×

8 codziennych nawyków, które wyniszczają Twój kręgosłup. Zmień przyzwyczajenia

Problemy z kręgosłupem i ból pleców ma dzisiaj prawie każdy. Nic dziwnego, w końcu żyjemy w czasach, gdzie jego zdrowe utrzymanie wymaga od nas nie lada wysiłku.

Przyczyn złej postawy i przewlekłego bólu może być wiele, ale naukowcy ujawniają te, które sami na siebie nakładamy…

Na przykład, czy wiesz, że Twoja praca może być główną przyczyną przewlekłego bólu pleców? Brak odpoczynku jest również niekorzystny dla postawy człowieka.

Porozmawiajmy więc o najpopularniejszych nawykach, które według naukowców prowadzą do przewlekłego bólu pleców.

#1 Problemy z kręgosłupem – Palenie

Palenie jest samo w sobie niebezpiecznym nawykiem i tutaj zapewne każdy się ze mną zgodzi. Jednak poza wszystkimi innymi zagrożeniami, palenie może powodować bóle pleców, ponieważ nikotyna zakłóca normalny przepływ krwi wokół rdzenia kręgowego.

#2 Zakłócenie rytmów okołodobowych

Naukowcy odkryli, że stan komórek w krążkach międzykręgowych zależy bezpośrednio od tego, jak stabilny jest cykl dnia i nocy.

Przypuszczają, że kiedy nasze rytmy okołodobowe zostaną zakłócone, komórki te zaczynają źle funkcjonować, co prowadzi do przewlekłego zapalenia i czyni nas bardziej podatnymi na rozwój bólu w dolnej części pleców i degeneracji krążków międzykręgowych.

#3 Problemy z kręgosłupem – Praca stojąca

Wszyscy słyszeliśmy, że za dużo siedzenia jest szkodliwe. Ale konieczność stania przez cały czas może być równie szkodliwa dla zdrowia. Sposób, w jaki stoisz, może mieć ogromny wpływ na kondycję szyi, kręgosłupa i ramion. Zła postawa może mieć straszne konsekwencje, jeśli chodzi o rdzeń kręgowy, powodując przewlekły ból i poważne krzywizny.

Nasze mięśnie i stawy potrzebują elastyczności, by zachować zdrowie, a zła postawa jest jednym z pierwszych oznak, że robisz coś złego. Przez większość czasu, jeśli twoja głowa lub ramiona są w złej pozycji, oznacza to, że nie kontrolujesz wystarczająco dobrze górnej części ciała. Prowadzi to do krzywizn i sprawia, że ​​twoje ciało musi kompensować złą postawę podczas ruchu. 

#4 Noszenie niewłaściwych butów

Bóle pleców mogą być spowodowane noszeniem niewygodnych butów. Zmniejsz obciążenie nóg, wybierając buty o wyższej jakości.

#5 Problemy z kręgosłupem – Mała ilość odpoczynku

Wielu z nas nie zwraca wystarczającej uwagi na pierwsze niepokojące znaki, takie jak ledwie zauważalny ból pleców. Jednak bardzo ważne jest, by odpocząć za każdym razem, gdy poczujesz lekki dyskomfort na plecach.

Oczywiście nie zawsze możesz pozwolić sobie na odpoczynek w takich chwilach. Ale nie zapomnij odpocząć, gdy tylko będziesz miał czas, nawet jeśli dyskomfort już minął.

Aby zmniejszyć dodatkowe obciążenie mięśni, połóż się i podnieś stopy.

#6 Zbyt dużo pracy umysłowej

Czasami Twój mózg pracuje zbyt długo przez długi czas, co może prowadzić do bólu pleców. Spróbuj myśleć o czymś innym niż praca i twoje problemy. Daj sobie trochę czasu na odpoczynek: możesz uprawiać sport lub obejrzeć film, by zapomnieć o problemach, które powodują stres. 

#7 Problemy z kręgosłupem – Smartphony

Ostatnie badania wykazały, że odczytanie prostej wiadomości tekstowej może zwiększyć ciśnienie rdzenia kręgowego. 

Używanie telefonów komórkowych każdego dnia prowadzi do utraty naturalnej krzywizny kręgosłupa szyjnego i większego obciążenia tej części pleców, zwłaszcza u nastolatków.

Wkrótce chirurdzy będą mieli znacznie więcej pacjentów – zwłaszcza nastolatków – ponieważ stała nieprawidłowa postawa może prowadzić do poważnych i przewlekłych skrzywień kręgosłupa. W pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że nie możesz stać prosto – a to wszystko dzięki temu gadżetowi.

#8 Unikamy ruchu, by nie doświadczyć bólu pleców

Nie unikaj uprawiania sportów, zwłaszcza takich, które wymagają elastyczności kręgosłupa (takich jak joga). Ważne jest, aby się poruszać. Mięśnie rozluźniają się, gdy się poruszają i powoli się rozciągają. Stopniowo zwiększaj liczbę ćwiczeń i ich złożoność.

Może Cię zainteresować