×

Coraz więcej Polek odkłada macierzyństwo na później. Czy to właściwe podejście?

Jak pokazują statystyki coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Są tego wady i zalety. Jednak trzeba pamiętać, że płodność po 30 roku życia maleje. Ponadto ciąża narażona jest na większe powikłania. Czy warto więc odkładać ją na później?

Trudno krytykować kobiety za to, że przed decyzją o ciąży chcą zdobyć pozycję zawodową i mieszkanie. Jednak skutek odkładania macierzyństwa na później jest taki, że coraz więcej par wymaga specjalistycznych procedur wspomagania rozrodu. – informuje Tomasz Dwornik ginekolog z Kliniki InviMed w Warszawie.

Patrząc jeszcze w tak niedaleką przeszłość, nasze mamy czy babcię decydowały się na zajście w ciążę w całkiem młodym wieku. Zazwyczaj po raz pierwszy zostawały mamami jeszcze przed 25 rokiem życia. Z biologicznego punktu widzenia to bardzo dobra decyzja, ponieważ w tym okresie organizm kobiety ma najlepsze warunki rozrodcze.

Badania dowodzą, że płodność zaczyna spadać po 30 roku życia, a po 35 drastycznie maleje. Gdy kobieta po 40 roku życia chce zajść w ciąże, szanse na to, bez specjalistycznego wspomagania są bardzo małe.

Jak ocenić swoją płodność?

Istnieją sposoby na to by sprawdzić swoje tzw. rezerwy jajnikowe. W tym celu ginekolog wykonuje badanie USG oraz oznaczenie stężenia we krwi hormonów FSH i AMH. Czynnikami zmniejszającymi możliwości rozrodcze jest obecności torbieli na jajnikach lub budowa drobnopęcherzykowa jajników.

Jeżeli badania wykażą podwyższone stężenie FSH oraz niskie stężenie AMH jest to znak, że u kobiety obniża się płodność.

Kobiety również same mogą dostrzec sygnały świadczące o tym, że w przyszłości mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Nalezą do nich
– nieregularne cykle miesiączkowe,
– wczesne pojawienie się torbieli na jajnikach
– stany zapalne jajników
– endometrioza

Na płodność wpływa również otyłość. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje zaburzenia owulacji. Dlatego lekarze, często sugerują kobietą z nadwagą, które nie mogą zajść w ciąże redukcje masy ciała i zmianę diety.

Źródła: www.newsweek.pl

Może Cię zainteresować