Kategorie Choroby układu sercowo-naczyniowegoWiadomościZdrowie

Powszechny lek na obniżenie cholesterolu wycofany w całym kraju. Może być zagrożeniem dla zdrowia

Jedna z serii leku Atorvox, została wycofana z naszego kraju z powodu nieprawidłowych informacji zawartych na opakowaniu. Ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny nadał tej decyzji miano „rygoru natychmiastowej wykonalności”.

W jakim celu stosuje się Atorvox?

cholesterol w żyle
źródło: canva

Jeżeli odpowiednia dieta i aktywność fizyczna nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, pacjentom ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu i tłuszczów we krwi, przepisywany był Atrovox. Jest to doustnym lek w formie tabletek powlekanych, wydawany na receptę.

Substancją czynna leku jest atorwastatyna, lek ten należy do grupy statyn. Jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci po 10. roku życia w celu:

– obniżenia zbyt wysokiego poziomy cholesterolu całkowitego,
– obniżenia frakcji LDL chloesterolu,
– w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej,
– rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej,
– hiperlipidemii mieszanej.

zapobiega również zdarzeniom ze strony układu sercowo-naczyniowego u dorosłych z dużym ryzykiem tego rodzaju chorób.

Przyczyna wycofania leku Atorvox ze sprzedaży

lek
źródło: canva

Głównego Inspektora Farmaceutycznego wydał oświadczenie natychmiastowego wycofania leku Atorvox (Atorvastatinum), 40 mg, tabletki powlekane o numerze serii 21212 z terminem ważności oznaczonym na 09.2023. Przyczyną tego jest złe oznakowanie dawki produkty na opakowaniu.

– Opakowania tej serii zawierają prawidłową informację o dawcę leku tj. 40 mg na trzech ścianach opakowania. Natomiast na jednej ścianie opakowania umieszczona jest błędna informacja o mówiąca, że moc leku to 20 mg – podaje serwis leki.pl.

W przypadku tego leku konsekwencją może być zagrożenie życia pacjentów, dlatego decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródła: ddwloclawek.pl