Kategorie Zdrowie

Dlaczego najlepsze pomysły przychodzą do głowy podczas brania prysznica? Znamy odpowiedź

Wchodzisz pod prysznic, odkręcasz wodę, a po chwili w Twojej głowie rodzą się pomysły i rozwiązania, na które nigdy wcześniej nie wpadłeś? Nie jesteś sam! Ba, powstała nawet specjalna społeczność, gdzie ludzie dzielą się swoimi najbardziej ciekawymi przemyśleniami, które zrodziły się w ich głowach właśnie podczas brania prysznica. Jak wytłumaczyć ten fenomen?

Najlepsze pomysły przychodzą do głowy wtedy, kiedy… nie myślisz

Nauka potwierdza, że najciekawsze i najbardziej kreatywne pomysły rodzą się w naszych głowach m.in. podczas brania prysznica.

Pxfuel

Podczas jednego z badań naukowcy dali studentom do rozwiązania łamigłówki. Uczniowie mieli poinformować przełożonych, jeśli będą znali odpowiedź i dać znać, w jaki sposób i w jakich okolicznościach do niej doszli  – krok po kroku czy być może odpowiedź przyszła im do głowy znienacka. Jak się okazało, Ci, którzy poprawie rozwiązali łamigłówkę, w większości nie próbowali jej rozwiązywać krok po kroku, a do poprawnej odpowiedzi doszli niespodziewanie właśnie będąc pod prysznicem.

Prysznic zwiększa poziom dopaminy

Wzięcie prysznica to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na zwiększenie poziomu dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za motywację i skupienie. Odpowiednio wysoki poziom dopaminy będzie więc sprzyjał naszej pamięci i funkcjom poznawczym mózgu. Szacuje się, że zimny prysznic może zwiększyć poziom dopaminy nawet o 250%.

Pxfuel

Prysznic równa się relaks

Kiedy jesteśmy zrelaksowani, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że do naszej głowy wpadną ciekawe pomysły i rozwiązania. Co więcej, kąpiel lub prysznic z powodzeniem redukuje poziom stresu i niepokoju.

Odrobina relaksu ma pozytywny wpływ na kreatywność

Podczas gdy intensywne myślenie i wysoki poziom skupienia może być bardzo istotny podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków, delikatne rozproszenie uwagi może „odświeżyć” umysł i pobudzić naszą wyobraźnię. Prysznic świetnie się tutaj sprawdzi. To doskonały przykład (przerywnik) tego, jak możemy przenieść swoją uwagę z jednej czynności na inną.

Wikimedia Commons

A jak to jest w Twoim przypadku? Czy prysznic pobudza Twoją kreatywność?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.flickr.com