×

Posiadanie naturalnie większych źrenic może być oznaką ponadprzeciętnej inteligencji

Mówi się, że „oczy są zwierciadłem duszy” i coś w tym z pewnością jest. To m.in. po oczach widać, czy ktoś jest zmęczony czy nie, i w jakim stanie emocjonalnym się znajduje – jest szczęśliwy, zły czy być może smutny. Nie wiedzieliśmy jednak, że oczy mogą być również zwierciadłem inteligencji. To nie żart! Badanie wykazało, że osoby z dużymi źrenicami, są bardziej inteligentne niż osoby z mniejszymi źrenicami.

Rola źrenic

Źrenice to otwory występujący przed soczewkami, które są odpowiedzialne za ilość światła padającego na siatkówkę i ochronę wnętrza gałek ocznych przez nadmierną ilością oświetlenia. Średnica źrenic wynosi 3 do 9 mm i zmienia się w zależności od kilku czynników: zmian oświetlenia, skurczów mięśni, wieku, czy emocji – niektórzy uważają, że źrenice mogą zacząć się rozszerzać, gdy zobaczymy coś atrakcyjnego.

Badanie: posiadanie naturalnie większych źrenic może być oznaką ponadprzeciętnej inteligencji

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Georgia Institute of Technology na grupie ponad 500 osób w wieku od 18 do 35 lat w Atlancie. Badanie dotyczyło 3 głównych elementów, które są wyznacznikiem zdolności poznawczych: inteligencji płynnej (zdeterminowana przez czynnik biologiczny, genetyczny), kontroli uwagi i pamięci roboczej (krótkotrwałej).

Inteligencja płynna to przede wszystkich sztuka rozwiązywania niezwykle uporczywych problemów dzięki wiedzy, którą w danej chwili posiadamy. Aby zbadać jej poziom, naukowcy poddali uczestników badania specyficznym testom. Co się okazało? Badacze zauważyli, że osoby, które uzyskały najlepsze wyniki, miały większe źrenice niż osoby, które poradziły sobie na teście gorzej.

Idąc dalej, naukowcy postanowili zbadać kontrolę uwagi, która oznacza zdolność do skupienia się na danym zadaniu bez względu na czynniki rozpraszające. W jednym z zadań badani mieli za zadanie szybko zidentyfikować literę, zanim zniknęła, starając się nie zwracać uwagi na migoczącą gwiazdkę, która pojawiała się na ekranie. Co się okazało? Po raz kolejny najlepszy wyniki uzyskały osoby z większymi źrenicami.

Na koniec uczestnicy mieli wykonać testy, które miały zmierzyć ich zdolność do zapamiętywania informacji po pewnym czasie. Wyniki po raz kolejny pokazały, że pamięć krótkotrwała była skorelowana z wielkością źrenic.

Jak to wytłumaczyć?

Jak wytłumaczyć ten fenomen, jakim miałaby być zależność pomiędzy wielkością źrenic a ilorazem inteligencji? Źrenice są połączone z miejscem sinawym, jądrem pnia mózgu, które pełni rolę w regulacji stopnia pobudzenia mózgu, fazy snu REM i niektórych funkcjach autonomicznych (np. termoregulacji). Zasadnicze im bardziej funkcjonalne jest miejsce sinawe, tym większe źrenice.

Co myślisz o tym badaniu? Czy myślisz, że możesz dostrzec inteligencję innych osób patrząc im głęboko w oczy, a właściwie obserwując ich źrenice?

Źródła: www.sciencedirect.com
Fotografie: Fot. Freepik (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować