nie przyczyniły się do tego „tradycyjne” leki przeciwdepresyjne, jednocześnie dodają, że ta informacja w żadnym wypadku nie jest rekomendacją do rzucenia leków na rzecz produktów z CBD.

Co więcej, rozpoczęcie stosowania marihuany medycznej w okresie obserwacji wiązało się ze znacznym zmniejszeniem objawów lękowych i depresyjnych, czego nie zaobserwowano w grupie kontrolnej, która nigdy nie zainicjowała używania konopi indyjskich.

Przeciwdepresyjne działanie produktów konopnych. Badanie potwierdza ich działanie
Wikimedia Commons

Poniżej: wskaźniki HADS zarówno dla osób używających konopi indyjskich, jak i osób z grupy kontrolnej oraz procentowa różnica w pogrupowanych wynikach HADS.

Przeciwdepresyjne działanie produktów konopnych. Badanie potwierdza ich działanie
Martin et al., Frontiers of Psychiatry, 2021

Reasumując zażywanie marihuany leczniczej może zmniejszać objawy lękowe i depresyjne. Nie mniej jednak produkty konopne potrzebują kolejnych badań, szczególnie, jeśli istnieją spore szanse, że mogą pomóc tym, którzy nie chcą lub z różnych powodów nie mogą przyjmować antydepresantów. Prawdopodobnie w bardzo niedalekiej przyszłości dowiemy się na temat ich właściwości zdecydowanie więcej.

Źródła: www.frontiersin.org, www.sciencealert.com