×

5 prostych i naturalnych kroków na zapobieganie próchnicy i dziurom w zębach. Żegnajcie plomby!

Dziury w zębach występują, gdy konkretne typy bakterii wytwarzają kwas, który niszczy szkliwo zęba, a także warstwę podstawową, zębinę. Wielu ludzi twierdzi, że zęba z już powstałym ubytkiem nie da się naprawić, ale prawda jest taka, że istnieje kilka sposobów naturalnego leczenia zepsutych zębów.

Według badań, opublikowanych w British Medical Journal, ubytki zębów i próchnica mogą być leczone dzięki diecie. Badacze podzielili grupę 62 dzieci z ubytkami w zębach na trzy grupy dietetyczne.

Grupa 1 jadła standardową dietę z dodatkiem płatków owsianych, bogatych w kwas fitowy. Grupa 2 jadła standardową dietę i uzupełniała ją o witaminę D, podczas gdy grupa 3 jadła dietę bez produktów zbożowych i także przyjmowała witaminę D.

Naukowcy odkryli, że wśród dzieci z grupy 1, których dieta była bogata w zboża i kwas fitowy, wykazano wzrost ubytków. Grupa 2 wykazała poprawę zdrowia zębów, podczas gdy grupa 3, która stosowała dietę pozbawioną zbóż, z potrawami bogatymi w składniki odżywcze i witaminę D, wykazała największą poprawę.

Wielu lekarzy i dentystów poparło wyniki tego badania, sugerując, że dieta może w rzeczywistości pomóc tym cierpiącym na próchnicę. Według dr Edwarda Mellanby, dr Westona Price i dr Ramiel Nagel, istnieją cztery główne rzeczy, które przyczyniają się do próchnicy zębów:

  • brak minerałów w diecie (niedobory magnezu, wapnia i fosforu)
  • brak witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K)
  • zbyt duże spożycie produktów bogatych w kwasy fitowe
  • zbyt duże spożycie przetworzonego cukru

Naturalne sposoby leczenia zębów:

1. Usuń cukier z diety

Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby bez dziur, cukier nie może być częścią twojej diety. Cukier nie tylko karmi bakterie w jamie ustnej, ale także ma kwaśny odczyn, co powoduje demineralizację szkliwa i innych struktur zęba. 

2. Jedz produkty bogate w składniki odżywcze

Walka z próchnicą wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości witamin i minerałów rozpuszczalnych w tłuszczu. Dieta pełna warzyw, zwłaszcza zielonych i liściastych, oraz żywności bogatej w zdrowe tłuszcze, takie jak olej kokosowy, awokado, orzechy i nasiona, może pomóc w walce z próchnicą zębów.

3. Spróbuj płukać jamę ustną olejem

Olej był stosowany od wieków jako doustna substancja detoksykująca. Wystarczy, że włożysz łyżkę oleju kokosowego do ust i będziesz trzymać tak przez 20 minut. Jeśli 20 minut to dla Ciebie za długo, zacznij od 3-5 minut. Olej ten detoksykuje i wyciąga ropę z organizmu, dzięki czemu leczy liczne problemy zdrowotne, od zapalenia dziąseł po bóle głowy.

4. Wyeliminuj kwas fitowy

Kwas fitowy jest blokerem przyswajania minerałów i inhibitorem enzymów, które znajdują się w ziarnach, orzechach, nasionach i fasoli. Może to powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak niedobory minerałów i osteoporozę. Kwas fitowy uniemożliwia absorbowanie minerałów z żywności, podczas gdy również osłabia szkliwo zębów.

5. Użyj naturalnej, mineralizującej pasty do zębów

Na rynku dostępne są bezzapachowe pasty do zębów z naturalnych składników, ale są one z reguły drogie. Możesz także wykonać własną mineralizującą pastę do zębów w domu, używając: 

  • 3 łyżki ziemi okrzemkowej
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/4 łyżeczki chlorofilu z miętą
  • 1/4 łyżeczki ekstraktu z mięty pieprzowej
  • 1/2 łyżeczki oleju kokosowego
  • 1 łyżka wody filtrowanej

Połącz ze sobą wszystkie składniki w niedużym naczyniu i szczotkuj zęby przynajmniej 3 razy dziennie przez miesiąc, aby zobaczyć poprawę ich kondycji.

Może Cię zainteresować