×

6 najlepszych pozycji do spania, które pozwolą Ci czerpać ze snu jak najwięcej

Jesteś padnięty po ciężkim dniu, a jedyna rzecz o jakiej marzysz to moment, w którym będziesz mógł położyć się do łóżka? W końcu lądujesz w łóżku, przyjmujesz określoną pozycję i zasypiasz… Niestety, rano budzisz się niewyspany, a jakby tego było mało, bolą Cie plecy. Znasz ten stan?

Okazuje się, że nie bez znacznie jest pozycja w jakiej śpimy. Chcąc czerpać ze snu jak najwięcej i wybudzić się wypoczętym, ważne jest, aby ułożyć się do snu we właściwej pozycji. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

6 pozycji do spania, które pozwolą Ci czerpać ze snu jak najwięcej

#1 Pozycja, która sprzyja kondycji twarzy

Spisz na plecach? Świetnie się składa, bowiem ta pozycja niesie za sobą wiele zalet, m.in. sprzyja kondycji kręgosłupa, który zachowuje naturalne krzywizny i zostaje odciążony. Istnieją również badanie, które potwierdza, ze spanie z „twarzą w poduszce” sprzyja powstawaniu zmarszczek. Śpiąc na plecach dodatkowo zadbasz więc o kondycję skóry.

#2 Wykorzystanie dodatkowej poduszki

Jak już wiesz, spanie na plecach jest jedną z lepszym pozycji, które możemy przyjąć podczas snu, zwłaszcza dla naszego kręgosłupa. Chcą go jeszcze bardziej odciążyć, wystarczy umieścić drugą poduszkę tuż pod kolanami. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w przypadku osób, które zmagają się już z dokuczliwym bólem pleców.

#3 Spanie bez poduszki

A gdyby tak spać na brzuchu bez poduszki? Spanie bez poduszki jest zalecane osobom, które lubią spać na brzuchu. Nie mamy jednak dobrych wieści dla zaliczających się do tego grona osób. W rzeczywistości spanie na brzuchu sprzyja nienaturalnym krzywiznom kręgosłupa, podczas gdy poduszka będzie to jeszcze potęgować. Nic więc dziwnego, że spanie na brzuchu jest przez wielu ekspertów uważane za najmniej bezpieczna i zdrową pozycję dla ciała. Jeśli jednak nie potrafisz zasnąć inaczej i chcesz zminimalizować napięcie podczas snu w tej pozycji, dla własnego dobra lepiej śpij na zupełnie płaskiej powierzchni. W sytuacji gdy trudno Ci się do tego przyzwyczaić, umieść niewielką poduszkę pod czołem, brzuchem i biodrami.

#4 Pozycja embrionalna

To pozycja, która często jest zaliczana do grona najwygodniejszych. Nic w tym dziwnego, w końcu każdy z nas spędził w niej dobrych kilka miesięcy jeszcze przed przyjściem na świat. Ilekroć marzymy o ciepłym łóżku, od razu mamy ochotę przyjąć pozycję na kształt pozycji embrionalnej.  Ta pozycja ma swoje zalety. Jest często zalecana mi.n osobom cierpiącym na przepuklinę krążków międzykręgowych.

#5 Spanie na boku

Spanie na boku będzie o wiele lepszym wyborem, jeśli skorzystasz z dodatkowej poduszki. Prawdopodobnie widziałeś już specjalne poduszki dla kobiet w ciąży, które stanowią dodatkowe podparcie dla ciała zwalczając w ten sposób napięcia w biodrach i talii. Z tego rozwiązania może korzystać absolutnie każdy. Dodatkowa poduszka wypełniająca przestrzeń między ciałem a materacem przywraca naturalną krzywiznę kręgosłupa i sprzyja właściwemu ustawieniu bioder.

#6 Spanie razem

Zawsze miło jest zasypiać przytulając ukochaną osobę. Jak się okazuje, jest to również dobre dla naszego zdrowia, co potwierdzają badania. Według badań osoby będąc w związku i sypiające z drugą osobą zapadają w głębszy sen. Przytulenie sprzyja produkcji oksytocyny, która z kolei obniża ciśnienie tętnicze redukując ryzyko chorób układu krążenia. Korzyści płynących ze wspólnego spania jest jednak więcej. Przede wszystkim buduje niezastąpioną więź między dwojga ludźmi. Czego chcieć więc więcej!

Źródła: brightside.me
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować