×

Twój brzuch nie musi być jak balon. To nie zawsze wina jedzenia!

Niektórzy badacze twierdzą, że ludzie spożywający codziennie jogurt, żyją dłużej. Według Nich ważną rolę odgrywa tu flora jelitowa i zastąpienie złych bakterii tymi pożytecznymi. Wszystko można osiągnąć za pomocą spożywania diety probiotycznej.

Czym właściwie są probiotyki?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które mają mieć dobry wpływ na zdrowie człowieka. Wiele różnych mikroorganizmów w naturalny sposób żyje w naszych ciałach. W rzeczywistości, mikroorganizmy przewyższają liczbę komórek ludzkich. Te mikroorganizmy niekoniecznie są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i nie powinny być uważane za „nieprzyjemne zarazki”.

Probiotyki można znaleźć w sfermentowanej żywności lub suplementach

Chociaż brak jest badań nad probiotykami, istniejące badania pokazują, że równowaga lub brak równowagi bakterii w układzie pokarmowym jest związany z ogólnym stanem zdrowia.

Jakie są korzyści zdrowotne związane z probiotykami?

Korzyści zdrowotne związane z probiotykami obejmują utratę wagi, zdrowie układu trawiennego, funkcje immunologiczne itp. Chociaż należy pamiętać, że żadne probiotyki nie mogą zastąpić faktycznego leczenia.

Przede wszystkim probiotyki mają naprawdę dobry wpływ na twój układ trawienny

Mogą pomóc Ci pozbyć się wzdęć i poradzić sobie z np. biegunką. Probiotyki również okazały się mieć udział w pobudzaniu układu odpornościowego poprzez leczenie alergii, infekcji wirusowych i wzmacnianie odpowiedzi na szczepienia.

Inną możliwą korzyścią dla probiotyków jest utrata masy ciała

Badanie opublikowane w The British Journal of Nutrition w 2013 roku wykazało, że probiotyki (szczególnie Lactobacillus) pomogły otyłym kobietom uczestniczącym w badaniu w osiągnięciu utraty wagi!

Nie tylko probiotyki polepszają układ trawienny, lecz także mogą również naprawić twoje zdrowie psychiczne

Niedawne badania wykazały, że spożycie szczepów Bifidobacterium i Lactobacillus przez 1-2 miesiące pomogło ludziom radzić sobie z lękiem, depresją, autyzmem i nawet pobudzało pamięć.

Jakie są źródła probiotyków?

Przez długi czas uważaliśmy, że jedyne źródło probiotyków można znaleźć w jogurcie. Ale są też inne probiotyczne pokarmy, które możesz chcieć wypróbować lub już to nieświadomie robisz!

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma wiele niesamowitych właściwości i zawiera probiotyki. Możesz 2 łyżki rozpuścić w wodzie, dodać miód i tak przygotowaną miksturę wypić rano pół godziny przed śniadaniem.

Ogórki konserwowe

Ogórki to kolejne probiotyczne pokarmy, które można zastąpić jogurtem. Kiszone ogórki mogą poprawić trawienie. Ten rodzaj żywności ma niską zawartość kalorii i zawiera witaminę K. Ogórki są również bogate w sód.

Kiszona kapusta

Możesz spróbować od czasu do czasu dodawać ją do swoich obiadu. Jest również mało kaloryczna i ma długi okres trwałości.

Kefir

Kefir jest sfermentowanym produktem mlecznym i jest dobrą alternatywą dla jogurtu. Kefir ma wysoką zawartość probiotyków i białka.

Fermentowane sery

Ser to zasadniczo produkt sfermentowany, choć nie wszystkie rodzaje sera zawierają probiotyki. Typy sera o wysokiej zawartości probiotyków to: Gouda, cheddar, mozzarella, szwajcarski i twarożek. Smacznego!

Czy regularnie spożywasz te probiotyczne pokarmy?

Czy zauważyłeś jakąkolwiek poprawę swojego zdrowia? Daj nam znać swoją opinię w komentarzach poniżej!

Może Cię zainteresować