×

10 trików, dzięki którym poprawisz swój stan zdrowia. Każdy zajmie Ci mniej niż minutę

Co zrobić, aby stać się zdrowszym? Możliwości jest mnóstwo w zależności oczywiście od tego, na jakim poziomie obecnie jest nasze zdrowie i co na dzień dzisiejszy robimy, aby mu pomóc. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby stan naszego zdrowia się poprawił.

Wystarczy zaledwie, a nawet niespełna minuta…

Chcąc cieszyć się zdrowie, musimy o nie najzwyczajniej w świecie dbać. Mamy tutaj na myśli przygotowywanie i spożywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków, odpowiednia ilość czasu na odpoczynek, aktywność ruchowa, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych itd.. Oczywiście na to wszystko potrzeba czasu. Jest jednak wiele superszybkich i prostych do wykonania rzeczy, które także odbiją się pozytywnie na Twoim zdrowiu. Co więcej, wszystkie te czynności z powodzeniem wykonasz w domu w maksymalnie jedną minutę. Brzmi interesująco, prawda? O jakich czynnościach więc mowa?

<a href=Pikist">

Pikist

#1 Nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów powinno stanowić integralną część higieny jamy ustnej. Przy odrobinie wprawy dokładne wynitkowanie przestrzeni między zębami, gdzie gromadzą się pokarmy i bakterie, zajmuje mniej niż minutę. Czyszczenie zębów nicią dentystyczną zapobiega problemom z dziąsłami, a przede wszystkim próchnicy. Próchnica, która nieleczona przez długi czas może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

#2 Picie ciepłej wody zwłaszcza zaraz po przebudzeniu

Po nocy nasz organizm jest odwodniony, dlatego tak ważne jest, aby wypić dużą szklankę wody zaraz po przebudzeniu. Spróbuj, a zobaczysz, że momentalnie staniesz się bardziej przytomny i rozbudzony. Podziękuje Ci za to również Twoje zdrowie. Picie na czczo ciepłej wody skutecznie oczyszcza organizm, wspomaga pracę nerek, a stymuluje jelita do bardziej wydajnej pracy.

<a href=Pexels">

Pexels

#3 Dodatek do śniadania

Dodaj 3 łyżki nasion konopnych do swojego śniadania, dzięki którym dostarczysz organizmowi nawet 10 g białka roślinnego więcej. Pamiętaj, że spożywanie białka na śniadanie ma zbawienny wpływ na nasz organizm: pomaga utrzymać stabilny poziom cukru i poziom energii przez cały poranek.

#4 Dzielenie posiłku na pół

Bardzo możliwe, że zastanawiasz się, co mamy tutaj na myśli? Otóż podzielenie posiłku na pół ma być swego rodzaju progiem zwalniającym. Progiem, który po spożyciu połowy posiłku przypomni Ci, aby zwolnić i ocenić poziom sytości. Ta prosta metoda pozwoli zapobiec Ci przejadaniu się, bowiem hormon sytości, który wpływa na mózg zaczyna działać dopiero po 10 minutach. Dlatego tak ważne jest, aby nie jeść w pośpiechu.

<a href=Public Domain Pictures">

Public Domain Pictures

#5 Filiżanka zielonej herbaty

Wystarczy niespełna minuta, aby zaparzyć zieloną herbatę. Badania opublikowanew European Journal of Preventive Cardiology wykazują, że picie zielonej herbaty co najmniej trzy razy w tygodniu obniża ryzyko chorób serca i udaru nawet o 25%.

#6 Zdrowa przekąska

Poświęć chwilę, aby pokroić i przygotować przynajmniej jeden owoc i warzywo na przekąskę do pracy. Chyba nie ma łatwiejszego i szybszego sposobu na zwiększenie ilości spożywanego błonnika, witamin i minerałów, które poprawią trawienie, uzdrowią skórę i zwiększą odporność organizmu. Niektóre badania dowodzą także, że dodanie owoców i warzyw do diety ma pozytywny wpływ na nastrój i motywację. Czego chcieć więcej…

<a href=Pxhere">

Pxhere

#7 Dbanie o kondycję

Usiądź na krześle bez podłokietników z prostymi plecami, wstań, usiądź, wstań… Powtórz wstawanie/siadanie 10 razy tak szybko, jak dasz radę. Wykazano, że osobom w średnim wieku, którym zajęło to więcej niż 26 sekund lub nie były w stanie ukończyć tego ćwiczenia, groziło ryzyko przedwczesnej śmierci. Jeśli zaliczasz się do grona tych osób, to znaczący sygnał do tego, aby zrobić coś ze swoją kondycją.

#8 Suszenie dłoni

Dokładne umycie dłoni zajmuje średnio 20 sekund. Często zapominamy jednak o ich dokładnym osuszeniu, na co powinniśmy przeznaczyć około 20 kolejnych sekund. Pamiętaj, że wilgotne dłonie są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zarazki.

<a href=PickPik">

PickPik

#9 Dbanie o kondycja twarzy

Nałożenie kremu przeciwsłonecznego na twarz pozwoli uchronić Twoją skórę przed negatywnymi skutkami ekspozycji na promienie słoneczne. Nałożenie SPF na dłonie, szyję i uszy powinno zająć Ci niespełna minutę.

#10 Samobadanie piersi

Minuta raz w miesiącu w pierwszym tygodniu okresu to idealny czas na samobadanie piersi. W tym celu stań przed lustrem, unieś ręce nad głowę i przyjrzyj się dokładnie swoim piersiom poszukując zmian. Następnie delikatnie uciśnij sutki, aby sprawdzić, czy nic z nich nie wypływa. Połóż się na plecach, wyciągnij jedną rękę nad głowę, a drugą przesuń palcami po tkance piersi okrężnymi ruchami. W ten sam sposób zbadaj drugą pierś.

Źródła: zdrowie.wprost.pl

Może Cię zainteresować