Kategorie UrodaWłosy

Domowy test na porowatość włosów. Dzięki niemu lepiej zadbasz o włosy

Każda z nas stosuje odmienne zabiegi fryzjerskie i ma inny rodzaj włosów. W związku z tym, również sposób dbania o nie powinien być zróżnicowany. Jednym z kryteriów, dzięki któremu można sklasyfikować włosy jest ich porowatość, czyli stopień odchylenia łuski od włosa. Aby określić swój typ, warto wykonać test na porowatość włosów i dowiedzieć się, jak powinna wyglądać ich odpowiednia pielęgnacja.

Domowy test na porowatość włosów. Dzięki niemu lepiej zadbasz o włosy
Freepik.com

Czym jest porowatość włosów?

Porowatością określa się stopień odchylenia łuski od włosa, który jest jednym z kryteriów, jakim można opisać i sklasyfikować rodzaj włosów.

Keratynowe łuski mają zdolność zmieniania swojej pozycji. Im bardziej są odchylone, tym większą porowatość mają włosy, co z kolei, przyczynia się do ich szybszego niszczenia się.

Zbadanie i określenie porowatości włosów jest połową sukcesu, ponieważ jeśli będziemy wiedziały, w jakim stanie są nasze włosy, możemy precyzyjniej dobrać kosmetyki do ich pielęgnacji i szybciej poprawić ich kondycję.

budowa włosa
Imgur.com

Rodzaje porowatości włosów

Porowatość włosów określa się na podstawie ich stanu i stopnia odchylenia łuski od włosa.

Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości:
– niska (łuski doskonale przylegają do łodygi),
– średnia (łuski są nieco odchylone na zewnątrz),
– wysoka (łuski są maksymalnie otwarte).

Chociaż w przypadku włosów kręconych można mówić o wrodzonej wysokiej porowatości, to cecha ta nie jest stała i mamy na nią wpływ. Stan naszych włosów zależy bowiem od wielu czynników, zarówno od farbowania, termicznej stylizacji, jak i długotrwałego przebywania na słońcu, mrozie bądź wietrze.

porowatość włosów
Freepik.com

Włosy niskoporowate

Uznawane są za ogólnie zdrowe i charakterystyczne dla Azjatek. Łuski o niskiej porowatości są ściśle i równomiernie ułożone, przez co włosy są proste, bardzo gładkie i błyszczące. Nie puszą się, ani nie elektryzują.

Jednak nie układają się zbyt dobrze, są ciężkie i pozbawione objętości. Słabo wchłaniają wodę i trudne je wysuszyć. W dodatku są odporne na stylizacje i zabiegi fryzjerskie.

Z drugiej strony, włosy niskoporowate wykazują się również dużą odpornością na czynniki zewnętrzne i zniszczenia.

porowatość włosów
Sklepanwen.pl

Włosy średnioporowate

To najbardziej typowy rodzaj, chociaż może wynikać z różnych powodów. Jest połączeniem nisko- i wysokoporowatego rodzaju włosów. Ich łuski są nieznacznie rozchylone, ale rozmieszczone – dosyć regularnie. Uznawane za normalne, nie sprawiają problemu przy układaniu.

Nie błyszczą się tak intensywnie jak włosy niskoporowate i mają tendencję do puszenia się np. pod wpływem wilgoci. Co więcej, są nieco osłabione, łamliwe i się elektryzują.

Jednak włosy o średnim stopniu porowatości są najłatwiejsze w pielęgnacji i stylizacji, ponieważ lepiej wchłaniają składniki odżywcze oraz szybciej nasiąkają wodą i szybciej schną. Trzeba tylko uważać, aby ich nie przeciążyć.

porowatość włosów
Sklepanwen.pl

Włosy wysokoporowate

To całkowite przeciwieństwo powyższych typów włosów. Ich łuski są bardzo rozchylone, przez co łatwiejsze w uszkodzeniu. Z natury są szorstkie, kruche i łamliwe. Mają tendencję do nadmiernego wypadania, rozdwajania końcówek i elektryzowania się.

Są bardzo zniszczone, przesuszone i osłabione. Pozbawione blasku, plączą się i puszą przy odrobinie wilgoci. Łatwo nasiąkają wodą, ale też szybko wysychają.

Włosy o wysokim stopniu porowatości są podatne na stylizacje i zabiegi fryzjerskie. Jednak trzeba przeprowadzać je bardzo ostrożnie, aby nie pogorszyć stanu włosów, ponieważ preparaty chemiczne oraz wysoka temperatura (lokówka, prostownica, suszarka) powodują większe odchylania łuski.

Osłabienie tego typu włosów głównie wynika z nieodpowiedniej ich pielęgnacji i częstych zabiegów fryzjerskich. Może także być spowodowane czynnikami genetycznymi, jak w przypadku włosów kręconych.

porowatość włosów
Sklepanwen.pl

Nasze włosy mogą mieć inną porowatość na różnej długości – im bliżej skóry głowy, tym jest ona niższa, zaś na końcówkach porowatość jest zazwyczaj najwyższa

Jak określić porowatość włosów

Najbardziej precyzyjne badanie włosów może wykonać trycholog, ewentualnie specjalista w salonie fryzjerskim wyposażonym w specjalny mikroskop. Jednak możemy też samodzielnie określić typ swoich włosów, wykonując tzw. test na porowatość.

