Kategorie Grypa i przeziębienieZdrowie

Sondaż: Większość Polaków nie chce szczepić się przeciwko grypie. Znamy główne powody ich decyzji

Sondaż przeprowadzony przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dał odpowiedź na pytanie, jaki procent Polaków nie chce szczepić się przeciwko grypie i co jest powodem ich decyzji.

Prawie 60 proc. Polaków deklaruje, że w tym sezonie nie przyjmie szczepionki przeciwko grypie

Blisko 60% Polaków deklaruje, że nie przyjmie szczepionki przeciwko grypie w tym sezonie – tak wynika z sondażu UCE RESEARCH i SYNO Poland. Najczęściej wymienianym powodem – 29 procent ankietowanych – takiej decyzji są potencjalne powikłania poszczepienne. 24% ankietowanych uważa, że szczepionki przeciwko grypie są mało skuteczne, a 17,5% twierdzi, że raczej nie zachoruje na grypę. Znacznie rzadziej były wymieniane takie powody, jak obawa przed zastrzykiem (3%), brak czasu (6%), przeciwwskazania zdrowotne (6%) czy niechęć do wizyty w przychodni ze względu na epidemię COVID-19 (6%).

Flu Shot May Protect Against Severe Effects Of COVID 19 Study - BW Businessworld

Do wyników sondażu odniósł się psycholog z SWPS Uniwersytetu Uniwersytetu Humanistycznospołecznego prof. Wojciech Kulesza, który zdaje się nie podzielać zdania blisko 60% Polaków.

Takie zachowanie to realistyczny optymizm. Ludzie wiedzą, że grypa istnieje, ale uważają, że jeżeli kogoś to dotknie, to nie mnie. Nie doceniamy zagrożeń, które są powszechne. Wszyscy możemy zginąć na ulicy potrąceni przez samochód, możemy mieć powikłania po grypie, ale i jedno, i drugie uważamy, że przydarzy się sąsiadowi, koledze, a nie mi. Lech Wałęsa kiedyś powiedział „nie chcesz pan mieć gorączki, zbij pan termometr”. Udajemy, że problem jest, ale nas nie dotyczy

25 proc. Polaków zamierza się zaszczepić przeciwko grypie

Procent ten jest nieco wyższy w grupie respondentów w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Wśród nich 33% zamierza zaszczepić się przeciwko grypie, 47% osób nie planuje, a 20% wciąż nie zdecydowało.

Polacy nie chcą szczepić się przeciwko grypie
Flickr

Specjaliści ostrzegają

Specjaliści ostrzegają, że grypa to nie przeziębienie, w przeciwieństwie do którego może mieć ciężki przebieg i poważne powikłania, takie jak: bakteryjne zapalenie płuc czy zaostrzenie wszystkich chorób przewlekłych.

Pamiętajmy, że szczepimy się tak samo dla siebie, jak i dla osób w swoim otoczeniu – podsumował – ordynator onkologii klinicznej Radomskiego Centrum Onkologii doktor Tomasz Lewandowski

Sondaż został przeprowadzony w III i IV tygodniu września metodą Computer-Assisted Web Interview przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na reprezentatywnej próbie  ponad tysiąca Polaków w wieku 18+.

________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: PAP
Fotografie: www.flickr.com