×

6 oznak świadczących o tym, że praca Twojej wątroby jest zaburzona, a organizm przepełniony toksynami

Wątroba to narząd, który odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. By cieszyć się dobrym zdrowiem, istotne jest jej prawidłowe funkcjonowanie.

Żyjemy w środowisku pełnym toksycznej i przetworzonej żywności, a to właśnie wątroba jest odpowiedzialna za przetwarzanie wszystkich tych substancji. Główną jej funkcją jest filtrowanie szkodliwych elementów i absorpcja składników odżywczych. Gdy prawidłowe funkcjonowanie wątroby zostaje zakłócone, pojawia się wiele problemów zdrowotnych, jak i również problem z utratą wagi.

Oto sygnały, które świadczą o tym, że wątroba jest zagrożona:

1. Żółte przebarwienia skóry

To pierwszy sygnał, że czynności wątroby są zaburzone. Organ nie jest w stanie przefiltrować wszystkich toksyn i następuje akumulacja bilirubiny, czyli pigmentu żółciowego. Jeśli organizm nie jest w stanie się jej pozbyć, trafia ona do krwiobiegu. Przebarwienia mogą występować na skórze, paznokciach i oczach, jest to stan znany jako żółtaczka. Gdy zauważysz u siebie podobne objawy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

2. Zmiany w kolorze moczu i kału

Zmiany w kolorze moczu lub kału również mogą świadczyć o problemach związanych z wątrobą. Gdy spożywamy odpowiednią ilość płynów, mocz powinien mieć jasne zabarwienie. Gdy zauważymy bardzo ciemny odcień żółci, może on być spowodowany wysokim poziomem bilirubiny, więc jest to powód do niepokoju. Tak samo jest w przypadku ciemnego, a nawet czarnego stolca.

3. Zmiany w obszarze jamy brzusznej

Problemy z wątrobą mogą się uwidocznić również w tym obszarze. Ból lub skurcze w dolnej części brzucha i nagromadzenie gazów może zamienić się w wodobrzusze, czyli nagromadzenie płynu w ścianie jamy brzusznej. Jest to niebezpieczna dolegliwość, gdyż wywołuje nacisk na płuca, powodując trudności z oddychaniem.

4. Ciągłe zmęczenie

Ciągłe uczucie osłabienia lub zmęczenia może również oznaczać wiele innych dolegliwości. Jednak organizm przeciążony ilością toksyn, może w ten sposób reagować, gdyż proces przetwarzania ich jest męczący. Związku z nagromadzeniem szkodliwych substancji potrzebujemy znacznie więcej odpoczynku, jednak długo utrzymujący się stan powinien być powodem wizyty u lekarza.

5. Utrata apetytu

Zaburzona praca wątroby może prowadzić do utraty apetytu a nawet jadłowstrętu. Najczęściej występuje z innymi objawami wymienionymi w artykule. Zazwyczaj pomimo mniejszej ilości posiłków, pojawia się tendencja do nabierania wagi.

6. Wrażliwa skóra

Intensywny świąd i czułość na dotyk również jest wczesnym objawem problemów związanych z wątrobą. Jeśli problem nie jest reakcją alergiczną i utrzymuje się dość długo, koniecznie upewnij się, że z twoją wątrobą jest wszystko w porządku.

Może Cię zainteresować