Informacja o stopniu odchylenia łuski od włosa jest niezwykle przydatna, aby odpowiednio dobierać i stosować produkty pielęgnacyjne. W kosmetykach bowiem znajdują się składniki o różnej wielkości cząsteczek. Jeśli na przykład wybierzemy olej o zbyt dużych cząsteczkach, to nie dostanie się on do włosów o niskiej porowatości, a „tylko” obciąży włosy.

Domowy test na porowatość włosów. Dzięki niemu lepiej zadbasz o włosy
Freepik.com

Test na porowatość włosów

Możesz wykonać go sama w domu. Jedyne, czego będziesz potrzebować to szklanka wypełniona wodą, Twój włos i chwila cierpliwości.

Jak wykonać test?

1. Przygotuj fragment włosa, najlepiej o długości ok. 2 cm.
2. Następnie umieść go w szklance z letnią wodą.
3. Pozostaw na 5-10 minut.
4. Po upływie tego czasu sprawdź, gdzie konkretnie znajduje się włos.

Jak odczytać wynik obserwacji?

Twoje włosy są:
NISKOPOROWATE – jeśli badany włos będzie utrzymywał się przez dłuższy czas na powierzchni wody;

ŚREDNIOPOROWATE – jeśli włos będzie tylko częściowo zanurzony w wodzie;

WYSOKOPOROWATE – jeśli włos szybko zatonie i opadnie na dno szklanki.

test na porowatość włosów
Imgur.com

Pielęgnacja włosów o różnej porowatości

W zależności od rodzaju włosów, powinnaś stosować nieco inne kosmetyki. Tylko odpowiednio dobrana pielęgnacja przyniesie oczekiwane rezultaty i szybko poprawi kondycje Twoich włosów.

Dowiedz się, jak dbać o włosy w zależności od stopnia ich porowatości.

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate nie wymagają bogatej pielęgnacji, ale nie oznacza to, że można w ogóle zaprzestać to robić. Podstawą jest dobre oczyszczenie i delikatne odżywienie, aby nie przeciążyć włosów i nie spowodować efektu ich „przyklapnięcia”.

Włosy o niskiej porowatości są naturalnie gładkie i nie mają skłonności do puszenia się. Dlatego też, nie potrzebują wygładzenia, które dają silikony. Odpowiedniejsze dla nich będą kosmetyki bez tego składnika oraz lekkie odżywki z ziołami i niektórymi emolientami.

Używaj zatem kosmetyków pielęgnacyjnych, które zawierają:
– olej (kokosowy, palmowy, babassu, arganowy),
– masło (shea, kakaowe, cupacu, mango),
– aloes,
– keratynę,
– zioła.

Domowy test na porowatość włosów. Dzięki niemu lepiej zadbasz o włosy
Freepik.com

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate to najpowszechniejszy ich rodzaj. Są najłatwiejsze w pielęgnacji i dobrze się układają. Wymagają wprawdzie nieco bogatszej pielęgnacji niż włosy o niskiej porowatości, ale też trzeba uważać, aby ich nie przeciążyć.

Zaleca się głównie odżywki z humektantami, proteinami bądź emolientami (w zależności od potrzeby), ewentualnie kosmetyki z lekkimi silikonami, które chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Składniki, które powinny zawierać kosmetyki przeznaczone do włosów średnioporowatych:
– oleje (arganowy, słonecznikowy, jojoba, macadamia, rycynowy, sezamowy, migdałowy, ryżowy),
– oliwa z oliwek,
– masło shea,
– keratyna,
– proteiny (jedwabiu, mleka, pszenicy, jajek).

Jeśli chodzi o oczyszczanie, to najlepsza będzie metoda kubeczkowa. Polega ona na myciu włosów pianą wytworzoną po rozrobieniu szamponu z wodą. Dzięki temu, stężenie detergentu będzie mniejsze, więc i kosmyki włosów nie będą narażone na przesuszenie.

porowatość włosów
Freepik.com

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate są najczęściej wynikiem częstych zabiegów fryzjerskich, takich jak: farbowanie, rozjaśnianie, czy prostowanie. Jednak taki typ włosów zdarza się czasami z natury, bez dodatkowej ingerencji.

Są one delikatne i wrażliwe na wiele czynników zewnętrznych. Często mają tendencję do kręcenia się lub falowania, a przesuwając w palcach włos wysokoporowaty od końcówki do cebulki, wyczujesz nierówności.

Podstawą pielęgnacji tego rodzaju włosów jest ich nawilżanie, poprzez stosowanie produktów zawierających emolienty bądź humektanty. Mogą to być maski, odżywki i olejki, a także serum, najlepiej bez silikonów.

Stosuj kosmetyki zawierające w 100% naturalne składniki, zawierające m.in.:
– oleje (lniany, winogronowy, słonecznikowy, sezamowy, z nasion i pestek: róży, śliwki, bawełny, malin),
– aloes,
– glicerynę,
– mocznik,
– miód.

Zaleca się roztropniejsze korzystanie z zabiegów fryzjerskich, zrezygnowanie z prostowania włosów i unikanie suszenia włosów suszarką. Należy obchodzić się z nimi delikatnie – bez szarpania i pocierania.

Warto zastanowić się również nad metodą OMO, czyli stosowaniu odżywki przed i po umyciu włosów oraz robieniu płukanek octowych, które domykają łuski.

porowatość włosów
Freepik.com

Zrób prosty test na porowatość włosów i zacznij stosować odpowiednią pielęgnację jeszcze dziś!

Źródło: poradnikzdrowie.pl | Fotografie: Imgur.com, Freepik.com, Sklepanwen.pl | Miniatura wpisu: Imgur.com