Kategorie Zdrowie

Profilaktyka 40 PLUS. Każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma bezpłatny pakiet badań

Minister zdrowia Adam niedzielski podpisał rozporządzenie w związku z programem Profilaktyka 40 PLUS. Program będący jednym z rozwiązań zapowiedzianych w Nowym Ładzie startuje już 1 lipca. Dzięki programowi każdy Polak powyżej 40. roku życia będzie mógł bezpłatnie skorzystać z pakietu badań diagnostycznych bez ponoszenia kosztów.

Program Profilaktyka 40 PLUS

Program Profilaktyka 40 PLUS jest odpowiedzią na ostatnie miesiące pod hasłem pandemii COVID-19. Bezpłatne badania mają pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, które w przypadku wielu osób zostało mocno nadszarpnięte w wyniku wielu różnych schorzeń.

Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia. Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym. Profilaktyka 40 plus ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki – podkreśla Niedzielski, cytowany w komunikacie resortu

Profilaktyka 40 PLUS. Każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma bezpłatny pakiet badań
Pixabay

Co zawierają pakiety?

Badania w postaci pakietów dedykowanych będą oddzielnie realizowane dla kobiet i mężczyzn, a także w postaci pakietu wspólnego.

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet badan dla mężczyzn będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale, badanie w kierunku raka prostaty (PSA).

Pakiet wspólny, a więc dla kobiet i mężczyzn, będzie zawierał: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, pomiar wzrostu, pomiar obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Profilaktyka 40 PLUS. Każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma bezpłatny pakiet badań
Pixinio

Jak skorzystać z pakietu Profilaktyka 40 PLUS?

Każdy, kto zamierza skorzystać z pakietu badań, powinien wypełnić ankietę ankietę, którą znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W ten sposób zostanie wygenerowane odpowiednie zlecenie. Istnieje również możliwość skorzystania ze wsparcia konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Pakiet badań diagnostycznych będzie można zrealizować w punktach, które będą realizowały program Profilaktyka 40 PLUS. Do placówki należy zgłosić się z dowodem osobistym.

Program będzie realizowany począwszy od 1 lipca do 31 grudnia 2021 roku. Nie przegap go i skorzystaj z bezpłatnych badań w trosce o swoje zdrowie. 

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: PAP
Fotografie: pixnio.com