Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Jak nosić maseczkę, by skutecznie chroniła nas i innych? Kluczowe są 3 zasady

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy to maseczki stały się nieodłącznym atrybutem milionów, o ile nie miliardów ludzi na całym świecie. Przypomnijmy, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje na dzień dzisiejszy w całym kraju. Żeby jednak miało to sens, musimy wiedzieć, jak nosić maseczkę, aby ta była możliwie jak najbardziej skuteczna.

Ludzie noszą maseczki w niewłaściwy sposób

Dokładne zasłanianie ust i nosa, zachowywanie dystansu społecznego i częste mycie/dezynfekcja dłoni to kluczowe punkty, które są zwykle wymieniane w pierwszej kolejności, kiedy mówimy o walce z pandemią. Niestety, na ulicach wciąż możemy spotkać ludzi, którzy noszą maseczki w niewłaściwy sposób. Ludzi, których nosy wystają z poza maseczek albo noszą maseczki na brodach. Eksperci ostrzegają, że takie noszenie maseczek nie ma najmniejszego sensu i nie uchroni nas przed wirusem.

Pikist

Rola maseczki

Przypomnijmy, że maseczka nie tylko ogranicza emisję wirusa, ale również osłabia jego ładunek. Co to oznacza? W przypadku gdy mamy maseczkę, a mimo wszystko kogoś zarazimy lub też ktoś zarazi nas, istnieje szansa na łagodniejszy przebieg choroby. Co więcej, noszenie maseczki znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia, o czym mówią liczne na dzień dzisiejszy badania. Wnioski? Naukowcy oszacowali, że noszenie maseczek może zmniejszyć szybkość rozprzestrzeniania się wirusa o co najmniej 40%. Jest jednak jeden warunek: maseczkę trzeba nosić właściwie.

Pikist

Warunki skuteczności noszenia maseczek

Zdaniem ekspertów prawidłowo używa maseczek tylko 40 proc. Polaków. Co powinniśmy wiedzieć o noszeniu maseczek, aby te były dla nas jak najbardziej skuteczne i w jak największym stopniu zapewniały nam bezpieczeństwo?

Maseczkę musi nosić każdy z nas

Noszenie maseczek może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 w otoczeniu nawet o 80%. Jest jednak jeden warunek. Wirusolodzy podkreślają, że musi je nosić co najmniej 95% społeczeństwa, a więc praktycznie każdy! Pierwsza zasada bezpieczeństwa mówi więc, że gdy tylko wychodzisz z domu, zakładaj maseczkę. Niech stanie się to Twoim nawykiem. Noszenie maseczki nie upośledza oddychania, dlatego pamiętaj, z obowiązku noszenia maseczek zwalnia się tylko osoby niepełnosprawne.

Jak nosić maseczkę, by skutecznie chroniła nas i innych? Kluczowe są 3 zasady
Pikist

Trzeba zasłaniać usta i nos

Noszenie maseczki poniżej nosa mija się z celem i praktycznie nic nie daje. Maseczka musi wręcz dokładnie przylegać do twarzy zasłaniając jednocześnie nos i usta.

Jak nosić maseczkę, by skutecznie chroniła nas i innych? Kluczowe są 3 zasady
Pikist

Maseczka musi być czysta i dobrze dopasowana

Chyba każdy z nas zna osobę, która nosi na okrągło jedną i tą samą maseczkę. To ogromny błąd, który stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jak często trzeba więc zmieniać maseczkę? Jednorazową maseczkę zmieniamy po 2 godzinach lub w sytuacji gdy zwilgotnieje. Maseczki tkaninowe również zmieniamy w sytuacji, gdy staną się wilgotne lub gdy się zabrudzi (pierzemy ją w temp. 60 stopni Celsjusza). Dobrze jest, gdy maseczka tkaninowa podobnie jak maseczka jednorazowa ma usztywnienie, które pozwala dopasować ją do kształtu twarzy.

Jak nosić maseczkę, by skutecznie chroniła nas i innych? Kluczowe są 3 zasady
Pikist

Koronawirus raport

Tak źle jeszcze nie było. Liczba chorych na COVID-19 w naszym kraju rośnie w zastraszającym tempie. W ciągu ostatniej doby w Polsce potwierdzono 18820 zakażeń koronawirusem (najwięcej nowych, potwierdzonych przypadków zakażeń w województwie wielkopolskim). Ministerstwo poinformowano również o śmierci 236 osób z covid-19, z czego 207 osób miało choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce o początku pandemii wynosi 299 049 przypadków, z czego 4 851 osób zmarło.

Na dzień dzisiejszy zajętych przez osoby chore na COVID-19 jest 13 931 łóżek szpitalnych z 21 506 dostępnych, 1150 respiratorów z 1663 dostępnych, 479 288 osób objętych jest kwarantanną, 47 242 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym, a 123 504 osoby wyzdrowiały.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.pikist.com