×

Prosty test pozwalający ocenić czy masz cukrzycę. Wystarczy szklanka wody

Cukrzyca to prawdziwe epidemia XXI wieku. Diagnozuje się ją u coraz młodszych osób. Co więcej wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ,że jest na nią chora. Aby sprawdzić czy cierpisz na cukrzycę możesz zrobić badania krwi, albo prosty test z wykorzystaniem szklanki wody. Jak? Zaraz Ci wytłumaczymy.

Dlaczego cukrzyca jest tak groźna?

źródło: canva

źródło: canva

Cukrzyca to zaburzenie polegające na niewłaściwym wydzielanie insuliny – hormonu odpowiedzialnego za regulowanie poziomu glukozy we krwi. Wczesnymi objawami cukrzycy może być wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu oraz wysokie stężenie cukru we krwi na czczo i po posiłkach. Najczęstszymi przyczynami tej choroby są złe nawyki żywieniowe, długo utrzymująca się nadwaga lub otyłość, nadciśnienie, zbyt mała ilość snu oraz czynniki genetyczne. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań do których zalicza się zmniejszone gojenie ran, niewydolność nerek, śpiączkę, zawał serca, udar mózgu, amputacja nogi czy utrata wzroku.

Test wody

źródło: canva

źródło: canva

Aby przekonać się czy masz cukrzycę, najlepiej udać się do lekarza na badania krwi. Jednak możesz wcześniej sprawdzić to w domu przy pomocy szklanki z wodą. Wystarczy, że będzie powoli pił wodę skupiając się na jej smaku. Jeżeli czujesz słodkawy posmak, może to oznaczać, że masz cukrzycę. Spowodowane jest to zbyt wysokim poziomem glukozy, która wywołuje słodki smak w ustach. Dzieje się tak z powodu zaburzenia gospodarki cukrowej w organizmie i niewłaściwe wydzielanie insuliny.

Inne objawy cukrzycy:

– przewlekłe zmęczenie,
– wolne gojenie się ran,
– częstsze oddawanie moczu,
– zaburzenia widzenia
– infekcje intymne,
– nieuzasadnione chudnięcie,
– silne pragnienie.

źródło: canva

źródło: canva

Są również inne czynniki mogące powodować słodki smak w ustach

Lekarz chorób wewnętrznych doktor Philip Junglas, tłumaczy, że cukrzyca to nie jedyna choroba, która odpowiedzialna jest za odczuwanie słodkiego smaku w ustach. Reakcja ta może być również związana z infekcją, przyjmowaniem niektórych leków, czy stosowaniem diety niskowęglowodanowej. Ponadto jeżeli w wodzie, którą pijemy jest dużo wapnia i żelaza będzie ona nieco słodsza niż ta niskozmineralizowana. Słodki smak w ustach pojawia się także u osób po przebytym udarze, z chorobami przełyku, chorobie refluksowej czy raku płuc.

Mimo wszystko nie należy bagatelizować objawów i udać się do lekarza na klasyczne badanie krwi.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować