×

Popularny rodzaj antykoncepcji zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi. Naukowcy ostrzegają!

Według badań opublikowanych w The New England Journal of Medicine, nawet stosowanie nowoczesnych pigułek antykoncepcyjnych, które zawierają niewielką ilość estrogenu, może zwiększać ryzyko raka piersi u kobiet.

<a href=pinterest.com">

pinterest.com

Badanie wykazało, że ryzyko rozwoju raka piersi było wyższe u kobiet, które obecnie lub ostatnio stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne niż u kobiet, które nigdy nie stosowały tych środków. Ryzyko to wzrasta także wraz z wydłużaniem się czasu stosowania.

Hormonalne metody antykoncepcji używane są przez wiele kobiet na całym świecie. Najczęściej stosowane są pigułki antykoncepcyjne i zastrzyki.

Szacuje się, że 140 milionów kobiet na całym świecie stosuje antykoncepcję hormonalną. Liczba ta stanowi około 13% kobiet w wieku od 15 do 49 lat.

Najczęściej stosowana doustna pigułka antykoncepcyjna zawiera estrogen i progestynę. Estrogen sprzyja rozwojowi raka piersi, podczas gdy rola progestyny ​​jest bardziej złożona.

Obawy dotyczące zawartości progestagenu w hormonalnych środkach antykoncepcyjnych pojawiły się, ponieważ ich obecność wydaje się zwiększać ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie, które otrzymują terapię hormonalną. Badania ryzyka raka piersi u kobiet otrzymujących hormonalne środki antykoncepcyjne wykazują lekko niespójne wyniki, od podwyższenia ryzyka do zwiększenia ryzyka nawet o 20% do 30%.

<a href=freepik.com">

freepik.com

Łącznie zbadano sytuację 1 779 932 kobiet. Fakt stosowania hormonalnej antykoncepcji był aktualizowany przez cały okres obserwacji, a sytuacja kobiet zmieniała się, gdy przerywano lub zmieniano rodzaj stosowanej antykoncepcji hormonalnej.

Wyniki badań i ich znaczenie

Obserwacje z badania wykazały, że wśród 1,8 miliona kobiet, które obserwowano średnio przez 1 rok, wystąpiło 11,517 przypadków raka piersi. W porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały antykoncepcji hormonalnej, względne ryzyko wystąpienia raka piersi wśród wszystkich obecnych i niedawnych użytkowniczek antykoncepcji hormonalnej wynosiło 1,2%. Ryzyko to wzrastało, gdy kobieta używała antykoncepcji hormonalnej przez więcej niż 10 lat.

<a href=freepik.com">

freepik.com

W związku z tym, zgodnie z badaniem, całkowity wzrost liczby nowotworów piersi zdiagnozowanych wśród obecnych i niedawnych użytkowniczek jakiegokolwiek hormonalnego środka antykoncepcyjnego wynosi w przybliżeniu 1 dodatkowe zachorowanie na każde 7690 kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję przez 1 rok.

Według ekspertów, doustne środki antykoncepcyjne, jeżeli przyjmowane są prawidłowo, będą skuteczne w 99%. Jednak niewłaściwe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest szkodliwe. Ostatecznie środki antykoncepcyjne są jak każdy inny lek, który niesie zarówno korzyści, jak i dodatkowe ryzyko.

Może Cię zainteresować