×

10 zalet i zagrożeń wynikających z zajścia w ciąże w wieku 20. i 30. lat

Kobiety w Unii Europejskiej decydują się na urodzenie pierwszego dziecka coraz później. Z danych Eurostatu z 2019 roku wynika, że średnia wieku w tym przypadku wynosi 29,4 lat. Jak na tym tle wypadają Polki? Okazuje się że Polki na powiększenie rodziny decydowały się wówczas w wieku 27,6 lat, podczas gdy w 2015 roku wiek ten wynosił 27 lat, a w 2010 roku 26,5. Tendencja jest więc wyraźnie wzrostowa.

Współczesna medycyna pozwala kobietom na odroczenie podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka. Trzeba jednak liczyć się z tym, że istnieją pewne różnice w postaci pewnych potencjalnych korzyści i zagrożeń w przypadku zajścia w ciążę w wiek 20. a 30. lat. Postanowiliśmy przyjrzeć się im z bliska…

10 zalet i zagrożeń wynikających z zajścia w ciąże w wieku 20. i 30. lat

Zalety porodu w wieku 20. lat

#1 Istnieją mniejsze szanse na poronienie i powikłania zdrowotne

W przeciwieństwie do kobiet w wieku 35. lat i starszych, młodsze matki rzadziej zapadają na cukrzycę i nadciśnienie, gdy są w ciąży. Wszystko to przekłada się na mniejsze ryzyko poronienia, urodzenie martwego czy schorowanego dziecka.

#2 Jesteś najbardziej płodna więc szanse na zajście w ciążę są możliwie największe

W wieku 25 lat masz większe szanse na zajście w ciążę po 3 miesiącach starań (około 20% szans) niż po 35. roku życia (około 12% szans). Szanse na zajście w ciąże w tym okresie są tak duże m.in. dlatego, że to właśnie wtedy organizm kobiety wytwarza blisko miliona komórek jajowych. Płodność kobiety zaczyna powoli spadać w wieku około 32 lat, a spadek ten wyraźnie przyspiesza po 35. roku życia. Szacuje się, że w wieku 37 lat ilość komórek jajowych spada do około 25 000.

Zalety porodu w wieku 30. lat

#1 Istnieją większe szanse na to, że ułożyłaś już sobie życie zawodowe

Nie oszukujmy się. Posiadanie dziecka będąc jeszcze na studiach czy na początku swojej kariery zawodowej jest nie lada wyzwaniem. Warto wspomnieć tutaj o wynikach pewnych badan, które co prawda zostały przeprowadzone w Danii, nie mniej jednak wnioski można śmiało odnieść do każdego innego kraju. Okazało się, że matki, które ukończyły studia i zaszły w ciążę w wieku 31-34 lat, zarabiały o około 5000 USD więcej niż wynosił ich średni dochód z ich całego życia.

#2 Istnieją większe szanse na to, że urodzisz bliźnięta lub trojaczki

To dobra wiadomość, jeśli chcesz mieć więcej niż jedno dziecko, ale dopiero po 30. roku życia. Jak to wytłumaczyć? Choć płodność kobiety wraz z wiekiem spada, paradoksalnie szanse na posiadanie bliźniaków są większe, ponieważ zmiany hormonalne powodują uwalnianie większej liczby komórek jajowych w tym samym czasie.

#4 Istnieją większe szanse na to, że Twoje dziecko będzie inteligentniejsze i wyższe

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że kobiety, które urodziły pierworodne dzieci w wieku od 30-39 lat, częściej mają mądrzejsze dzieci niż matki, które urodziły dzieci w wieku 20-29 lat. Inne badanie wykazało, że starsze matki częściej mają wyższe dzieci, co może, ale nie musi być postrzegane jako zaleta.

#4 Istnieje większa szansa na to, że będziesz żyć dłużej

Badania wykazały, że kobiety, które urodziły ostatnie dziecko po 33. roku życia, dwukrotnie częściej przeżywały powyżej 95. lat w porównaniu z kobietami, które urodziły ostatnie dziecko wcześniej.

Zagrożenia wynikające z porodu w wieku 20. lat

#1 Istnieją większe szanse, że będzie to dla Ciebie doświadczenie cięższe psychicznie

20-30 lat to najlepszy okres na odkrycie siebie i odkrycie ścieżki, którą chcesz podążać w życiu. Dziecko w tym wieku może zmusić Cię do zrobienia sobie przerwy w karierze lub oddalić Cię od upragnionego awansu. Niewykluczone są również problemy w relacjach z partnerem, które wynikają ze wspólnej odpowiedzialności za opiekę nad dzieckiem.
Kompromis nie jest łatwy, zwłaszcza gdy oboje rodziców wciąż zastanawia się nad tym, jak powinno wyglądać ich życie.

#2 Istnieją większe szanse, że w późniejszym życiu pojawią się problemy zdrowotne

Wydaje się, że istnieje związek pomiędzy stanem zdrowia matki, a wiekiem, w którym urodziła swoje pierwsze dziecko. Im bardziej kobieta odkłada poród pierwszego dziecka, tym lepszy jest jej stan zdrowia. Szacuje się, że kobiety, które urodziły swoje pierwsze dziecko w wieku około 30. lat, cieszą się najlepszym zdrowiem.

Zagrożenia wynikające z porodu w wieku 30. lat

#1 Istnieje większe ryzyko powikłań zdrowotnych u dziecka

W przypadku kobiet, które decydują się na urodzenia dziecka w wieku 30+, istnieje większe prawdopodobieństwo urodzenia maluszka z niższa masą urodzeniową. Większe jest także ryzyko przedwczesnego porodu czy nieprawidłowości chromosomowych. Choć jest to bardzo niewielki odsetek przypadków, jest on większy niż w przypadku kobiet, które decydują się na urodzenie dziecka wcześniej.

#2 Istnieją większe szanse na to, że Twoje dziecko nie przyjdzie na świat poprzez poród naturalny

Ze względu na fakt, że w przypadku starszych kobiet ryzyko powikłań związanych z ciążą jest większe, częściej podejmowane są decyzje o cesarskim cięciu. Nie wiem, czy wiesz, ale z raportu Euro-peristat z 2019 roku wynika, że Polska posiada jeden z najwyższych w Europie odsetków cięć cesarskich wynoszący 42,2 proc., podczas gdy średnia europejska to 27 proc.. Poród poprzez CC jest więc bardzo powszechny, ale trzeba liczyć się z tym, że wydłuża czas rekonwalescencji w porównaniu z porodem naturalnym.

Wniosek? Idealny wiek na urodzenie dziecka po prostu nie istnieje

Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy mieć dzieci 🙂 Wszystko w tym przypadku zależy od priorytetów każdej jednej kobiety i jej życiowego partnera.

W jakim wieku urodziłaś swoje pierwsze dziecko?

Źródła: www.pulshr.pl, brightside.me
Fotografie: www.piqsels.com

Może Cię zainteresować